MojAndroid

Zariadenia Internetu vecí sú zraniteľné

Podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Gartner sa v súčasnosti používa viac ako 6 miliárd IoT zariadení po celom svete. Vďaka svojej zraniteľnosti sa mnohé z nich stali obeťami kybernetických hrozieb. V minulom roku otriasla celým svetom vlna DDoS útokov spusteným botnetom dnes už známym ako Mirai. Zariadenia napadnuté botmi Mirai sa ihneď po infekcii stali hračkami v rukách kyberzločincov.

Malvér Mirai v roku 2016 ukázal svetu, aké nebezpečné môžu byť IoT zariadenia v rukách kyberzločincov. História prvých pokusov o ovládnutie inteligentných zariadení malvérmi však siaha až do roku 2008.

Aplikácia Kaspersky IoT Scanner má pomôcť

Spoločnosti Kaspersky Lab sa však podarilo vyvinúť technológiu, ktorá dokáže ochrániť obľúbené IoT zariadenia a znížiť riziká ich zneužitia. V súčasnosti sprístupnila bezplatnú beta verziu aplikácie Kaspersky IoT Scanner, ktorá má pomôcť používateľom ochrániť ich smart domácnosti pred kyberútokmi.

Aplikácia Kaspersky IoT Scanner je schopná automaticky identifikovať všetky smart zariadenia ako Wi-Fi routre, IP kamery, smart televízory, tlačiarne, ukladacie sieťové zariadenia NAS, herné konzoly, ale aj počítače, smartfóny či tablety pripojené k domácej sieti. Aplikácia si ich všetky zapamätá a posiela používateľovi upozornenie vždy, keď je k sieti pripojené alebo odpojené akékoľvek známe či neznáme zariadenie. Používateľ tak získa kontrolu nad všetkým, čo sa deje v danom momente v jeho sieti.

logo aplikácie

Táto technológia skenuje všetky zraniteľnosti v zariadení, ako napr. v prípade, že sú otvorené pripájacie porty (takže sa k ním môže dostať každý, kto má prístup na internet), aplikácia Kaspersky IoT Scanner pošle používateľovi okamžite upozornenie a odporučí mu ihneď uzavrieť všetky prístupy. Navyše je schopná upozorniť používateľa na problémy s prístupovými heslami pre Wi-Fi routre, Telnet alebo SSH s cieľom ochrániť ich pred neautorizovaným prístupom.

„Poslaním spoločnosti Kaspersky Lab je ochrániť svet pred kybernetickými hrozbami. A nie sú to len prázdne slová. Každý deň vynakladáme nemalé úsilie na to, aby sme z internetu vytvorili bezpečnejšie miesto pre všetkých používateľov. Náš “arzenál” je dnes už vybavený množstvom voľne dostupných riešení, ktoré fungujú na rôznych platformách a plnia rozličné úlohy. Kaspersky IoT Scanner je len ďalším takýmto riešením v poradí, ktoré má zabezpečiť ochranu pre používateľov smart zariadení,” povedal Andrei Mochola, šéf sekcie Consumer Business v spoločnosti Kaspersky Lab.

Dostupnosť – Slovensko si musí počkať

Kaspersky IoT Scanner je dostupný na stiahnutie v testovacej beta verzii v obchode Google Play, v anglickom a ruskom jazyku, zatiaľ len pre tieto trhy – USA, UK, Rusko, Indiu, Austráliu, Kanadu, Južnú Afriku, Indonéziu, Taiwan, Bielorusko a Kazachstan. Ďalšie krajiny zatiaľ musia počkať.

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+