MojAndroid

Americký T-Mobile spustil od piatku 5G sieť, ktorou pokryl celé územie USA a sprístupnil tak technológiu pre 200 miliónov zákazníkov. Slovensko ide zatiaľ vlažnou cestou a súťaž operátorov o frekvenciu sa iba pripravuje. Kedy sa teda dočkáme u nás?

Zatiaľ pomalšie, no predsa 5G

T-Mobile to v USA urobil celkom rýchlo. Pri pohľade na technické spektrum ich riešenia je jasné, že ide síce o 5G sieť, avšak tá pracuje dočasne v 600 MHz pásme a využíva tak vlny podobné LTE. A to je o generáciu pomalšie riešenie. Na škodu veci je, že T-Mobile neuvádza viac informácií. Najmä rýchlosti jeho siete by boli zaujímavé, pretože naznačia, o koľko je takéto „pomalšie 5G“ rýchlejšie ako LTE. Podľa prvotnej analýzy je zrejmé, že by rýchlosť mala byť vyššia ako pri 4G, aj keď tomu tak nemusí byť v každej časti územia USA. Pre operátora je oveľa dôležitejšie spojenie čísiel a tie znejú jasne – 200 miliónov a 5G.

Náš tip
Otestovali sme 5G sieť operátora 4ka na Slovensku

V USA tak T-Mobile preteky o zavedenie 5G vyhral, ak by sa pozeralo na rozsah pokrytia. Zvyšní americkí operátori však budú jeho kroky údajne nasledovať, aj keď na úvod iba vo veľkých mestách. Otázka sa teraz presúva k nám. Kedy sa dočkáme 5G u nás a v akom štádiu je vlastne súťaž na dané spektrá?

Slovensko mešká

Čaká sa už na spustenie súťaže. Práve slovenská aukcia na frekvencie 5G siete je tou najviac zaujímavou, ktorá sa pôvodne mala uskutočniť do konca tohto roka. Tento termín sa však už nestihne, pretože slovenský regulačný úrad iba vyberá technického realizátora elektronickej aukcie. Ten bude dodávať nášmu úradu odborné a technické činnosti spojené s prípravou a realizáciou samotnej aukcie. V nej sa budú operátori uchádzať o voľné frekvencie.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

Úrad sľubuje, že samotnú výzvu podrobí aj verejnej forme kritiky, keď ju plánuje ešte pred zadaním vo forme návrhu publikovať. Bude tak priestor nielen na predstavu, za akých podmienok sa bude súťažiť, ale tiež na pripomienky, ktoré zvážime podľa textu aj my v redakcii. Súťaž sa očakáva v roku 2020. Kedy presne, však nateraz známe nie je. Dôležitý je však termín jún 2020, do tohto termínu musí štát vysúťažiť poskytovateľa 5G siete 700 MHz, inak príde o možnosť spolufinancovať projekty z tejto oblasti zo zdrojov EÚ.

Súťažiť sa bude o pásmo 700 MHz a víťaz aukcie musí sieť rozbehnúť do dvoch rokov od vydania povolenia. Druhým termínom je rok 2025, do kedy musí byť pokrytých 97 % nášho územia 5G sieťou s minimálnou rýchlosťou sťahovania 30 Mbit/s.

9.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+