MojAndroid

Výdrž batérie je slovné spojenie, ktoré sa v poslednej dobe v technickej sfére skloňuje všetkými vzormi. Vývoj zariadení ide nezastaviteľne dopredu a na trh prichádzajú vylepšené procesory, väčšie kapacity pamätí RAM, väčšie displeje, väčšie rozlíšenia, len na batérie sa akosi pozabúda. A preto často bývajú kameňom úrazu. Android zariadenia sú všeobecne známe tým, že majú nízku výdrž batérie. Spôsobené to je jednoznačne tým, že ponúkajú komfort v podobe jasných a veľkých displejov, množstve rôznych aplikácií a v neposlednom rade aj v množstve funkcií, ako napr. fotoaparáty s vysokým rozlíšením, GPS, Bluetooth, 3G siete a podobne. Mnohokrát sa tak stane, že vám batéria vo vašom Android zariadení vydrží maximálne deň, ak ste šetriaci používateľ, tak možno dva. Ohľadom výdrže batérií sa na internete spustila obrovská diskusia a popri faktoch a pravdách sa medzi používateľmi rozšírilo aj niekoľko mýtov, ktoré treba jednoznačne vyvrátiť. My sme si pre vás pripravili presnejšie 7 mýtov ohľadne výdrže batérie, tak pozorne čítajte…

1. Vypnutím Wi-Fi, Bluetooth a GPS predĺžite výdrž vašej batérie 

Mnoho ľudí si myslí, že zapnuté Wi-Fi, Bluetooth a GPS spotrebúvajú veľké množstvo energie z batérie. To určite nie je pravda. Pripojenia ako Wi-Fi, BT a GPS sami o sebe spotrebujú len nepatrné množstvo energie. To, čo energiu spotrebúva, sú aplikácie, ktoré tieto pripojenia využívajú. Namiesto toho, aby ste vypínali Wi-Fi, BT a GPS tak radšej skontrolujte vaše bežiace aplikácie a riadne ich vypnite. Takisto radíme odinštalovať aplikácie, ktoré nepoužívate, nakoľko aj tie majú v sebe skryté procesy, ktoré na svoje fungovanie potrebujú jedno z vyššie uvedených typov pripojenia. Najlepšie spravíte, ak si necháte len tie aplikácie, ktoré využívate a budete ich vypínať poriadne, nie stlačením tlačidla Domov.

2. Používanie Task Manažérov a killerov vylepší výdrž batérie

Mnoho používateľov vo svojich zariadeniach využíva aplikácie tretích strán, ktoré sa zaoberajú zabíjaním bežiacich procesov na pozadí v domnení, že vylepšujú výdrž svojej batérie. Viacero renomovaných odborníkov sa však na tému task killerov vyjadrilo jednohlasne: “Je to len reklamný trik.”. My sme task killery testovali aj v jednej časti nášho seriálu Android DUEL. Hoci používanie aplikácií tohto druhu vylepšilo výdrž batérie, určite to nespôsobilo zabíjanie bežiacich procesov, ale obmedzenia v jase displeja, zvukoch a podobne. Vaše Android zariadenie je dostatočne múdre na to, aby si zbytočne bežiace procesy “zabilo” samo, tak si odinštalujte všetky aplikácie, ktoré tvrdia, že vylepšia výdrž vašej batérie tým, že zabijú vaše procesy. Zabíjajú akurát tak váš čas.

3. Živé tapety žerú energiu z mojej batérie

Živé tapety sú na oko veľmi pekné a tým, že ponúkajú “cyklus meniacich sa obrázkov” sa z nich stal postrach každej batérie. Položte si sami sebe otázku, ako dlho sa každý deň na živú tapetu pozeráte. Len na domácu obrazovku, bez toho, aby ste niečo stlačili alebo spravili s vašim smartfónom. Minútu? Dve? Zabudnite na strach z toho, že by vám živé tapety spotrebovali desiatky percent batérie a užívajte si tie pekné animácie aspoň na tú chvíľu, kým nespustíte niektorú z aplikácií. To 1 percento, čo tieto tapety spotrebujú, vám za ten pekný pohľad stojí.

