MojAndroid

Nová sieť na frekvencii 5 GHz už má byť štandardom za jeden alebo dva roky. Jej vstupné náklady ju však budú v úvode nasadzovania predurčovať do miest alebo lokalít, kde bude vybudovanie ekonomicky výhodné. Vzniká tiež otázka, či bude vôbec pre bežného užívateľa potrebné, aby sa dostal na rýchlosti v priemere cez 2000 MB/s?

Japonci hrajú prím

Budovanie novej siete ide doslova raketovým tempom v Ázii a Japonsku. Nezaostáva však ani USA. A práve tieto krajiny určujú trend, ktorý by sme mali aj my na Slovensku a vlastne v Európe začať skúmať a objavovať už v priebehu dvoch rokov. Mobilná 5G sieť bude znamenať najväčšiu zmenu jednak vo vstupných nákladoch na jej budovanie a potom v rýchlosti. Ak by sme sa pozreli na nedávno testovaný rekord, ktorý drží japonský operátor NTT Docomo, tak jemu sa podarilo dosiahnuť rýchlosť sťahovania 3375 Mbit/s, pričom išlo o pohybujúce sa auto, ktoré z blízkej BTS stanice využívalo práve jej signál. Keďže bola stanica celkom blízko, bola aj rýchlosť výnimočná. No bežný chod, kedy sa už nedali simulovať tak dobré podmienky znamenal sťahovanie 2500 Mbit/s, čo je stále úžasné číslo. Pre porovnanie, na Slovensku sa predpokladá, že sa dostaneme na maximálne rýchlosti 1000 Mbit/s.

Japonské testovanie ukázalo tiež fakt, že mobilné siete idú raketovo vpred a dokonca zapisovanie na SSD disky, ktoré sa považuje za to najlepšie, ako bežný užívateľ môže prenášať dáta nedosahuje také rýchlosti, ako 5G sieť. Ak si k tomu dáme ďalší fakt, a to je rýchlosť terajších 4G sietí verzus WiFi, potom je jasné, kto je na tom horšie. Paradoxne WiFi pokrytie, ktoré väčšinou čerpá dáta z káblovej infraštruktúry, dosahuje menšie priemerné rýchlosti. V našom regióne je to približne 18 MB/s ku 28 MB/s v neprospech WiFi . Tieto rýchlosti sú samozrejme neporovnateľné s 5G internetom, ktorý tak priepasť medzi WiFi a mobilnými dátami ešte rozšíri. Už teraz sa začína špekulovať, či to vôbec WiFi prežije. Podľa mňa áno, najmä mestské bezplatné WiFi zóny majú stále mnoho svojich návštevníkov a len tak zo dňa na deň nezmiznú.

Slovensko a 5G sieť

Prvým krokom bude rozdeľovanie licencií, ktoré budú predstavovať vstupný náklad niekoľko miliónov EUR. Zaznievajú už dlhšie hlasy, že Slovensko je malá krajina pre viac, ako dvoch poskytovateľov 5G siete, čo by dávalo priestor len dvom operátorom, ktorý by sa do toho biznisu pustili. Štát zrejme pristúpi k dražbe, kde platí vyššia berie a frekvencie získa operátor, ktorý ponúkne najviac. Keďže dosah bunky na pokrytie signálom je pri 5G veľmi nízky, predpokladá to ich budovanie na úrovniach niekoľko sto metrov. Čo bude celkom hustá sieť, počiatočné budovanie bude tak intenzívne zasahovať do miestnej infraštruktúry, ako sú najmä chodníky a verejné priestranstvá.

To čo bude zaujímať konečného zákazníka je samozrejme dostupnosť, rýchlosť a cena. Osobne si myslím, že v úvode nasadzovania bude 5G sieť určená iba pre biznis segment, kde treba vysokú rýchlosť a nízku latenciu na podnikanie. Proste nasadzovanie musí byť ekonomicky výhodné, najmä, ak si pozrieme, že vstupné náklady na licenciu a budovanie pokrytia sú proste miliónové. V biznis segmente sa predpokladá rýchlosť na úrovni 1 Gbit/s, ktorý môžeme brať ako maximálny. Pre bežných používateľov, ak by sme hľadeli do budúcnosti (zrejme horizont troch rokov),  to bude v úvode znamenať rýchlosti na úrovni 100 Mbit/s. Ako sa to prejaví na poplatkoch a či bude operátor rozlišovať medzi 4G sieťou a 5G sieťou je zatiaľ otázne. Do značnej miery to môže ovplyvniť aj postoj štátu a jeho pomoc alebo naopak nezáujem o budovanie 5G siete. Postupne sa samozrejme bude aj rýchlosť zvyšovať, bude to však trvať, pokým operátor bude budovať nové prístupové body a zlepšovať technológiu. Odhadovať, kedy budeme mať v telefóne 1000 Mbit/s je obtiažne. Otázka však je, či to vôbec potrebujeme?

zdroj foto: newsbytesapp.com, http://jabbatalk.com

3.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+