MojAndroid

Praha, 20. mája 2018 – Android vývojár Filip Hráček je jedným z mála Čechov pracujúcich pre Google v Silicon Valley. Je tiež jedným zo speakerov na tohtoročnej konferencii pre mobilných nadšencov mDevCamp, ktorá sa koná 15. júna v Prahe. Filipa sme se spýtali, aká je práca priamo v Googli.

Filip Hráček

Ako dlho už pracuješ pre Google v USA a ako si sa tam dostal?

Dva roky. Dostal som sa sem ako transfer z Google ČR, kde som pracoval na rôznych pozíciách od roku 2008.

Je práca pre Google v USA iná ako napríklad v Prahe? Ak áno, v čom?

V mojom prípade rozhodne. V Prahe som mal viac voľnosti (bol som jediný človek pre vývojárov v strednej Európe), ale na druhej strane som nemohol ísť veľmi do hĺbky — robil som všetko od práce s partnerskými štúdiami cez prednášky až po organizovanie akcií. Tu v Silicon Valley som v relatívne malom tíme, ktorý vytvára vlastné SDK (Flutter). Moja pozícia je užšie špecifikovaná (pluginy, app SW architecture, prednášky), ale zato môžem ísť naozaj do hĺbky a som úplne pri zdroji.

Čo tvojej práci prináša možnosť byť v blízkom kontakte s ľuďmi z celého sveta?

Byť medzi ľuďmi, ktorí skoro nič tradičné, ako je kultúra, etnikum, materinský jazyk, detstvo a podobne, nespája, je trochu ťažšie – ale vo finále omnoho vďačnejšie.

V čom je to ťažšie?

Ťažšie, pretože sa človek nemôže spoliehať na veci, ktoré v homogénnejšej spoločnosti považujeme za samozrejmé. Skoro každý v Česku pochopí narážku na Cimrmana, na hokej, alebo na D1. Všetci nosíme v pamäti databázu stoviek a tisícov fráz, ktorým každý Čech porozumie. Nie je ťažké hovoriť tak, aby ste druhú stranu neurazili. Keď si hľadáte priateľov, je pravdepodobnejšie, že čoskoro narazíte na niečo, o čom obaja viete a čo vás oboch zaujíma. Inými slovami: komunkácia a vzťahy sú v ČR jednoduchšie. Nikdy nemôžete úplne “vypnúť” a kecať v materinskom jazyku o “vepřo-knedlo-zelo”.

Na druhej strane, všetky tie rozdiely medzi ľuďmi v Silicon Valley prinášajú ovocie. Zvlášť pre ľudí, ktorí si užívajú spoznávanie nových vecí, ako ja a moja žena.

Máš pocit, že robíš niektoré veci inak, alebo že sa na niektoré aspekty práce pozeráš inak, pretože si zo strednej Európy?

Rozhodne. Záleží ale na tom, s kým sa porovnávam. Napríklad: mám dojem, že som priamejší než priemerný Američan — ale rozhodne nie som priamejší než priemerný Izraelčan. Ak je jedna vec, v ktorej ako Stredoeurópania vynikáme, je to skepsa. Chcem veriť, že väčšinou je to zdravá skepsa. Ale som si istý, že často je to jednoducho pesimizmus. Oboje však prináša ovocie, pretože sa to snúbi s aspektmi ľudí s iných častí sveta. Ak by som mohol použiť metaforu z Dungeons & Dragons: predstavujem si to ako rozdiel medzi relatívne vyváženou skupinou (napr. bojovník, zlodej, mág, klerik) a skupinou štyroch postáv s rovnakým povolaním. Prvá skupina môže trochu škrípať, ale nič ju neprekvapí. Druhá skupina je mŕtva hneď, akonáhle narazí na prvý zložitejší problém.

Filip Hráček sa vo svojej prednáške na mDevCamp bude venovať téme “Flutter for pessimists”. Viac informácií o ďalších speakeroch a o mDevCampe vrátane registrácie nájdete na www.mdevcamp.eu.

Kde a kedy?

mDevCamp 2018

28.5.2018
Zdroj: mDevCamp 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+