MojAndroid

Na Slovensku 5G siete, až na veľmi ojedinelú výnimku, ešte nie sú v prevádzke a operátori zatiaľ neprezradili, kedy by ich chceli spustiť. Napriek tomu sa tejto téme venuje obludná pozornosť zo všetkých strán. Takmer každý deň sa vynárajú nové informácie, dezinformácie, ale aj obavy zo strany verejnosti.

Sociálne siete sa  bohužiaľ stali živnou pôdou pre rôzne fámy, prekrútené tvrdenia a úplné nezmysly. Dochádza k smutnej skutočnosti. Čím väčší nezmysel niekto hlása, tým hlasnejšie zaň bojuje, a o tom “hluchejším” sa stáva voči vecným argumentom a informáciám. Hoci sa rôzni odborníci snažia všetko vysvetľovať, a to aj do detailov, vyzerá to skôr tak, že šľachetný úmysel sa vo veľkej miere míňa svojho účinku.

Falošné správy sa šíria rýchlejšie ako tie pravdivé a rovnako tak platí, že hoax sa dá vymyslieť už za pár minút, no na vyvrátenie sú potrebné dni, niekedy aj týždne. Do boja proti falošným, poriadne prekrúteným, správam sa aktívne zapája Polícia SR cez svoju stránku Hoaxy a Podvody, no keď sa jedná o oblasť telekomunikačných technológií, 5G sietí a mobilov, do popredia vstupuje Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Cez svoju stránku na Facebooku stručne a vecne objasňuje pozadie rôznych nepravdivých informácií, často o 5G sieťach.

5G

Hoax 5G siete budú nebezpečne silno žiariť

Proti rozvášnenému davu sa bojuje len veľmi ťažko, a tak sa zoznam hoaxov postupne rozrastá. Aj aktuálne sa Regulačný úrad musel zaoberať problematikou “silného a nebezpečného žiarenia 5G sietí”. V príspevku na Facebooku v skratke vysvetľuje čo všetko musí byť splnené ešte predtým, než nový vysielač môže spustiť svoju prevádzku.

Tvrdenie o silnom a nebezpečnom žiarení #5G sietí nie je pravdivé. Pred spustením každého vysielača mobilného operátora do stálej prevádzky je vysielač spustený do testovacej prevádzky (s rovnakými technickými parametrami, aké budú v stálej prevádzke), počas ktorej musí akreditovaná osoba vykonať merania elektromagnetického (t.j. neionizujúceho) žiarenia a výsledky musia spĺňať podmienky platnej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR Vyhláška je v súlade s odporúčaním Rady (EÚ) 1999/519/ES o obmedzení vystavenia širokej verejnosti elektromagnetickým poliam.

Expozičné limity EÚ pre širokú verejnosť sú vždy najmenej 50-krát nižšie, ako naznačujú medzinárodné vedecké dôkazy, že majú akýkoľvek vplyv na zdravie. Potom mobilný operátor predloží výsledky meraní Útvaru vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR. Až následne, keď je všetko v poriadku, môže byť vysielač spustený do stálej prevádzky.

Zdá sa Vám vyhláška zastaraná? Medzinárodná komisia na ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP) vydala v marci 2020 nové usmernenia. Nové usmernenia ICNIRP potvrdzujú vhodnosť existujúcich limitov pre vystavenie elektromagnetickým poliam s malými úpravami metód merania vo vzťahu k vyšším 5G frekvenciám. Kto je ICNIRP? ICNIRP je nezávislá nezisková vedecká organizácia založená Medzinárodnou asociáciou ochrany pred žiarením (IRPA), ktorá sa špecializuje na ochranu pred neionizujúcim žiarením. Skupina je uznaná a podporovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

HOAX: 5G SIETE BUDÚ NEBEZPEČNE SILNO ŽIARIŤTvrdenie o silnom a nebezpečnom žiarení #5G sietí nie je pravdivé. Pred…

Zveřejnil(a) Regulačný úrad dne Středa 13. května 2020

Viac k téme

19.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+