MojAndroid

Občianske združenie Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v ich záujme o informačné technológie. Organizácia tak chce znížiť rodovú nerovnosť v technologickom sektore na Slovensku, zvyšujúc počet žien na IT pozíciách. Organizuje workshopy, prezentuje ženské vzory, inšpiruje a vzdeláva dievčatá a ženy, aby mohli úspešne budovať svoju kariéru v IT oblasti.

Podpora od Google.org

Organizácia nám dnes na tlačovej konferencii oznámila, že Aj Ty v IT získa ako vôbec prvá nezisková organizácia na Slovensku podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu. Cieľom je spopularizovať kariéru v IT medzi mladými dievčatami. Výška grantu je vyše 200-tisíc eur. Neziskovka sa bude môcť vďaka tomu, ako aj ďalšej pomoci zo strany Googlu, zamerať na svoj primárny cieľ – zatraktívnenie programovania a počítačových vied medzi stredoškoláčkami. V priebehu 3 rokov chce Aj ty v IT osloviť do 5000 slovenských stredoškoláčok. Využije na to workshopy, ktoré budú zamerané na programovacie zručnosti a zároveň chce vyškoliť tisíc dievčat v pokročilých programovacích zručnostiach v rámci „Programovacej skupiny“. Projekt chce však osloviť aj celý ekosystém, čiže rodičov a učiteľov, ktorí majú vplyv na rozhodnutie dievčat o ich budúcom štúdiu a kariére.

„Na jednej strane je IKT sektor najrýchlejšie rastúcim odvetvím. Na druhej strane trpíme veľkým nedostatkom IKT špecialistov. Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu, mnohé pracovné pozície už dnes vyžadujú určitú úroveň digitálnych a IKT zručností. Rozšírené o ďalšiu úroveň je v tomto sektore veľký nepomer medzi mužmi a ženami. Všetko to ale začína práve vo veku, keď sa rozhodujeme o svojej budúcnosti, čiže na stredných školách. IKT štúdium je veľmi perspektívnou voľbou, pretože dopyt po špecialistoch z tejto oblasti bude len narastať,” uviedla k téme Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie Úradu  podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Náš tip
Slovenský Lab prináša prístroje budúcnosti i coworkingový priestor

Zastúpenie žien je u nás v IKT sektore najnižšie spomedzi EU-28 (9,2%)

KT sektor však celosvetovo trpí nedostatkom žien. V momente, keď sa dievčatá rozhodujú o smerovaní svojho života, sú ešte stále obklopené spoločenskými predsudkami od rodiny či okolia. Len málo stredoškoláčok sa u nás rozhodne pre štúdium tzv. STEM predmetov (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) na vysokej škole. Aj Ty v IT sa snaží túto situáciu zmeniť tým, že svoje aktivity zameriava práve na stredoškoláčky, ktoré sa rozhodujú o svojej budúcnosti.

„IT kariéra je vhodná pre ženy i pre mužov… Cieľom Aj Ty v IT je, aby počet žien v IT oblasti na Slovensku dosiahol aspoň 40 % z celkového počtu zamestnancov. Verím, že aj s aktuálnou podporou z Google.org sa nám tento stav podarí dosiahnuť,“ hovorí Petra Kotuliaková, riaditeľka neziskovej organizácie Aj Ty v IT.

„Nezisková organizácia Aj Ty v IT má za sebou pozitívne výsledky v oblasti prípravy žien pre kariéru v IT,“ vysvetľuje Stuart Mclaughlin, senior regionálny manažér Google.org, výber tejto slovenskej neziskovky organizáciou Google.org. „Aj Ty v IT dokáže vybaviť svojich študentov konkrétnymi zručnosťami vyžadovanými IT odvetvím a my sme chceli podporiť ich ambicióznu víziu,“ dodáva Stuart Mclaughlin.

