MojAndroid

Hoci aktuálne využívame 4G siete, práce na 5G nepretržite pokračujú na pozadí. Nedávno nás na Slovensku dokonca operátor Orange infromoval o svojich postupoch ohľadom 5G. K tomtuto cieľu sa uskutočnilo aj zasadnutie rady 3GPP RAN Plenary v portugalskom Lisabone. Išlo o obrovské stretnutie, ktoré inicializovala najmä spoločnosť Qualcomm. Jednotlivé spoločnosti tu dali hlavy dokopy a vytvárali mobilné štandardy pre tzv. 5G NR (New Radio). Hoci tie už boli sformované dávnejšie, aktuálne ich dokončili a schválili.

Spustenie však bude postupné a najskôr sa po zavedení v roku 2019 stretneme s Non-Standalone 5G NR (NSA) sieťami, ktoré budú ešte závisieť na existujúcich LTE. Zároveň ich bude 5G aj naďalej využívať. Využitie NSA 5G bude najprv v uľahčení prenosu obrovského množstva dát na pozadí. Zozačiatku tak sieť nebude podporovať volania a niektoré funkcie 3G a 4G sietí, ktoré sú pre nás samozrejmosťou. Na všetko dôjde rad neskôr.

Standalone 5G (SA) bude neskôr náhradou 4G LTE. Qualcomm vraví, že “NSA a SA 5G budú zdieľať niektoré spoločné špecifikácie vo vzdušnom rozhraní a nebudú si vyžadovať ďalšie veľké investície od operátorov”. Ako sme spomínali v rozhovore s Orangeom o 5G, význam tejto siete sa preukáže postupne s narastajúcimi nárokmi na rýchlosť a množstvo prenosu dát. Na jednej strane je to vec priemyslu a technologického pokroku, na druhej strane je to neustále zvyšovanie prenosu dát od používateľov.

Zdroj: androidcentral.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+