MojAndroid

Apple predstavil novú verziu operačného systému iOS, ktorú ukázal na vývojárskej konferencii WWDC 2015. Operačný systém, ktorý bude do konca roka poháňať množstvo iPhonov a iPadov, priniesol niekoľko funkcií, ktoré sa ale viac či menej podobajú na tie, ktoré má v sebe integrované už Android. Aj keď v technologickom svete sa nedá nikdy s presnosťou povedať, kto čo ukradol a od koho, v prípade nového iOS 9 však minimálne vieme, kde sa Apple inšpiroval.

1. Práca v dvoch oknách a multitasking

S iOS 9 Apple predstavil aj novú funkciu rozdelenia obrazovky. Pomocou nej je možné pracovať s dvoma aplikáciami súčasne. Používateľ tak môže naraz pozerať napríklad webové stránky v jednom okne a v druhom zas čítať napríklad e-maily. Znie vám to povedome? To preto, lebo výrobcovia Android zariadení túto funkciu ponúkajú už dlhé roky. Priekopníkom v tejto oblasti je Samsung, ktorý tzv. Multiwindow prináša ako súčasť svojej nadstavby TouchWiz na tabletoch aj smartfónoch. V prípade iOS je táto funkcia obmedzená len na tablety iPad Air 2.

split

Apple tiež oznámil nový vylepšený multitasking, ktorý sa podobá na veľké karty z Androidu Lollipop. Jeho zaujímavosťou je však podpora gesta, ktoré rozdelí obrazovku na dve časti s aktuálne spustenou aplikáciou a tou, ktorú ste mali aktivovanú pred ňou.

Screenshot_2015-06-15-10-30-42

Takto vyzerá rozdelenie obrazovky na Samsungu Galaxy S6, podobnú funkciu ponúkajú aj staršie zariadenia

2. Obraz v obraze

Túto funkciu si môžu Androiďáci užívať už dlhší čas. Ako už z jej názvu vyplýva, umožňuje používateľom pracovať s aplikáciou v samostatnom plávajúcom okne. Apple v iOS pomocou nej umožňuje prehrávať video a pritom pracovať na pozadí s ďalšími aplikáciami. Obraz je možné prispôsobovať a pohybovať s ním po obrazovke presne tak, ako to momentálne vyhovuje používateľovi. Android však túto funkciu podporuje nielen pri prehrávaní videa, ale aj pri ďalších aplikáciách.

Screenshot_2015-06-15-10-28-40

3. Spotlight

Celý systém notifikácií a funkcie Spotlight dostali s novým iOS viac inteligencie. Po novom dokážu navrhnúť posledné používané kontakty, aplikácie, či dokonca miesta, ktoré by vás mohli zaujímať ešte predtým, ako sa ich rozhodnete navštíviť. Ak ste niekomu volali, zobrazia sa o ňom ďalšie informácie, spolu s miestami, ktoré ste v poslednom čase navštívili, či aplikácií, ktoré používate najviac. Podobnú funkcionalitu však ponúka aj Google Now, ktorý v kartách zobrazuje často navštevované miesta, spolu s možnosťou spustiť navigáciu a informáciou o približnom čase príjazdu. Pomocou aplikácií sa zas dá funkcionalita Androidu rozšíriť tak, že systém bude zobrazovať najčastejšie používané kontakty, pre ktoré umožňuje jednoduché a rýchle posielanie správ.

spotlight

4. Režim šetrenia batérie

Šetriaci režim batérie ponúka vo svojej softvérovej nadstavbe množstvo výrobcov, a dá sa povedať, že len máloktorý ho v nejakej forme nepodporuje vôbec. Navyše, s príchodom Androidu Lollipop sa stal štandardnou súčasťou všetkých Android smartfónov a tabletov. Šetriaci mód od Applu sľubuje pri jeho používaní predĺženie výdrže o 3-4 hodiny, niektoré funkcie iOS zariadení sú pritom obmedzené. Výrobcovia Androidov šetrenie batérie poňali trochu obšírnejšie a v niektorých svojich modeloch ponúkajú aj tzv. režim extrémneho šetrenia, ktorý vypne všetko okrem základných funkcií, akými sú hovory alebo posielanie SMS správ. Tento režim dokáže dokonca upraviť farby prostredia, čím spotrebu energie ešte viac zníži.

