Možno ste sa aj vy stretli pri využívaní umelej inteligencie ChatGPT s nezmyslami, ktoré nástroj dokázal vyprodukovať. Je výborným pomocníkom, ak viete, ako s ním pracovať, no musíte počítať s tým, že robí aj chyby.
ChatGPT, ktorý poskytuje odpovede na široké spektrum otázok, občas uvádza nepresné alebo dokonca vymyslené informácie. Informácie berie buď z dodaných súborov alebo priamo z internetu a keď nevie odpovedať, niečo si pokojne vymyslí.

Peter Ludwig, český expert na kritické myslenie, vyvinul doplnok zameraný na zlepšenie faktickej presnosti pri používaní AI. Upozornil na to web svetandroida.cz. Jeho AI asistent na overovanie faktov sa zameriava na poskytnutie jasných a fakticky presných odpovedí a uľahčuje používateľom rozlíšiť pravdivé informácie od nepravdivých.
Ak si chcete overiť nejaký výrok, informáciu, hocičo, nepokladajte AI asistentovi otázku, lepšie je napísať to ako informáciu. Teda pokiaľ si napríklad chcete overiť, či zariadenia Huawei využívajú Google služby, napíšte: "Huawei v zariadeniach využíva Google služby", nie otázku "Využíva Huawei v zariadeniach Google služby?".
Overenie faktu: "Portál MôjAndroid.sk je najlepším webom o mobiloch na Slovensku."

Mohlo by vás zaujímať:
- Honor predstavil systém MagicOS 9.0. Ktoré smartfóny ho dostanú?
- Orange Vianoce: bezplatné dáta, filmový obsah i atraktívne hardvérové dvojičky
- Čo prinesie One UI 7.0? Vylepšené widgety, notifikácie a viac možností prispôsobenia
Výstupy sú zostavené tak, aby ponúkli zrozumiteľné zhrnutie danej problematiky, vrátane zdrojov a odkazov na ďalšie overiteľné fakty. Tento nástroj predstavuje inovatívny krok vpred v oblasti AI a kritického myslenia. Podobné nástroje a ich integrácia do vzdelávacích systémov alebo pracovných prostredí, by mohla v budúcnosti podporiť a zjednodušiť overovanie faktov.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.