MojAndroid

Štát sa rozhodol, že musí ukázať, kde sťahovať on-line multimediálny obsah. A to tak, aby bolo sťahovanie legálne. Vznikla preto Agorateka. Obsahu je zatiaľ málo, najmä ak si porovnáme slovenské zdroje s ostatnými európskymi krajinami. Ma vôbec takýto projekt šancu na úspech?

Agorateka vstupuje na Slovensko

Zvláštny názov a ciele projektu, ktoré sa zatiaľ nestretli s veľkým záujmom. A to najmä z dôvodu, že obsah, ktorý ponúka je skutočne malý. Aj keď sa všetci tvária, že je to stav dočasný a budúcnosť bude zdroje rozširovať. Za celým projektom u nás stojí Ministerstvo kultúry a v zásade sa identická značka objavuje naprieč celou EÚ. Čiže cez oficiálnu stránku si viem vybrať dostupnú krajinu a vidím zdroje. Pre porovnanie, takto vyzerá dostupnosť oficiálne potvrdených a legálnych možností pre
on-line multimédiá u nás a v porovnaní s celou EÚ.

 

Má to však jeden háčik. Keď si s nadšením vyberiem napríklad Veľkú Britániu, zistím, že mnohé zdroje sú obmedzené na lokáciu, teda filmy alebo hudbu si neviem pozrieť a už vôbec nie stiahnuť pretože sa nenachádzam so svojim pripojením práve v Británii. Agorateka zatiaľ nie je dostupná napríklad na tak veľkom trhu, ako je Nemecko. Projekt vznikol u nás práve s cieľom, aby každý potencionálny užívateľ on-line obsahu a multimédií v internetovej sieti vedel, že keď navštívi stránku uvedenú práve na Agorateke, bude mať k dispozícii zaručene legálny obsah. Pod legálnym obsahom projekt myslím taký, ktorý je v súlade s autorskými právami Slovenskej republiky a tieto neporušuje.

Ponuka obsahu

Skúsili sme si na slovenskej verzii webu vybrať hudbu. Projekt nám ponúkol celkom päť webov, kde by sme našli tak platený, ako aj bezplatný hudobný obsah. Je medzi nimi známy Spotify alebo Deezer. A potom tiež odkaz na stránky našej RTVS, ktorá ponúka svoje rádia a ich obsah. Nie som si istý, či práve ponuka verejnoprávnych rádií, o ktorých zrejme každý poslucháč vie, že sú
on-line, je práve tým odkazom, ktorý chcem na Agorateke nájsť. O Spotify môžeme povedať to isté, kto má rád hudbu dobre vie, že existuje práve takáto služba.

Pri video službách a filmoch sú uvedené odkazy na stream a archív našich televízií, ktorý je už platený. Osobne ma však zaujal projekt k2studio.sk, ktorý združuje mnohé dokumenty, aj z našej krajiny. I keď sú viaceré s odkazom na nákup DVD, niektoré sa pozrieť dajú.

Na prvotné pozretie a návštevu webu človek, ktorý má multimédia v malíčku zisti, že sa vlastne nedozvedel novinky a nemá nový zdroj, odkiaľ sťahovať alebo pozerať obsah. Iste, legálne podporovaný zdroj, kde si môžem sťahovať zdarma filmy nie je a tých platených tu máme viacero. Nie som si však istý, do akej miery má Agorateka ambíciu odradiť ľudí sťahovať nelegálny obsah a nahradiť ho napríklad odkazom na RTVS. Zatiaľ, v týchto začiatkoch tak pôsobí rozpačito, ponúka zdroje, ktoré sú známe a pridanú hodnotu som na projekte neobjavil. Snáď sa to časom vyvinie, najmä, ak sa bude dať pozerať obsah naprieč EÚ a to bez obmedzenia mojej polohy.

26.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+