MojAndroid

Rakúskej firme EOX sa podaril veľmi detailný záber našej planéty. Za pomoci dvoch satelitov Sentinel-2, ktoré prevádzkuje Európska vesmírna agentúra (ESA), zhotovili fotografiu Zeme, ktorá má až úctyhodných 80 biliónov pixelov. Satelity Sentinel-2A a Sentinel-2b obiehajú okolo Zeme vo výške 790 km.

Mozaika zo stoviek terabajtov dát

V skutočnosti sa ale jedná o mozaiku, ktorá je zložená z viacerých záberov. Je to práve z dôvodu, aby výsledná mozaika bola bez oblakov. Kvôli tomu bola každá oblasť snímaná dlhšiu dobu a v rozdielny čas. Napríklad fotografie severnej pologule pochádzajú z obdobia máj až september 2016, zatiaľ čo južná pologuľa bola snímaná od novembra 2016 po marec 2017. Tropické oblasti boli snímané po celý rok od mája 2016 po apríl 2017. Podľa vyjadrenia EOX bolo letné obdobie zvolené práve preto, že vegetácia dosahuje v tomto období svoje ročné maximum.

Aby spoločnosť EOX poskladala tento úžasný kúsok, potrebovala na to až 250 terabajtov dát.

Celú našu planétu v maximálnom rozlíšení si môžete pozrieť pomocou tohto odkazu. Nižšie pridávame aj dve fotky zo záberu.

Zdroj: IFLScience

6.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Rastislav Salamon

  myslim ze to ma byt 80 mld. pixelov (80 GPx) a nie bilionov, kedze v anglicky hovoriacich krajinach je nasa miliarda ako bilion

  • Veru, nie je to tak :) Ked otvorite zdroj, uvidite, ze sa tam hovori o “80 trillion pixels”, co je nasich 80 bilionov :)

 • Juraj Karlubík

  myslim ze google ma aj tak lepsiu

 • Laco

  Veľmi slabé rozlíšenie. Najprv som sa potešil, ale na orientáciu v teréne je to nepoužiteľné. Máme oveľa lepšie zdroje už minimálne 10 rokov. Robíte zbytočný humbug.

 • Viktor Ozábal

  Reagujem trochu neskoro ale …. mne by stačilo, keby tento tu mal aspoň 2M … Napr. ako záber bombardovania Apolla 1944 má tiež 2M ale rozoznať každý objekt v Bratislave – a to ešte neboli digitály s 50 M rozlíšením !!

+