MojAndroid

Asi máloktorá spoločnosť mala taký raketový úspešný vstup na trh s mobilnými zariadeniami ako čínsky výrobca Xiaomi. Aj keď bol založený len v roku 2010, behom pár rokom sa mu vďaka kvalitnému hardvéru, optimalizovanému softvéru a nízkym cenám podarilo dostať medzi 5 najpredávanejších výrobcov smartfónov. Navyše smartfóny nie sú jediným produktom, ktoré vyrába. Jeho portfólio zahŕňa tablety, laptopy, televízory, smart hodinky a náramky, smart elektroniku do domácnosti alebo elektrické kolobežky. V Indii sa mu dokonca podarilo predbehnúť Samsung a na miestnom trhu je najpredávanejším výrobcom smartfónov. Často je označovaný ako Apple východu a je nepopierateľné, že sa spoločnosť u svojich produktov u amerického giganta minimálne inšpiruje. Aj vďaka tomu si získali produkty Xiaomi obľubu vo svete aj našom trhu. Existuje ale 5 vecí, ktoré často o spoločnosti nevedia ani používatelia ich produktov.

Náš tip
Xiaomi Mi Max 3 oficiálne: 6,9″ displej a obrovská 5500 mAh batéria

Xiaomi je v Guinessovej knihe rekordov

V roku 2015 Xiaomi stanovilo nový svetový rekord v rámci Guinessovej knihy rekordov, keď predalo najviac smartfónov v rámci jednej platformy behom 24 hodín. Spoločnosť vtedy behom výročného festivalu pre fanúšikov nasadila vo svojom internetovom obchode viacero zľav a behom 24 hodín predala 2 112 010 smartfónov. Predošlý rekord držala Alibaba s 1 894 867 predanými smartfónmi behom 24 hodín v roku 2014. Okrem smartfónov v ten deň Xiaomi predalo 770 000 smart prístrojov, 247 000 nabíjacích káblov, 208 000 náramkov Mi Band a 38 000 smart televízorov. Príjem spoločnosti bol vtedy v prepočte 420 miliónov dolárov behom jedného dňa.

Xiaomi má iba 5-percentnú maržu – navždy!

V apríly CEO Xiaomi Lei Jun oznámil, že spoločnosť udržuje limit marže (rozdiel medzi nákladmi a predajnou cenou) svojich produktov na 5 percentách po zdanení. A to u všetkých produktov od smartfónov po kolobežky. Samozrejme sa jedná o ceny v oficiálnom obchode Xiaomi. Spoločnosť tvrdí, že chce túto filozofiu udržať aj v ďalších rokoch. Tento obchodný model je úplne rozdielny oproti ich čínskeho konkurenta OnePlus, ktorý postupne každým rokom zvyšuje o pár percent cenu svojich produktov. Xiaomi tvrdí, že chce zisk navýšiť predajom príslušenstva a digitálneho obsahu ku svojím produktom. Preto je pre spoločnosť dôležité rozšíriť svoje smartfóny medzi čo najviac ľudí.

Xiaomi zaplatilo za svoju internetovú doménu 3,6 milióna dolárov

V roku 2014 spoločnosť Xiaomi kúpila internetovú doménu mi.com za 3,6 milióna dolárov. Tá nahradila dovtedy využívanú doménu xiaomi.com. Dôvodom bolo to, že názov Xiaomi sa nedarilo dostať do povedomia používateľov mimo Číny a názov mi bol pre ľudí oveľa ľahšie zapamätateľný pre vyhľadanie alebo napísanie webovej adresy obchodu. Pre spoločnosť, ktorá predáva svoje produkty cez internet, je dôležitý faktor. Pokiaľ by tak urobila už v roku 2010 ušetrila by si značnú časť peňazí. Pre porovnanie, najdrahšou doménou k dnešnému dňu je insurance.com, ktorá stála 35,6 milióna dolárov.

 

Logo Xiaomi má skrytý význam

Logo Xiaomi MI pozná veľa ľudí, ale málokto vie, čo znamená a symbolizuje. Pokiaľ ho prevrátite, tak dostanete symbol najbližšie identický čínskemu symbolu pre srdce. MI taktiež symbolizuje Mobile Internet (Mobilný internet). Xiaomi ho často prekladá aj ako Mission Impossible, čo odkazuje na ťažké a riskantné začiatky spoločnosti. Hlavným významom je ale skrátenie názvu Xiaomi, často čítanému aj ako Shout Me bez “t”. Doslovný preklad Xiaomi je malá ryža.

Xiaomi predáva aj produkty nesúvisiace so smart elektronikou

Už na začiatku článku bolo povedané, že Xiaomi nepredáva len smartfóny, ale aj inú elektroniku. Okrem menovaných sú to aj drony, powerbanky, robotické vysávače, kamery, elektrické skútre alebo smart bežecké topánky. Okrem toho ale spoločnosť predáva aj veci, ktoré by ste určite nezaradili do smart elektroniky. Sú to napríklad obyčajne variče ryže, eletrické zubné kefky, cestovné vankúše, kufre, matrace alebo perá. A nejedná sa o perá v zmysle stylusov pre dotykové obrazovky ako je S-pen pre Galaxy Note, ale celkom obyčajne písacie perá.

23.7.2018
Zdroj: AndroidAuthority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+