MojAndroid

Ak nepočítame testovaciu prevádzku 5G v Banskej Bystrici od 4ky, ktorá číta 1 vysielač a pokrytie niekoľko stoviek metrov, tak 5G sieť na Slovensku stále nemáme. Avšak súťaž o frekvencie bola spustená, teraz je len otázkou času, kedy budú frekvencie pridelené a začne sa stavať.

Výhody 5G v skratke

5G siete sú v porovnaní so 4G sieťami veľkým krokom vpred. Prinesú podstatne väčšie prenosové rýchlosti, stabilnejší príjem a výrazne nižšiu latenciu. V prvom rade sa začnú využívať v biznis sektore, IoT a podobne.

Veľkou výhodou sietí 5. generácie je to, že signál môže byť smerovaný priamo na konkrétne koncové zariadenie, napríklad smartfón, ktoré tak dosiahne maximálne rýchlosti.

Nevýhody 5G v skratke

Na to, aby bolo pokryté čo najväčšie územie, bude potrebné veľké množstvo vysielačov. Tie totiž nebudú mať taký dosah ako aktuálne 4G vysielače. Preto sa bude musieť vo veľkom stavať, čo prinesie zvýšené náklady na vybudovanie funkčnej siete. Očakávame, že v prvých rokoch budú pokryté len tie najväčšie slovenské mestá, aj to nie úplne kompletne. To ale ukáže len čas.

5G siete a ich dopad na zdravie

Pravdou je, že zatiaľ prebehlo veľmi málo testov na to, aby sme mohli s určitosťou povedať, že 5G siete sú absolútne neškodné. Ale na základe jednoduchých faktov už teraz vieme, ako to s nimi asi bude. V prvom rade je potrebné povedať, že frekvencie, na ktorých budú postavené, spadajú do spektra neionizujúceho žiarenia.

Čo to znamená? Že nemajú dostatočný výkon na to, aby vyvolali chemickú reakciu. Jednoducho povedané, podstatne viac vás denno-denne ožiaruje štandardné slnečné svetlo. Na to, aby dokázali 5G vlny z 5G vysielačov v tele človeka spôsobiť nejaké zdravotné problémy, by potrebovali omnoho viac energie. A tú jednoducho nikdy mať nebudú.

Jediné, čo tieto frekvencie dokážu spôsobiť, že mierne zohrievanie. Slovíčkom mierne myslíme, že absolútne zanedbateľné. Aj keby ste objímali vysielač, vaše telo sa nezohreje natoľko, aby nastal problém. Prakticky sa nezohreje vôbec, pretože energiu ktorú prijmete, rovno zo seba aj vydáte, keďže termoregulácia nedovolí telu zohriať sa viac, ako je nutné.

Téme zdravia v súvislosti s 5G sieťami sme sa viac venovali v článku 5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?

Petíciu podpísalo takmer 15 tisíc Slovákov

Aktuálne číslo si môžete jednoducho overiť na stránke peticie.com. Téme sa ako prvý na Slovensku venoval portál FonTech.sk. V čase písania tohto článku je aktuálne zaregistrovaných 14991 podpisov.

5G smartfon

Niektorí z podpísaných si neželali zverejniť totožnosť, no väčšina s tým problém nemá. Čo je zaujímavejšie, niektorí z podpísaných uviedli aj dôvody, prečo petíciu podpísali. Niektoré z nich sú naozaj poriadne bizarné.

Prečo ľudia petíciu podpisujú? Toto sú ich dôvody

Dôvody pridávame v pôvodnom znení, za prípadné gramatické chyby nezodpovedáme:

“Podpisujem petíciu proti 5g sietí! Ide o naše zdravie ! 4g nám stačí ! Nech si tých 5g napchaju do******!”

“lebo som proti digitalnemu otroctvu”

“Nieje zdravá. Zabija zvieratá a ľudí 😡”

“Lebo mi to prikazala manželka”

“Nechceme aby sa budovalo”

“Nechci žádné vymite mozky od Vašich škodlivých vln!!!!!!”

“Ufonov tu nechceme”

“Je to útok na ľudstvo – satanský”

Dôvodov je samozrejme viac, všetky ich nájdete priamo na stránke peticie.com.

9.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+