MojAndroid

Pôvodný plán pre príchod 5G mobilnej siete bol rok 2020. Najnovšie informácie smerujúce zo skupiny 5G NR (New Radio) však poukazujú na predstavenie tejto novej technológie už v roku 2019. Súčasťou 5G NR sú spoločnosti ako AT&T, Qualcomm, Sprint, Intel či Deutsche Telekom.

Náš tip
Ericsson a Orange spájajú sily pre rozvoj 5G

Samostatnou zložkou je mobilný operátor Verizon, ktorý prinesie vlastné 5G štandardy. Mobilný internet pomocou 5G štandardu prinesie až 100-násobnú rýchlosť oproti súčasnému 4G/LTE pripojeniu. To má priniesť omnoho viac komfortu a používateľského zážitku aj v prípade AR/VR headsetov.

5G-siet-titulka-operatori

Takisto spoločnosť Qualcomm predstavila nový čip, ktorý bude podporovať súčasne siete 5G, 4G, 3G či 2G. Tento kúsok má byť k dispozícii už v prvých zariadeniach podporujúcich 5G štandardy v roku 2019.

Náš tip
Do roku 2022 bude na svete až pol miliardy 5G pripojení

Už v októbri minulého roka spoločnosť Qualcomm predstavila Snapdragon X50 5G modem, ktorý zvládne teoretickú rýchlosť sťahovania až 5 Gbps. Napomôcť má tiež schopnosť pripojenia k 5G a 4G pripojeniu v rovnakom čase. Qualcomm zatiaľ neoznámil kedy presne svoje čipy podporujúce 5G vypustí, no očakáva, že prvé smartfóny s takto rýchlym internetom prídu práve v priebehu roka 2019.

Zdroj: phonearena

28.2.2017
 • IQLogic

  U nás budú operátori spúšťať pilotné testy tak koncom roka 2029 ??

 • Wow, bomba :) To si teda svoj balík s 500 MB dokážem prečerpať aj za menej ako sekundu :)

  • hop

   aa akoze ako? budes pozerat film 100x rychlejsie aby si 2 hod film stihol do 2 minut ?;D to ze je internet rychlejsi, neznamena ze ryxlejsie spotrebujes 500 mb :D

   • AndyMann

    chces akoze povedat, ked stahujem data v objeme 500 MB rychlostou co ja viem 1Mb/s je to iste ako keby som ich stahoval 300Mb/s ? :D :D

   • “to ze je internet rychlejsi, neznamena ze ryxlejsie spotrebujes 500 mb ” No ty si mi ale expert ???

+