MojAndroid

Android je veľmi rozšírený operačný systém, ktorý dnes na mobilných zariadeniach berieme už ako samozrejmosť. Nebolo však tomu tak vždy. Svoju cestu operačný systém od Google začal v roku 2008, kedy bol na trh uvedený s prvým Android smartfónom HTC Dream, známym tiež pod označením T-mobile G1. Pred šiestimi rokmi by si asi nikto nemyslel, že tento mobilný OS dokáže preraziť na poli smartfónov a mobilných telefónov, ktorým v tej dobe kraľoval Symbian či Windows Mobile. Pod taktovkou Googlu sa to však podarilo a Android sa stal najpopulárnejším a najrozšírenejším OS na planéte. Tu je 6 faktov, ktoré ste o ňom možno ani nevedeli.

1. Google ako open-source kúpil Android v roku 2005, v tom čase bol hlavným predstaviteľom operačného systému Andy Rubin. Len jeden rok predtým však plánovali Android sprístupniť ako OS pre digitálne kamery. Rubin si však uvedomil, že budúcnosťou nie sú fotoaparáty, ale smartfóny, na ktoré sa v ďalšom období sústredil aj vývoj platformy. Aj napriek tomu sa po rokoch dostal Android aj do fotoaparátov. Dobrým príkladom je napríklad Samsung Galaxy NX.

samsung_galaxy_nx3

2. V roku 2007 Google so svojimi partnermi vytvoril  Open Handset Allianciu, ktorá oznámila Android ako nastupujúci open-source mobilný OS založený na Linuxe. V tom roku boli najväčšími hráčmi Symbian, BlackBerry, Palm a Windows Mobile, zatiaľ čo Apple predstavil svoj prvý iPhone. Väčšina ľudí, ktorí sa angažovali v mobilnom priemysle neverili, že Android sa dokáže presadiť. Hovorca Nokie dokonca povedal, že Android nevnímajú ako hrozbu, zatiaľ čo Microsoft “nechápal, aký dopad tento OS môže v budúcnosti mať“. Symbian si bol svojou pozíciou veľmi istý, a veril, že Android je len jedným z desiatok neúspešných platforiem, ktoré sa počas jeho pôsobenia na trhu objavili. Až neskôr všetci pochopili, ako veľmi sa mýlili.

In-the-beginning-big-players-didnt-see-Android-as-a-threat.

3. Android je najrýchlejšie rastúcim OS a technologickým produktom na svete. Podľa dát z roku 2013 dosiahol 1 miliardu aktívnych používateľov len počas 5 rokov. Pre porovnanie, Applu trvalo takmer 6 rokov, aby siahol na hranicu 700-miliónov používateľov, zatiaľ čo Symbian mal 450 miliónov používateľov počas 11 ročného pôsobenia na trhu.

Android-is-the-worlds-fastest-growing-OS-and-the-fastest-growing-tech-product.

4. Android môže bežať na najrôznejších zariadeniach. Nájdete ho nielen na smartfónoch a tabletoch, ale aj na iných produktoch s alebo bez displeja, vrátane inteligentných hodiniek, televízoroch, digitálnych fotoaparátoch, domácich elektrospotrebičoch, okuliaroch, v automobiloch či herných konzolách.

Among-the-three-major-smartphone-platforms-Android-can-run-on-the-largest-and-most-diverse-number-of-devices.

5. Na rozdiel od iOS, kde musíte zaplatiť 99 dolárov, aby ste mohli byť developer, na Androide (ale aj Windows Phone) ich môžete tvoriť zadarmo. Samozrejme, ak chcete svoju aplikáciu publikovať v obchode Play, musíte Googlu zaplatiť jednorázový 25 dolárový poplatok.

Anyone-can-freely-develop-for-Android.

6. Vedeli ste o tom, že tvorcom loga Android je Irina Blok, dizajnérka narodená v Rusku a pôsobiaca v San Franciscu? Logo, ktoré navrhla malo byť jednoduché a malo obsahovať robota. Irina sa pri návrhu inšpirovala piktogramami, ktoré boli bežne viditeľné na dverách verejných toaliet. Samozrejme, nakoniec vyzerá logo tak ako dnes, vedeli ste však, že ho je možné upravovať podľa vlastnej vôle? Logo totižto podlieha licencii Creative Commons Attribution 3.0.

The-story-of-the-Android-robot-logo

Zdroj: phonearena

27.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+