MojAndroid

Ban na obchodovanie s čínskymi spoločnosťami by Európsku úniu mohol vyjsť poriadne draho. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej by bez čínskych dodávateľov stála európska 5G sieť až o 55 miliárd eur viac. Okrem toho by takéto nariadenie oddialilo spustenie prevádzky 5G sietí až o jeden a pol roka.

Výrazné komplikácie pri zavádzaní EÚ

Tieto obavy prichádzajú po tom, čo americká vláda vydala zákaz obchodovania pre americké firmy s čínskou spoločnosťou Huawei. Celá kauza Huawei a USA už má dôsledky pre samotných používateľov zariadení od čínskeho giganta, no ešte väčší dopad môže mať na sieťovú infraštruktúru. Najnovšie odhady naznačujú, že ak by došlo k podobnmému zákazu aj v Európe, cena 5G sietí v EÚ by vzrástla o 55 miliárd eur. Do tejto sumy sú zahrnuté vyššie náklady na kúpu ďalších komponentov, ako aj výmena súčasných komponentov, ktoré by bolo s inými nekompatibilné. Zároveň sa počíta s tým, že zákaz by sa vzťahoval okrem spoločnosti Huawei aj na firmu ZTE, ktorá tiež poskytuje sieťové riešenia.

Alternatíva aj v Európe

Fínska Nokia na to reaguje s tým, že dokáže poskytnúť 5G komponenty kompatibilné so 4G technológiou svojich konkurentov. Vďaka tomu by cenový nárast nebol až taký dramatický, Spoločnosť zároveň dodáva, že už zaznamenala zvýšený dopyt po svojich 5G riešeniach od európskych nákupcov, ktorí su na pochybách, či majú nakupovať od čínskych spoločností.

Samozrejme, takáto situácia v Európe nemusí nutne nastať. Už teraz je ale situácia okolo spoločnosti Huawei značne zamotaná a práve nedostatok informácií a jasných odpovedí spôsobuje, že používatelia a spoločnosti minimálne rozmýšľajú nad alternatívami. Uvidíme, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať. O všetkých dôležitých informáciách vás budeme informovať.

11.6.2019
Zdroj: Reuters

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+