MojAndroid

Novinky o 5G sieťach počúvame prakticky neustále. Piata generácia mobilného pripojenia je už prakticky tu a prví používatelia už pomaly môžu čerpať jej výhody. Ako už ale býva pravidlom, takáto veľká novinka so sebou nesie aj nejaké negatíva, ktoré sa nemusia ukázať hneď na prvý pohľad. Svoje by o tom vedeli meteorológovia.

Problematické frekvencie

Tí upozorňujú na to, že 5G siete môžu narušiť fungovanie extrémne citlivých satelitov, ktoré im pomáhajú vykonávať svoju prácu – predpovedať počasie. Podľa meteorológov pritom nejde iba o miernu výstrahu – následkom použitia 5G sietí by mohla byť nepresnejšia predpoveď počasia, neskoršie identifikovanie veľkých búrok a tým spôsobené straty na životoch.

Problémom sú frekvencie, na ktorých budú 5G siete fungovať. Tie totiž budú narúšať fungovanie špeciálnych satelitov, ktoré pomáhajú pri predpovedi počasia. Tieto satelity totiž skúmajú rôzne faktory, ako napríklad vyparovanie vody, dažďa, snehu, oblačnosť či množstvo ľadu.

Jednou takouto frekvenciou je 23,8 GHz. Práve toto pásmo pozorujú špeciálne satelity, ktoré zachytávajú signály odparujúcej sa vody. Satelity tak získavajú dôležité dáta, ktoré sú potom vyhodnocované a pomáhajú pri predpovedaní počasia. Niektoré 5G siete pritom budú fungovať na veľmi podobných frekvenciách, a tak sa môže stať, že činnosť satelitov bude narušená.

Akútny problém, ktorý treba riešiť

Konkrétne toto pásmo sa už dostáva do dražby v USA. Problematické sú ale aj ďalšie frekvencie, ktoré budú meteorológom sťažovať analýzu dažďa a snehu, atmosferickej teploty či oblakov a ľadu. Odborníci sa zhodujú, že toto je veľký globálny problém, ktorý výrazne skomplikuje schopnosť správne predpovedať počasie. Zatiaľ si to síce mnohí ešte neuvedomujú, keďže implementácia 5G sietí je ešte iba v zárodku, no s narastajúcim množstvom aktívnych vysielačov môže dramaticky klesnúť prenosť predpovedí počasia.

30.5.2019
Zdroj: The Guardian

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+