„Prostredníctvom programu Grow with Google sme poskytli mladým ľuďom a podnikateľom široký výber nástrojov, ktoré pomáhajú rozvíjať profesionálne digitálne a podnikateľské zručnosti. Ku dnešnému dňu sa nám podarilo vyškoliť viac ako 38-tisíc Slovákov, pričom ďalších 20-tisíc ešte stále študuje. Prieskum, ktorý sme si nechali vypracovať spoločnosťou IPSOS, ukázal, že osvojenie si digitálnych zručností malo na ich životy významný vplyv. 17.856 respondentov uviedlo, že sa im vďaka týmto školeniam zdvihlo sebavedomie a takmer 2 000 si vďaka novo nadobudnutým znalostiam našlo ľahšie prácu. Vzhľadom na ďalšiu podporu slovenskej digitálnej ekonomiky sa tento rok zameriame na lokálnych vývojárov a start-upy ako aj na zvýšenie ich programovacích a podnikateľských zručností. Lokálne start-upy ďalej podporíme aj globálnym mentoringovým programom, ktorého súčasťou je pobyt v Silicon Valley ako aj polročný mentoring a ponúkneme tiež bezplatné programovacie štipendiá,“ hovorí Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu.

Náš tip
Vozidlá Ford dostanú funkciu Driving Assistant od spoločnosti Sygic | FOTO

Cieľové skupiny projektu

Stredoškoláčky – dievčatám chýbajú silné ženské vzory z týchto odborov a takisto sú tu aj priatelia a rodičia, ktorí majú  svoj vplyv na ich rozhodnutie. Ďalším problémom je aj nižšia úroveň hodín informatiky na stredných školách.

Rodičia – generácia dnešných rodičov nevyrastala v obklopení IT zariadení, zároveň disponujú nedostatkom informácií ohľadom príležitostí v IT odvetví na Slovensku či v zahraničí. Oba tieto faktory prispievajú k tomu, že svoje dcéry skôr od tohto smeru odrádzajú.

Učitelia – ide o prioritnú cieľovú skupinu, pretože učitelia sú v priamom kontakte s dievčatami a ich rodičmi a tak dokážu vytvoriť najlepšie zázemie pre tento druh workshopov.

Náš tip
ESET: Rok 2017 bol rokom ransomwaru

Čo Aj Ty v IT pripravilo

Pre stredoškoláčky

  • Interaktívne workshopy – pre stredoškoláčky z celého Slovenska, vrátane regiónov s nižšou úrovňou IT zručností, s cieľom vyškoliť počas nasledovných troch rokov až 5-tisíc dievčat v základných IT zručnostiach
  • Programovacie kluby – pre dievčatá, ktoré prejavia hlbší záujem o túto oblasť, sú pripravené aj pokročilé kurzy, kde získajú ďalšie poznatky vo vybraných programovacích jazykoch a postupoch; cieľom je vyškoliť počas nasledovných troch rokov tisíc dievčat
  • Vytvorenie siete dievčat / ambasádoriek projektu – popritom ako budú získavať nové zručnosti, prepojí ich Aj Ty v IT prostredníctvom sociálnych médií, zdieľania príbehov a výmeny skúseností so ženami z IT (pozitívne ženské vzory), ktoré mali možnosť stretnúť na úvodných workshopoch

Pre rodičov

  • Sprostredkovať rodičom dostatočné informácie ohľadom pracovných príležitostí pre IT špecialistov so zameraním na kariérny rast, kreativitu, pracovné ohodnotenie a pod.
  • Organizácia osobných stretnutí a diskusií s rodičmi so zameraním na to, ako môžu dievčatá využiť nadobudnuté zručnosti získané v rámci workshopov
  • Príprava informačných materiálov pre rodičov (a učiteľov) a ich distribúcia do stredných škôl na celom Slovensku

Pre učiteľov

  • Vytvorenie súboru nástrojov pre učiteľov s ohľadom na výučbu informatiky pre dievčatá
  • Organizácia workshopov pre stredoškolských učiteľov so zameraním na predstavenie nových prístupov v rámci digitálneho vzdelávania

Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+