Android je veľmi rozšírený operačný systém, ktorý dnes na mobilných zariadeniach berieme už ako samozrejmosť. Nebolo však tomu tak vždy. Svoju cestu operačný systém od Google začal v roku 2008, kedy bol na trh uvedený s prvým Android smartfónom HTC Dream, známym tiež pod označením T-mobile G1. Pred šiestimi rokmi by si asi nikto nemyslel, že tento mobilný OS dokáže preraziť na poli smartfónov a mobilných telefónov, ktorým v tej dobe kraľoval Symbian či Windows Mobile. Pod taktovkou Googlu sa to však podarilo a Android sa stal najpopulárnejším a najrozšírenejším OS na planéte. Tu je 6 faktov, ktoré ste o ňom možno ani nevedeli.
1. Google ako open-source kúpil Android v roku 2005, v tom čase bol hlavným predstaviteľom operačného systému Andy Rubin. Len jeden rok predtým však plánovali Android sprístupniť ako OS pre digitálne kamery. Rubin si však uvedomil, že budúcnosťou nie sú fotoaparáty, ale smartfóny, na ktoré sa v ďalšom období sústredil aj vývoj platformy. Aj napriek tomu sa po rokoch dostal Android aj do fotoaparátov. Dobrým príkladom je napríklad Samsung Galaxy NX.
2. V roku 2007 Google so svojimi partnermi vytvoril Open Handset Allianciu, ktorá oznámila Android ako nastupujúci open-source mobilný OS založený na Linuxe. V tom roku boli najväčšími hráčmi Symbian, BlackBerry, Palm a Windows Mobile, zatiaľ čo Apple predstavil svoj prvý iPhone. Väčšina ľudí, ktorí sa angažovali v mobilnom priemysle neverili, že Android sa dokáže presadiť. Hovorca Nokie dokonca povedal, že Android nevnímajú ako hrozbu, zatiaľ čo Microsoft “nechápal, aký dopad tento OS môže v budúcnosti mať“. Symbian si bol svojou pozíciou veľmi istý, a veril, že Android je len jedným z desiatok neúspešných platforiem, ktoré sa počas jeho pôsobenia na trhu objavili. Až neskôr všetci pochopili, ako veľmi sa mýlili.
3. Android je najrýchlejšie rastúcim OS a technologickým produktom na svete. Podľa dát z roku 2013 dosiahol 1 miliardu aktívnych používateľov len počas 5 rokov. Pre porovnanie, Applu trvalo takmer 6 rokov, aby siahol na hranicu 700-miliónov používateľov, zatiaľ čo Symbian mal 450 miliónov používateľov počas 11 ročného pôsobenia na trhu.
4. Android môže bežať na najrôznejších zariadeniach. Nájdete ho nielen na smartfónoch a tabletoch, ale aj na iných produktoch s alebo bez displeja, vrátane inteligentných hodiniek, televízoroch, digitálnych fotoaparátoch, domácich elektrospotrebičoch, okuliaroch, v automobiloch či herných konzolách.
5. Na rozdiel od iOS, kde musíte zaplatiť 99 dolárov, aby ste mohli byť developer, na Androide (ale aj Windows Phone) ich môžete tvoriť zadarmo. Samozrejme, ak chcete svoju aplikáciu publikovať v obchode Play, musíte Googlu zaplatiť jednorázový 25 dolárový poplatok.
6. Vedeli ste o tom, že tvorcom loga Android je Irina Blok, dizajnérka narodená v Rusku a pôsobiaca v San Franciscu? Logo, ktoré navrhla malo byť jednoduché a malo obsahovať robota. Irina sa pri návrhu inšpirovala piktogramami, ktoré boli bežne viditeľné na dverách verejných toaliet. Samozrejme, nakoniec vyzerá logo tak ako dnes, vedeli ste však, že ho je možné upravovať podľa vlastnej vôle? Logo totižto podlieha licencii Creative Commons Attribution 3.0.
Zdroj: phonearena
kolki nevedeli vacsinu? alebo sa pochvalte kolki ste vacsinu uz vedeli :-D
Lukas, ty si nas pravidelny citatel, tak verim, ze teba nic neprekvapilo :-)
o tej dizajnerke, to som nevedel, ze kto to vymyslel a cim sa inspiroval….
