MojAndroid

Nariadenie, ktoré vzbudilo celkom veľké očakávania na strane zákazníkov. Kupovať naprieč Európskou úniou bez obmedzenia a bez ohľadu na fakt, kde sa aktuálne nachádzam. To je základ, ktorý nie vždy fungoval v minulosti.

Pokuty už aj na Slovensku

Samotný zákaz geoblockingu, teda obmedzovanie spotrebiteľa podľa jeho bydliska alebo miesta, odkiaľ sa pripája na nákup služieb je už minulosťou niekoľko mesiacov. Aspoň teda formálne na papieri, pretože od 3. decembra 2018 sa uplatňuje naprieč celou EÚ nové Nariadenie, ktoré takéto správanie obchodníka zakazuje. To v praxi okrem iného znamená, že ak si vyberiem on-line obchod v Nemecku, tak obchodník mi musí umožniť nákup priamo cez jeho rozhranie a nesmie ma presmerovať napríklad na slovenskú mutáciu alebo svojho iného zástupcu. Teda nákup by som zrealizoval priam cez mnou vybraného nemeckého obchodníka.

Taktiež nákup tovaru alebo služieb (s výnimkou tých, na ktoré sa nové Nariadenie nevzťahuje, ako sú napríklad finančné služby alebo telekomunikačné služby) musí byť umožnený obchodníkom bez ohľadu na môj status a štátnu príslušnosť. Teda ak si vyberiem už zmienený nemecký e-shop, musím mať identické podmienky pre nákup, ako má domáci nemecký zákazník. Keďže však telekomunikačné služby spadajú pod jednu z výnimiek, paušál si napríklad v Rakúsku nekúpim.

No a do tretice je to platba. Ak si zvolím platobnú kartu, čo bude najčastejší spôsob platby, obchodník nesmie odmietnuť moju slovenskú kartu. To bol často dôvod, keď sa v minulosti zadala karta, systém samozrejme rozpoznal krajinu vydania a taktiež banku a službu alebo tovar odmietol predať zákazníkovi. Takáto praktika už je taktiež minulosťou. Dôležité je poznamenať, že Nariadenie prináša ochranu dokonca pre vzťah podnikateľ verzus podnikateľ, ak kupujúci podnikateľ urobí nákup pre svoje vlastné foremné účely a nie s cieľom ďalšieho predaja (napr. ak si kúpim do firmy tlačiareň z Rakúska, aby som ju používal pre svojich zamestnancov, nie s cieľom ju ďalej predať).

Aby sa celý systém zdal byť efektívny, je teraz pripravený u nás návrh zákona, ktorý od 1. augusta 2019 (za podmienky, že bude schválený), zavádza nové pokuty pre našich slovenských obchodníkov, ak by odmietli sa riadiť Nariadením a konali by ako za predchádzajúcich zvyklostí, teda odmietali by predávať tovar alebo služby do zahraničia, samozrejme v rámci EÚ. Výška pokút bude od 100 EUR do 25 000 EUR, podľa miery zavinenia a jeho rozsahu. Opakované porušenie potom bude trestané pokutou do výšky 50 000 EUR. Celú kontrolu bude vykonávať Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá aj pokuty bude ukladať. Obdobný model zavádza napríklad Česko, kde sa horný strop dostal na úroveň troch miliónov Českých korún (cca 116 885 EUR). Identicky na to pôjdu taktiež zvyšné krajiny EÚ.

Iba 37%

Na záver jedno číslo. Iba 37% všetkých e-shopov v rámci EÚ priestoru umožňovalo nákup do iného členského štátu. Toto bol taktiež jeden zo spúšťacích mechanizmov, ktoré viedlo k vzniku Nariadenia. Nezabúdajme teda, že dnes by takáte praktiky už mali byť nedostupné, i keď výnimky sa vždy nájdu.

zdroj foto: trulioo.com

24.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

3 odpovede na “Aj na Slovensku sa chystajú pokuty za porušovanie geoblockingu”

Pridaj komentár

+