MojAndroid

Chromebooky sú dnes stále pomerne veľkým tabu. Používatelia totižto stále preferujú lepšie vybavené a funkčne vyspelejšie notebooky s operačným systémom Windows, Linux alebo Mac OS X. Na druhej strane, ich cena sa pohybuje oveľa vyššie ako u chromebookov, ktoré k svojmu bezproblémovému chodu nepotrebujú tak výkonné špecifikácie. Medzi ďalšie zariadenia tohto typu sa radí aj Chromebook 15 od spoločnosti Acer, ktorý sme otestovali v našej redakcii.

KONŠTRUKCIA: Opäť plast

Chromebook 15 sa od iných lacných notebookov a chromebookov svojou konštrukciou veľmi neodlišuje. Vzhľadom na cenu je však pochopiteľné, že konštrukcia je aj v tomto prípade vyrobená z plastu. Veko displeja a spodná časť je navyše matná a na povrchu je jemná textúra. Vďaka tomu sa na ňom nezachytávajú odtlačky prstov a mastnota, no na druhej strane, kvôli bielej farbe vidno na chromebooku takmer každú nečistotu.

Acer_Chromebook_15_recenzia-2

Telo zariadenia je s hrúbkou 2,54 cm pomerne robustné, je však dostatočne pevné a ani pri uchopení do jednej ruky sa neprehýba. Trochu horšie je na tom veko, ktoré chráni 15-palcový displej. To sa pri zatlačení už mierne ohýba, čo je však v tejto triede zariadení pomerne bežný jav. Pochváliť musíme dobrú polohovateľnosť displeja, ktorý je možné vyklopiť v rozmedzí takmer do 180-stupňov.

Acer_Chromebook_15_recenzia-3

Klávesnica svojim vzhľadom a vyhotovením pripomína tú, ktorú nájdete napríklad v MacBooku. Má dobré rozmiestnenie aj výšku jednotlivých klávesov a píše sa na nej veľmi dobre. Jej jedinou nevýhodou je, že nie je podsvietená, takže v noci sa vám na nej bude písať o niečo horšie. Touchpad je dostatočne veľký a citlivý. Displej patrí k tým lepším, ponúka dostatočne vysoké rozlíšenie Full HD, dobré farby aj pozorovacie uhly. K lepšej čitateľnosti navyše pomáha matný povrch, ktorý neodráža tak veľa svetla ako lesklé displeje.

Acer_Chromebook_15_recenzia-5

Rozmiestnenie jednotlivých portov a konektorov je nanajvýš uspokojivé. Napájanie, HDMI a USB 3.1 port sú situované naľavo. Klasický USB, kensington lock a slot pre pamäťovú kartu nájdete napravo.

Reproduktory sú dva, rozmiestnené po obidvoch stranách klávesnice. Hrajú dostatočne hlasno, aj keď kvalitatívne sú skôr priemerom triedy. Stredy a výšky sú najvýraznejšie, to však neplatí o basoch, ktorých zastúpenie je skutočne len minimálne. Reproduktory však budú v rámci bežného používania úplne postačovať. Ak sa budete zháňať po lepšej kvalite zvuku, budete musieť už pripojiť externé slúchadlá alebo reproduktory.

Acer_Chromebook_15_recenzia-6

HARDVÉR: Výkonu je dosť

Chromebook ako taký nie je plnohotnotný notebook a tomu odpovedá aj jeho hardvérová špecifikácia. Určený je najmä na prácu s online nástrojmi, ktorých požiadavky na výkon tiež nie sú vo väčšine prípadov vysoké. Aj preto je prítomnosť dvojjadrového procesora Intel Celeron 3205U a 4 GB RAM maximálne postačujúca. Chod Chrome OS je plynulý a bezproblémový. Čo nás ale zaujíma najviac, je to, ako si bude tento chromebook počínať s webovými aplikáciami a prehrávaním Full HD videa. Bez prekvapenia si s nimi ale poradí veľmi dobre a nestretli sme sa s Youtube videom, ktoré by mu robilo akékoľvek problémy. Horšie na tom budú ale videá s vyšším ako 1440p rozlíšením alebo tie, ktoré si stiahnete z webu. Chrome OS totižto nedisponuje žiadnym pokročilejším videoprehrávačom a navyše podporuje len niektoré formáty videa.

