MojAndroid

Spoločnosť Adobe predstavila nový experimentálny nástroj Project VoCo. Narozdiel od väčšiny softvérov spoločnosti je tento určený na editovanie zvukov, resp. hlasu. Vďaka pokročilým algoritmom umožňuje softvér upraviť hlas tak jednoducho ako text. Môžete tak vytvoriť prakticky akúkoľvek vetu bez ohľadu na to, či ju rečník v skutočnosti povedal.

project-voco-1

Project VoCo potrebuje na správne fungovanie asi 20 minút nahrávok daného rečníka. Softvér potom analyzuje tieto nahrávky a rozdelí ich do jednotlivých foném. Vďaka tomu je schopný replikovať akékoľvek slovo a vytvoriť tak celé vety, aj keď ich rečník nikdy nepovedal. V súčasnej podobe sa takto vytvorený hlas veľmi podobá na ten originálny, no ešte stále je možné spozorovať rozdiel. Je ale veľmi pravdepodobné, že Adobe bude softvér zdokonaľovať až kým tieto rozdiely zmiznú.

project-voco-2

Spoločnosť Adobe pritom uvádza, že pre fungovanie softvéru využíva novú technológiu “konverzie hlasu”. Výhodou je, že používateľ nemusí takmer vôbec zasahovať a prakticky celý proces prebieha automaticky. Jednoducho napíšete text, ktorý chcete vytvoriť daným hlasom a o všetko ostatné sa postará program. Samozrejme, ak je transkripcia nedokonalá, môžete ju ešte manuálne upraviť, no vo väčšine prípadov všetko zariadí softvér. Hoci ani v tomto prípade sa Adobe nijako nezaviazalo, že softvér niekedy v budúcnosti skutočne zverejní, viacero zaujímavých nástrojov spoločnosti bolo aj v minulosti predstavených takýmto spôsobom a mnohé z nich aj nadobudli reálnu podobu. Otvárajú sa tak otázky narúšania súkromia a vytvárania falošných zvukových stôp, takže je možné, že prípadnú dostupnosť softvéru budú ešte regulovať rôzne vládne zložky.

Zdroj: TechCrunch

4.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+