MojAndroid

Na Slovensku máme zatiaľ len testovaciu 5G sieť od 4ky. Signál je dostupný v oblasti niekoľkých stoviek metrov v Banskej Bystrici a sieť je dostupná všetkým štvorkárom, ktorí majú kompatibilný smartfón.

O2 spustí 5G sieť v Bratislave

Portál živé.aktuality.sk informoval o tom, že testovaciu prevádzku svojej 5G siete plánuje spustiť aj ďalší slovenský operátor – O2. Malo by sa tak udiať už onedlho v Bratislave. Sieť by mala byť dostupná v štyroch mestských častiach v Bratislave.

Živé ďalej informuje, že O2 na svoju sieť využije frekvencie, ktoré už má k dispozícii a nebude čakať na výsledky štátnej aukcie. Sieť bude postavená na technológiách spoločností Nokia, Ericsson, Huawei a ZTE.

Ďalšie dôležité informácie:

Spustenie 5G siete v Bratislave nám potvrdil aj samotný operátor, ktorého sme sa na aktuálnu situáciu opýtali:

„Môžeme potvrdiť, že v blízkom čase plánujeme v Bratislave odštartovať pilotné komerčné testovanie 5G technológie, do ktorého sa budú môcť zapojiť aj naši zákazníci, ktorí budú mať v tom čase kompatibilné 5G zariadenie. 5G technológiu  testujeme v rámci výberového konania na dodávateľa 5G siete na aktuálne pridelených frekvenciách a zahŕňa všetkých relevantných dodávateľov. Už čoskoro k tejto téme povieme viac.“

Tereza Molnár, hovorkyňa O2

Spustenie už čoskoro

Presný dátum spustenia zatiaľ operátor neoznámil, no malo by to byť “čoskoro”. Pravdepodobne to stihne ešte v tomto roku. Pripomíname, že medzi výhody 5G siete patria podstatne vyššie prenosové rýchlosti a znížená latencia. Nevýhodou je nutnosť postaviť viacero vysielačov, ak chce operátor pokryť väčšie územie.

Náš tip
Aktuálne: 4ka spúšťa komerčnú prevádzku prvej 5G siete na Slovensku

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+