MojAndroid

Nie, nepomýlili sme sa v nadpise. Skutočne si ideme zaspomínať na rok 2007 a najlepšie smartfóny, aké sa vtedy predávali na trhu. Väčšina z nás v tej dobe ešte smartfón nevlastnila a mnohí sme o nich ešte nepočuli. Éra Androidu mala prísť až za niekoľko rokov a trhu dominovali úplne iné systémy. Najväčší výrobcovia síce niesli známe mená, no ich poradie na špici bolo úplne iné, ako je to dnes. Ktoré telefóny teda patrili pred desiatimi rokmi medzi tie najlepšie?

Apple iPhone

Je to akurát desať rokov od telefónu, ktorý bez debaty navždy zmenil trh s mobilnými zariadeniami. Prvý iPhone bol predstavený 9. januára 2007 a hoci sa začal predávať až o pol roka a obchod s aplikáciami dostal ešte neskôr, už vtedy bolo jasné, o akú revolúciu pôjde. Na dnešné pomery však prvý iPhone vôbec neohúri. Ponúkal 3,5″ displej s rozlíšením 320 x 480 pixelov, no v plnej sile priniesol multitouch gestá, ktoré sa odvtedy stali štandardom. Chýbali mu ale funkcie iných prémiových smartfónov, ako napríklad 3G pripojenie či zabudované GPS. Špičkové spracovanie a rýchly systém si však rýchlo našli priaznivcov, z ktorých mnohí sú značke Apple verní až dodnes.

Náš tip
Bude nový iPhone kopírovať dizajn Android smartfónu?

BlackBerry Curve

Pred desiatimi rokmi sa mnohým ľuďom pojem smartfón spájal práve so značkou BlackBerry. Tá sa v roku 2007 snažila viac priblížiť k bežným používateľom a nie iba firemným zákazníkom a podnikateľom, u ktorých sa preslávila. Pomôcť tomu mala séria smartfónov Curve, ktorá ponúkala viaceré multimediálne funkcie vrátane 2MP fotoaparátu, prehrávaču hudby či Bluetooth pripojenia.

Náš tip
BlackBerry KEYone: Mení pohľad na vec nie len klávesnicou | RECENZIA

HTC TyTN II

Populárnym zástupcom systému Windows Mobile bol smartfón HTC TyTN II. Práve platforma Microsoftu bola tou, kde si HTC získalo najviac fanúšikov a model TyTN II bol nástupcom úspešného TyTN, ktorý ešte v mnohých smeroch vylepšil. Telefón bol na tú dobu preplnený funkciami – ponúkal 3G pripojenie, GPS, Wi-Fi, mal aj prednú kameru a plnohodnotnú QWERTY klávesnicu. Displej s uhlopriečkou 2,8″ mal rozlíšenie 240 x 320 pixelov a zaujímavé je, že telefón ponúkal aj zabudovaný stylus.

Náš tip
HTC U11: Patrí medzi najlepších | RECENZIA

Sony Ericsson W960

Mnohí z vás o tom možno nevedia, no svojho času extrémne populárny systém Symbian sme mohli nájsť a na zariadeniach značky Sony Ericsson. Model W960 bol vlajkovou loďou a ako naznačuje písmeno “W” v názve, ponúkal špeciálne walkmanové funkcie. Tými boli najmä hardvérové multimediálne tlačidlá, ale telefón zaujal aj hardvérovou výbavou. Ponúkal 2,6″ displej s rozlíšením 240 x 320 pixelov so stylusom, klasickú alfanumerickú klávesnicu, pripojenie k 3G, Wi-Fi, 3,2MP fotoaparát s LED bleskom a 8 GB vnútornej pamäte.

Nokia N95

Našou srdcovkou z tohto obdobia však bola jednoznačne Nokia N95. Do dnešného dňa ide podľa nás o jedno z najlepšie vyzerajúcich zariadení, ktoré na prvý pohľad deklarovalo výkon a silu. Poháňaný systémom Symbian, N95-ka ponúkala na svoju dobu nevídané funkcie. Tou najzaujímavejšou bol zrejme 5MP fotoaparát schopný natáčať 480p video s frekvenciou 30 FPS. Vo vnútri sa nachádzala pamäť s kapacitou 4/8 GB, ktorú ste mohli ďalej rozšíriť. Obrovskou výhodou bolo množstvo aplikácií vrátane Nokia Maps. Displej mal veľkosť 2,6″ a rozlíšenie 240 x 320 pixelov a ponúkal špeciálny duálny výsuvný mechanizmus. Potiahnutím displeja nahor sa objavila štandardná alfanumerická klávesnica, no opačným smerom sa odhalili špeciálne multimediálne tlačidlá. Telefón ponúkal dokonca aj predný blesk a na svoju dobu aj veľmi slušný reproduktor, no prémiová bola aj cena.

Na ktorý smartfón z éry pred Androidom si najradšej spomínate vy? Je to niektorý z tohto zoznamu alebo nejaký úplne iný? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Zdroj: PhoneArena

28.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+