Nic co by som uz nevedel este predtym ako som zacal navstevovat tento portal :)
V tom prvom bode som ale cakal aj zmienku o tom ako ho Rubin povodne ponuka M$ ktory ho vysmiali lebo mal iba 12 alebo 15 vyvojarov a chceli za Android privela.
Tak tak tato informacia tam vazne chyba aj mne myslim si ze je to dost podstatna informacia ktoru pozna malokto.. a mala by tu byt spomenuta..
“Na rozdiel od iOS, kde musíte zaplatiť 99 dolárov, aby ste mohli byť developer” – dobra blbost. Aplikacie sa daju distribuovat aj mimo App Store. Je to sice narocnejsie, ale ide to. Teda tych 99 dolarov je treba len na publicovanie na Store. Netreba zabudat aj na to, ze dobremu programatorovi sa tych 99 dolarov vrati o dost rychlejsie ako na Androide, kde kazdy vsetko len kradne.
A ešte by som doplnil do článku, že tých 99 dolárov je ročne.
Daju sa distribuovat mimo App Store? Tak to vysvetli kedze to je pekny nezmysel.
Áno dajú neviem na jakom princípe to funguje (myslím, že sa treba dohodnúť s Applom), ale napr. World of Tanks Blitz beta sa sťahovala cez web stránku a nie App Store.
Beta je beta o normalnych aplikaciach sa pisalo. Ziadnu aplikaciu nedostanes do iOS bez App store bez jailbreaku tak nesplietaj aspon.
zaujimave citanie
Nevedel som posledne. :) v 2007 tam nebola aj motorola nahodou? Ja som zacinal na Philips FIZZ, potom SE az po 68i s prvym BT, potom som bol win mobile na mpx200 a ipaqoch a potom dlho na nokiach so symbianom. ale asi v marci 2009 s G1 som si zacal s androidom a na konci roku som presiel na maeomo na cca 2-3 mesiace. Potom som sa vratil k G1 a odvtedy uz iba android :) stale vsak cakam na poriadnu velkost. v septembri 2010 som si kupil Galaxy TAB. potom presiel na malicke NOTE2 a NOTE3, Mega 5.8 ani 6.3 nezaujalo a cakam na nieco s crevkami NOTE3-4 EDGE v telicku aspon 7 palcov. len to ide pomalickyyy hore. :)
A Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE je ti málo?
zaujalo, najma to bronzove ale casto pouzivam spen a platim iba cez NFC…
V bode 3. Porovnávať firmu ktorá mala donedávna s iOS jedno zariadenie a ma takmer porovnateľné množstvo používateľov oproti Anroidu ktorý sa inštaluje do všetkého možného od x- výrobcov a zariadení ako píšete v bode 4. To je zvláštne porovnanie a pre mňa dosť úsmevné keďže vidím úspech na inej strane ako autor tohto článku.
Mas uplnu pravdu. Ale vobec nezalezi na tom, ci je to Android, alebo by to bol hocijaky iny OS, pretoze sa treba pozriet na predajnost mobilnych zariadeni pred rokmi a teraz. Takze uz len tam vznika ten skresleny pohlad, kedy sa z roka na rok preda viac mobilnych zariadeni a teda je logicke, ze aj pocet uzivatelov jednotlivych OS narastol. Navyse je problem porovnavat OS, ktory bezi na par typoch zariadenia s OS, ktory bezi takmer na vsetkom.
Pekny clanok, avsak tvrdit, ze “Aj napriek tomu sa po rokoch dostal Android aj do fotoaparátov. Dobrým príkladom je napríklad Samsung Galaxy NX.: je totalna hlupost, lebo fotaky od Canon funguju na Andoide davno.
Bod 3. – Zrejme najrýchlejšie preto, pretože je free a v smartfónoch ho používa XXX výrobcov. Vyhráva aj tak apple, v pomeroch (x*smarfton : uzivatel -> smartfon(ios) : uzivatel | Takže kde?) ;) A 5. Je nejaký rozdiel medzi tými 25 a 99$ ? V každom prípade platím, takže mi je to šuma fuk…
Teraz čítam 2. komentár nižšie; aspoň sme sa zhodli :)