Merania výkonu sme v prípade tohto chromebooku robili výhradne v internetovom prehliadači Chrome. Pomocou benchmarkov Browsermark a SunSpider sme namerali skóre 4057 bodov resp. 385,6 ms pri teste javascriptu. Online hry nebudú pre Acer Chromebook 15 predstavovať tiež žiadny problém. Pri vyššej záťaži sme navyše nezaznamenali takmer žiadne prehrievanie, čo je tiež plusom tohto zariadenia. Samotný Chrome OS inak pracuje svižne pri otvorení desiatok záložiek v internetovom prehliadači, aj pri prehrávaní Full HD videa na pozadí.

Acer_Chromebook_15_recenzia-1

Kapacita vnútornej pamäte je v tomto prípade iba 16 GB, čo je však pri tomto type zariadení úplne bežná hodnota. Rozšíriť sa dá pomocou pamäťových kariet, externých diskov alebo online cloudových úložísk. Interná pamäť teda slúži len pre potreby samotného operačného systému a k inštalácii ďalších doplnkov. 

Operačný systém: Klasický Chrome OS

Chrome OS je mladý a rozvíjajúci sa operačný systém, ktorý si stále hľadá svoje miesto na trhu. Priamo ho nemôžeme porovnať s takmer žiadnym dnes bežne dostupným operačným systémom. Je to najmä z toho dôvodu, že Chrome OS je už od svojich základov koncipovaný ako operačný systém pre online svet Googlu. Väčšina vecí sa totižto realizuje online, prostredníctvom internetového prehliadača alebo webových aplikácií, ktoré je možné nainštalovať prostredníctvom webového obchodu Chrome Web Store.

Internetový prehliadač bude po kúpe Chromebooku vašim základným a veľakrát aj jediným spôsobom, ako niečo urobiť. Chcete upravovať dokumenty, pracovať s grafikou alebo s videom? Tak potom musíte otvoriť Chrome a nájsť si vhodný nástroj, ktorý bude možné spustiť priamo v ňom. Na samostatné grafické alebo video-editovacie aplikácie, ako je napríklad Photoshop alebo Adobe Premiere, teda rovno zabudnite. 

Acer_Chromebook_15_recenzia-11

Systém Chrome OS je veľmi jednoduchý a obsahuje iba základné nastavenia. Šikovnejší používatelia si ho dokážu vyladiť podľa seba, no skôr by sme ho odporúčali študentom a tým, ktorí pracujú iba s internetom. Fanúšikov zláka najmä na jednoduchosť a dobrú cenu, za ktorou stojí menej výkonný hardvér a softvér nevyžadujúci si takmer žiadnu licenciu. 

Chrome OS ako celok hodnotíme skôr skepticky. Chromebooky sú dnes skutočne určené skôr pre tých najmenej náročných používateľov, ktorí zvyknú svoj notebook používať len na prehliadanie webových stránok, online publikačnú činnosť alebo na sledovanie videí či počúvanie hudby z cloudu. Ak svoj PC alebo notebook používate aj na iné činnosti, tak vám radíme, aby ste nad kúpou takéhoto zariadenia dobre porozmýšľali.

Batéria

Batéria má pomerne malú kapacitu 3270 mAh, čo je porovnateľné s kapacitou niektorých dnešných smartfónov. Napriek malej kapacite však ponúka dostatočnú výdrž na jedno nabitie. Pri bežnom používaní s jasom displeja nastaveným na 100% sa s výdržou reálne dostanete niekde na 5-7 hodín. Ak však budete Chromebook používať najmä na prehliadanie webových stránok, výdrž sa môže ešte predĺžiť aj na úroveň 10 a viac hodín.

Záverečné hodnotenie: Cena je rozhodujúca

Chromebook s operačným systémom Chrome OS nie je určený pre každého a ocenia ho skôr nenároční a jednoduchší používatelia. Ľuďom, ktorí zvyknú častejšie pracovať s dokumentami, videom alebo obrázkami, by sme ho určite neodporúčali. Ani na tak základnú úlohu, akou je sledovanie videí, nie je Chromebook úplne vhodný a ak zvyknete pozerať filmy alebo seriály, určite porozmýšľajte radšej nad bežným notebookom s Windowsom alebo iným operačným systémom. Ak už sa ale rozhodnete, že Chrome OS je pre vás to pravé, tak Acer Chromebook 15 bude dobrou voľbou. Má dobrý displej s dostatočne vysokým rozlíšením, dobré konštrukčné spracovanie, ako aj výdrž na jedno nabitie. Jeho cena je pritom len 300 eur.

Plusy:

  • Full HD displej
  • Dobré konštrukčné spracovanie
  • Výdrž na batériu
  • cena

Mínusy:

  • Obmedzenia Chrome OS
  • Určený len pre nenáročných používateľov
7.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+