MojAndroid

Je známe, že rast predajov smartfónov minulý rok oproti roku 2019 mierne klesol. Dôvodom bola aj epidémia koronavírusu, málo inovatívnych noviniek a tým pádom aj nižší dopyt. Ako sa v minulom roku darilo jednotlivým značkám, teraz prináša štatistika analytickej spoločnosti Counterpoint. Zverejnil ju portál AndroidAuthority.

Celosvetové poradie značiek sa v podstate nezmenilo

Celosvetovo najpredávanejším výrobcom smartfónom bola aj v roku 2020 juhokórejská spoločnosť Samsung. Jej podiel na trhu bol 19 %. V prípade spoločnosti Apple na druhom mieste to bolo 15 %. Len tesne za ňou skončil čínsky s Huawei s podielom 14 %. V jeho počtoch sú ešte započítané aj smartfóny značky Honor, ktorá sa nedávno osamostatnila. Nasledujú ďalšie čínske značky Xiaomi (11 %), OPPO (8%) a vivo (8%).

predaje smartfónov 2020
predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com

Európe vládane Samsung, Severnej Amerike zase Apple

Oveľa zaujímavejšia situácia bola v jednotlivých regiónoch. Pre nás je najpodstatnejším európsky trh, kde má Samsung až 32 % podiel, zatiaľ čo Apple 22 %. Tretia je stále populárnejšia značka Xiaomi s podielom 14 %. Až za ňou skončil Huawei zasiahnutý sankciami s podielom 13 %. Prvú päťku uzatvára čínske OPPO s malinkým podielom 3 %.

Európa predaje smartfónov 2020
Európa predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com

Úplne iná situácia je v Severnej Amerike, kde má americký gigant Apple neuveriteľný podiel 50 %. Podiel druhého Samsungu je slušných 25 %. Prekvapením je značka LG na treťom mieste s podielom 10 %. Táto táto juhokórejská spoločnosť teraz ohlásila, že opúšťa trh smartfónov. Na štvrtom mieste je americká Motorola s podielom 5 % a na piatom Alcatel s podielom 4 %.

Severná Amerika predaje smartfónov 2020
Severná Amerika predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com

V chudobných regiónoch sa Applu až tak nedarí, ťaží z toho Samsung

Na zvyšných trhoch sa spoločnosti Apple nepodarilo dostať ani do prvej päťky. Je to pochopiteľne, pretože ide o chudobnejšie regióny a smartfóny Apple iPhone patria k najdrahším na trhu. V Latinskej Amerike sa darilo hlavne Samsungu s podielom 41 % a Motorole s podielom 18 %.

Latinská Amerika predaje smartfónov 2020
Latinská Amerika predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com

Práve pre Motorolu je to najdôležitejší trh a viaceré svoje modely predstavuje najprv na tomto trhu. V Ázii naopak stále vedie čínsky Huawei s podielom 19 % pred čínskou značkou vivo s podielom 15%. Rastúca značka vivo nedávno oficiálne vstúpila aj na český trh. Až za nimi nasledujú Xiaomi, OPPO a Samsung.

Ázia predaje smartfónov 2020
Ázia predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com

Na Blízkom východe sa podarilo udržať prvé miesto juhokórejskému Samsungu s podielom 21 %. Napriek sankciám skončil na druhom mieste Huawei s podielom 12 %. Na treťom a štvrtom sa tam nachádzajú pre nás neznáme značky TECNO a itel. Podarilo sa im predbehnúť aj čínsku spoločnosť Xiaomi.

Blízky východ predaje smartfónov 2020
Blízky východ predaje smartfónov 2020 | Foto: AndroidAuthority.com
Náš tip
K predobjednávkam televízorov Neo QLED od Samsungu získate ako bonus smartfón zo série Galaxy S21 5G
3.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+