  

4. Musíš nechať batériu vybiť úplne, kým ju začneš nabíjať

Pamäť batérií je minulosťou. Hoci je dokázané, že životnosť vašej batérie zvýšite tým, že ju raz za mesiac necháte úplne vyšťaviť a potom ju nabijete na 100%, nemusíte sa tým obmedzovať každý deň. A určite sa nesnažte batériu vybiť nasilu, len aby ste ju mohli znova nabiť. Viac jej uškodíte, ako polepšíte.

5. Použitie automatického jasu vám ušetrí desiatky percent batérie

Ak používate vás smartfón celý deň von, kedy sa mení počasie, prostredie, kde sa nachádzate a svetlo, pri ktorom váš smartfón používate, možno nejaké percento batérie automatickým režimom jasu ušetríte. Určite však automatický jas môžeme priradiť skôr ku pohodliu pri čítaní údajov na displeji, kedy je potrebné mať dobrý jas v každom prostredí. Ak však váš telefón používate prevažne v prostredí s rovnakým svetlom, nastavte si nižšiu hodnotu jasu, ktorá vám vyhovuje a jas zvýšte manuálne len vtedy, keď to príležitostne potrebujete. Batériu ušetríte dvojako – tým, že máte nižší jas a tým, že nemusíte živiť ďalší senzor. Ten svetelný.

6. Teplota nemá vplyv na výdrž batérie

Len málokto sa pri prehliadaní údajov o batérii zastaví pri položke teplota vhodná na používanie. Existuje množstvo názorov, že je jedno, v akej teplote vaše Android zariadenie používate, no verte tomu, že to tak nie je. Väčšina Android zariadení je napájaná batériami vyrábanými technológiou Li-Ion, pre ktoré je v odborných sférach známe, že majú lepšiu výdrž batérie pri izbovej, alebo ešte vyššej teplote. Pre porovnanie – ak má vaša batéria 100% kapacitu pri teplote 27 °C, pri teplote -18°C už je kapacita tej istej Li-Ion batérie len 50%. Je to spôsobené špecifickými chemickými reakciami, ktoré v batériách tohto typu prebiehajú. Ak sa vám batéria teda v zime vybíja rýchlejšie, držte svoje Android zariadenie v teplejšom prostredí, prípadne batériu v núdzi niečím ohrejte.

7. Vymazanie súboru batterystats.bin (“štatistiky batérie”) vylepší jej výdrž [root]

Ak aj vy vlastníte zariadenie s root-om, možno ste hľadali spôsob, ako vylepšiť výdrž batérie tým, že upravíte nejaký špecifický súbor v systéme. Ak ste na nejakom fóre narazili na príspevok, ktorý hovorí o tom, že po vymazaní súboru batterystats.bin v zložke data/system vylepšíte výdrž vašej batérie, musíme vás sklamať. Tejto téme sa venovala aj odborníčka Dianne Hackborn priamo zo spoločnosti Google, a podľa jej príspevku na sociálnej sieti Google+ slúži súbor batterystats.bin len ako informačný súbor pre získanie prehľadu o tom, čo vybíja vašu batériu (Nastavenia -> (Informácie o tomto zariadení) -> Batéria). Aby bolo všetkým jasné, o čo tu ide –  v súbore batterystats.bin sa zapisuje percento nabitia batérie pri poslednom odpojení nabíjačky. Niektorí ľudia si myslia, že keď odpoja nabíjačku napr. pri  úplne prvom nabíjaní pri hodnote batérie 85%, už nikdy batériu na vyššie percento nenabijú a táto hodnota ostane v súbore zapísaná ako maximálna možná. To však nie je pravda, pretože súbor batterystats.bin sa prepisuje pri každom odpojení batérie. Viac si o tomto mýtuse môžete prečítať priamo v príspevku Diany na Google+.

Záver

O výdrži batérie v zariadeniach s operačným systémom Android sa toho napísalo už mnoho. Okrem mýtusov na internete nájdete samozrejme aj pravdivé fakty a návody, ako sa správať k svojej batérii, aby ste jej životnosť predĺžili o čo najdlhší čas, preto tieto rady neignorujte. Nová batéria určite nie je lacná záležitosť, hlavne v zariadeniach, ktoré ju majú integrovanú. Ak poznáte aj vy nejakú radu alebo mýtus, ktorý sa týka výdrže batérie v Android zariadeniach, zapojte sa do diskusie pod článkom.

Zdroj: PhoneArena, Dianne Hackborn na Google+, batteryuniversity.com 

29.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+