MojAndroid

Vláda Igora Matoviča rozhodla o tom, že Slovensko podpíše s USA návrh o vzájomnej spolupráci na výstavbe 5G sietí. Tento návrh malo Slovensko na stole už dva roky, avšak až súčasná vláda sa ho rozhodla podpísať. Informuje o tom portál Živé.sk.

Spolupráca sa bude zaoberať bezpečnosťou 5G sietí a výberom dodávateľa

Návrh o spolupráci vychádza z dokumentov Európskej únie, ktoré definujú pravidlá a požiadavky na vybudovanie a spustenie bezpečných 5G sietí.

Návrh sa taktiež zaoberá otázkou výberu vhodného dodávateľa pre výstavbu bezpečných 5G sietí. Zmieňuje sa napríklad o tom, že pri posudzovaní dodávateľov by sa mali zohľadniť viaceré zásady. Patria medzi ne napríklad dodržiavanie zásad právneho štátu, dodržiavanie bezpečnostných štandardov či preverovanie toho, či dodávatelia nepodliehajú kontrole zahraničnej vlády.

„Je to memorandum, ktoré nie je právne záväzné. Žiadnym spôsobom nás nepripravuje o naše suverénne rozhodnutie, kto a za akých podmienok sa stane technologickým dodávateľom pre siete 5G,” uviedol šéf diplomacie Ivan Korčok pre portál FinWeb.sk.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej Republiky pripomína, že budovanie 5G sietí na Slovensku je nevyhnutné pre ďalší technologický pokrok. Slovensko s výstavbou 5G sietí mešká približne pol roka, za čo nám hrozí pokuta až 3 milióny eur. Toto omeškanie pravdepodobne spôsobil list od SIS, v ktorom sa píše o bezpečnostných rizikách 5G sietí.

Portál Živé.sk taktiež informuje o tom, že podobné návrhy podpísali aj iné európske krajiny, ako napríklad Česká republika, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva alebo Lotyšsko.

Náš tip
OnePlus 8T: 120 Hz displej, Snapdragon 865, podpora 5G a ultrarýchle nabíjanie

15.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+