MojAndroid

Pojem “fake” je dnes už taký známy, že mu rozumejú aj tí ľudia, ktorí po anglicky nehovoria. Väčšinou sa u nás spája s oblečením či módnymi doplnkami, no nie je cudzí ani v technologickom svete. Hoci u nás trh s falošnými zariadeniami nie je až taký rozvinutý, v zahraničí naň ľahko narazíte. U nás ale prekvitá trh so zariadeniami z druhej ruky, ktoré ale nemusia byť nutne falošné. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako spoznať podozrivé zariadenie a vyhnúť sa tak kúpe falošného zariadenia.

Skontrolujte balenie

V mnohých prípadoch budete toto vaša jediná možnosť ako overiť pravosť zariadenia. Našťastie, aj na balení nájdete detaily, podľa ktorých sa môžete orientovať. Hoci ide o drobnosť, pre skutočných výrobcov je aj balenie dôležité a určite ho neodfláknu.

navod fejky 1

Ak nájdete napríklad poškodenú fóliu na balení, určite spozornejte, nejde totiž o bežnú záležitosť. To isté platí o preklepoch v texte na balení či nečitateľnom texte. Nie je to bežné a určite by ste mali zvýšiť pozornosť.

Samozrejme, sledujte aj všetky ďalšie potenciálne podozrivé znaky. Dôkladne si prezrite aj logo na balení, tu sa výrobca určite nepomýlil a ak sa logo čo i len v jednom detaile nezhoduje s tým, ktoré poznáte, zvýšte pozornosť.

Skontrolujte príručky

Je dobré si pred kúpou zariadenia z druhej ruky pozrieť na internete nejaký unboxing, aby ste vedeli, čo sa má nachádzať vo vnútri. Prakticky vždy sú súčasťou balenia aj príručky. Tu dbajte na to, aby boli príručky v jazyku krajiny, kde zariadenie kupujete. Samozrejme, aj u nás sa nájdu e-shopy, ktoré predávajú dovážané produkty zo zahraničia a príručka nemusí byť po Slovensky.

navod fejky 2

Ak vám ale predajca tvrdí, že zariadenie pochádza zo slovenskej distribúcie, aj príručka musí byť po Slovensky. Ak to tak nie je, určite neostaňte ticho sedieť ale na to upozornite.

Skontrolujte materiál príslušenstva

Aj keď telefón alebo iné kupované zariadenie bude na prvý pohľad dokonale imitovať originál, výrobcovia falošných zariadení kladú často menší dôraz na príslušenstvo. Skontrolujte preto materiály použité napríklad pri výrobe nabíjačky.

navod fejky 2

Aj keď sa tu používa plast, neznamená to, že musí byť výrobok nekvalitný. Ak vidíte zúbkovité hrany či nedokonale spracované spoje, tiež by ste mali zvýšiť pozornosť.

Sústreďte sa na logo

Už sme to spomenuli aj vyššie, no platí to o každom jednom logu kdekoľvek v obsahu balenia, nie iba na škatuli. Dôkladne skontrolujte logá, pretože tu je veľmi jednoduché spraviť chybu a je aj pomerne jednoduché ju odhaliť.

navod fejky 4

Výrobca totiž nikdy nebude klásť málo dôrazu na logo, práve naopak. Logo je nositeľom povedomia značky a výrobcovia to vedia. Logá na originálnych zariadeniach sú preto dokonalé a akékoľvek odchýlky by mali byť pre vás alarmom.

Skontrolujte nabíjačku

Nemusíte ju rozoberať a sledovať kvalitu spojov a elektroniky vo vnútri Stačí skontrolovať nabíjačku z vonku. Znovu platí, že ak vám výrobca tvrdí, že je zariadenie z oficiálnej slovenskej distribúcie, nemala by byť k zariadeniu zabalená nabíjačka s inou koncovkou ako európskou.

navod fejky 5

Okrem toho je potrebné na nabíjačkách sledovať aj ďalšie detaily, ako môžete vidieť na obrázku. Je dobré dopredu sa informovať o tom, ako by malo príslušenstvo vyzerať a robiť rozhodnutia na základe toho.

Skontrolujte pribalený kábel

Štandardné microUSB káble sa od seba v mnohých smeroch odlišujú. Platí ale, že kábel priložený v balení by mal dokonale sedieť samotnému zariadeniu. Ak napríklad vložíte kábel do nabíjacieho konektoru a vidíte, že výrazne vytŕča alebo svojvoľne vypadáva, veľmi pravdepodobne nejde o originálny kábel od výrobcu.

navod fejky 6

Na kábloch sú aj iné poznávacie znamenia, ako značenie či odtieň farby. Tieto známky ale na prvý pohľad väčšinou nespozorujete a pre uistenie by ste potrebovali overený originálny produkt pre porovnanie.

Veríme, že vám sa predajcovia s falošnými produktami vyhýbajú, no ak by ste niekedy na niektorého narazili, možno by ste vďaka týmto tipom vedeli lepšie rozpoznať originál od falošného výrobku. Dajte nám v diskusii vedieť, či máte s niečím podobným skúsenosť, alebo či poznáte nejaké ďalšie znaky, podľa ktorých viete rozpoznať originálne zariadenie od “fejku”.

Zdroj: Brightside

17.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+