MojAndroid

Britský operátor EE ako prvý na svete oficiálne spustil 5G sieť . Tá už funguje v uliciach Londýna, Edinburghu, Cardiffu, Belfastu, Birminghamu a Manchestra.

S veľmi malým pokrytím

5G konektivita je však momentálne dostupná v limitovaných častiach týchto miest, avšak je tu skôr, ako plánovaná 5G prevádzka operátora Vodafone, ktorý by ju mal spustiť až o mesiac. Najrýchlejšia sieť bola otestovaná smartfónom OnePlus 7 Pro 5G a výsledky príjemne zaskočia.

Sieť sa nachádza v oblastí rôznych obľúbených turistických atrakcií v hlavnom meste. Porovnané boli rýchlosti 4G a 5G siete, ktoré poskytuje EE. 5G je približne 10x rýchlejšie, ako jeho predchodca. Priemerná rýchlosť pre 5G činila 200 Mbps, zatiaľ čo 4G dosahovalo iba 25 Mbps na rovnakom mieste.

Rýchlosť 5G pripojenia v uliciach Londýna

Najväčšia nameraná prenosová rýchlosť pritom dosahovala 510 Mbps. Načítavanie webových stránok údajne prebieha neporovnateľne rýchlejšie, avšak je veľmi ťažké ho porovnávať s domácim, 1 Gbps internetom. 5G sa vraj dá porovnávať so skutočne dobrou Wi-Fi. Za jednu z výhod rýchlejšieho mobilného pripojenia sa považuje prehrávanie 1440p HDR videa z platformy, akou je YouTube.

Rýchlosti sa môžu časom po rozšírení pokrytia výraznejšie rozrásť až na 900 Mbps, momentálne je však prevádza výraznejšie obmedzená. EE si za 5G pripojenie mesačne účtuje 68 dolárov s dátovým balíkom 10 GB a 93 dolárov za 5G balík s objemom 120 GB.

Zaznamenaná rýchlosť v londýnskej Covent Garden

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Ako môžu 5G siete ohroziť predpovede počasia?
Náš tip
5G sieť sa ešte nestihla rozšíriť, Samsung už pracuje na ďalšej generácii
7.6.2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+