lowpower

5. Siri, vyhľadávanie a iné

V iOS 9 Apple pridal hlasovému asistentovi Siri nejakú tú inteligenciu navyše. Okrem toho je rýchlejší a presnejší. Apple konkrétne hovorí o 40% zlepšení v rýchlosti aj presnosti odpovedí. Novinkou je možnosť nastaviť pripomienky, alarmy a udalosti v kalendári, ktoré Siri dokáže zaznamenať len pomocou hlasu. Navyše, Siri po novom dokáže jednotlivé udalosti používateľovi proaktívne pripomenúť a nechýba napríklad ani informácia o tom, kedy má vyraziť na letisko, aby dorazil včas. Novinkou je tiež vyhľadávanie obrázkov a fotografií, ktoré reaguje na hlas. Podobne však už dlhú dobu funguje Google Now. Ten však dokáže napríklad aj rýchlo zapnúť baterku, Wi-Fi a všetky vyššie zmieňované funkcie, ktoré Apple prezentuje ako novinky v Siri. Hlavným rozdielom je to, ako Apple pristupuje k osobným údajom používateľov. Na rozdiel od Google Now je Siri Proactive úplne anonymná a nesleduje používateľa, ani nie je prepojená s Apple ID. Aby ste Google Now využili naplno, musíte súhlasiť so zdieľaním polohy, či dokonca s prístupom k e-mailom.

Siri-reminder-720x402

6. Aplikácia Správy

Apple na WWDC predstavil svetu aj svoju novú aplikáciu Správy (v anglickom znení News), ktorá má do zariadení priniesť obsah zo spravodajských webov v takej forme, aby boli dobre čitateľné priamo na displeji smartfónu alebo tabletu. Nejde však o nič, čo by sme nevideli v iných aplikáciach tohto druhu, či dokonca na konkurenčných zariadeniach s Androidom. Samsung do svojich produktov pridáva Flipboard, ktorý je dostupný aj ako aplikácia pre zariadenia iOS. Podobný agregátor správ ponúka aj HTC so svojim Blinkfeedom.

Apple-news-720x407

7. Klávesnica 

Inovovaná klávesnica na iOS dostane niekoľko užitočných funkcií. Apple do nej totižto integroval nový riadok, z ktorého bude možné pridávať fotografie, súbory, správy alebo e-maily. Na dosah jedného kliknutia je k dispozícii aj fotoaparát, kopírovanie textu a iné funkcie. Toto isté umožňuje už aj Android, a to v podobe rôznych upravených klávesníc výrobcov alebo alternatívnych aplikácií, ako sú Swiftkey alebo Swype.

shortcutbar-720x405

8. iOS poznámky

Robenie poznámok je na Androide aj iOS skutočne vecou výberu a potrieb. Pre obidve platformy sú dostupné desiatky aplikácií, ktoré sú určené práve na tento účel. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad Google Keep či Evernote, ktoré tu sú už nejakú dobu. Apple v budúcnosti vo svojej poznámkovej aplikácií bez pochýb sprístupní ďalšie funkcie, no momentálne si nemyslíme, že aplikácia na poznámky môže nejakým spôsobom výrazne zaujať. Apple k príležitosti predstavenia novej aplikácie uviedol aj novú funkciu, ktorá dokáže z odkazu v poznámkach otvoriť napríklad aplikáciu s receptami. Táto funkcia však v žiadnom prípade nefunguje v takom merítku ako na Androide, kde je systém tzv. predvolených aplikácií oveľa komplexnejší. V iOS 9 je možné použiť len Applom vybrané aplikácie.

Notes-iOS-9-OS-X

9. Apple mapy

V nových mapách Apple pridáva množstvo funkcií, ktorými sa inšpiroval u svojej konkurencie, vrátane Google máp a Here máp od Nokie. Mapy po novom dostali tak potrebné informácie o verejnej doprave, ako sú vlaky, autobusy a metrá, pričom vo vašej blízkosti umožňujú nájsť aj reštaurácie, bary, obchody a aktivity, či miesta, na ktorých sa dá platiť pomocou Apple Pay. Google toto všetko podporuje už dávno.

Screenshot_2015-06-15-10-45-29

Aktuálny pohľad na dopravnú situáciu v Google mapách

Samozrejme, Apple s novým iOS 9 predstavil množstvo ďalších noviniek, ktoré neboli prebraté od konkurencie. Vyššie zmieňované prípady sú tými najvýraznejšími a zároveň najväčšími novinkami, ktoré Apple ukázal na WWDC 2015.

Zdroj: gottabemobile

15.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+