MojAndroid

Zatiaľ čo niektorí ľudia na Slovensku “úspešne” bojujú s 5G sieťami alobalovými čiapkami, inde vo svete sa už pripravujú na siete 6. generácie. Za jednu z najvyspelejších krajín v tomto smere môžeme jednoznačne považovať Japonsko. Štyri tamojšie spoločnosti vyvinuli bezdrôtové zariadenie, ktoré je schopné prenášať až 100 Gb dát za sekundu, a to v pásmach 100 GHz a 300 GHz na vzdialenosť 100 metrov. Na tému upozornil portál avinteractive.

Túto technológiu by sme mohli považovať za prvú lastovičku 6G pripojenia na svete. Rýchlosť, ktorá bola dosiahnutá, je približne 20-krát vyššia ako maximálna rýchlosť prenosu dát v súčasných 5G sieťach, ktorá predstavuje približne 4,9 Gbps. 4 japonské spoločnosti – DOCOMO, NTT, NEC a Fujitsu vytvorili konzorcium, ktoré do roku 2021 pracuje na podobných zariadeniach.

Rôzne možnosti využitia 6G siete

Tieto spoločnosti tvrdia, že éra 6G bude podporovať širokú škálu aplikácií. Môže ísť napríklad o streamovanie Ultra HD videa v reálnom čase v autonómnych vozidlách a podobne. Keďže pre funkčnosť 6G siete budú potrebné frekvencie od 100 do 300 GHz, bude si to vyžadovať aj investície do úplne nových bezdrôtových zariadení, pričom potrebné bude vyvinúť ich úplne od začiatku.

6G
Zdroj: avinteratctive

Na papieri tieto čísla znejú veľmi pekne, no budeme si ešte musieť počkať na to, ako to bude fungovať v skutočnosti. 5G siete tiež uvádzajú výborné čísla, no realita je trochu inde a reálne prenosové rýchlosti sú podstatne nižšie.

Nemali by ste prehliadnuť:

Ak sa pozrieme do minulosti, tak napríklad spoločnosť LG sa podarilo úspešne preniesť 6G dáta na vzdialenosť 500 metrov, čo je zatiaľ najdlhšia vzdialenosť zaznamenaná v akomkoľvek teste 6G uskutočnenom vo voľnom priestranstve, nie v laboratóriu. Štandardizácie 6G sietí by sme sa mohli dočkať už v budúcom roku, ich reálne nasadzovanie by mohlo začať niekedy okolo roku 2029.

Náš tip
Google zmenil pravidlá overenia účtu. Zrušil spôsob, ktorý tu bol roky
11.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+