MojAndroid

Zlodeji vysávajú špeciálnou čítačkou peniaze z bezkontaktnej karty uloženej v peňaženke. Ak pri platení “pípnete” dvakrát,  strhne sa dvojnásobne vysoká suma. Dáta lietajú vzduchom a niekto môže kartu skopírovať. Tiež ste už počuli niektorý z týchto mýtov o bezkontaktných platobných kartách? Keďže ich obľúbenosť na Slovensku naďalej rastie, poďme sa na ne pozrieť a racionálne ich vyvrátiť. V mBank tvoria bezkontaktné karty 68 % všetkých vydaných kariet.

 1. Zlodeji peniaze vysajú z bezkontaktnej karty špeciálnou čítačkou
  Karty s bezkontaktnou technológiou fungujú len do vzdialenosti približne 5 cm od čítačky. Bezkontaktná platba je preto možná len na vzdialenosť niekoľkých desiatok milimetrov od tej časti terminálu, v ktorom v ten istý okamih došlo k aktivácii čítačky.
  Po zavedení bezkontaktných kariet v zahraničí nijako nestúpol počet ich zneužitia. Navyše slovenské bezkontaktné karty patria v oblasti bezpečnostných technológií k svetovej špičke. Sú na tom omnoho lepšie než napríklad karty vydávané v USA. Vreckár s čítačkou, ktorý vám vysaje peniaze z karty napríklad v MHD, patrí skôr do sci-fi.
 2. Pri platení “pípnem” dvakrát a strhne sa mi dvojnásobne vysoká suma
  Dvojité načítanie v rámci jednej transakcie nie je technicky možné. Aj v prípade, že priložíte kartu v rámci jednej transakcie na bezkontaktnú čítačku dvakrát, bude vám čiastka transakcie naúčtovaná iba raz.
 3. Niekto mi bezkontaktnú kartu skopíruje
  Riziko je v tomto prípade menšie ako v prípade starých platobných kariet. Pri bezkontaktnej transakcii totiž nemôže dôjsť k takzvanému skimmingu, teda ku skopírovaniu dát z magnetického prúžku karty, pretože bezkontaktné transakcie prebiehajú prostredníctvom čipovej technológie. Pri phishingu, keď z vás podvodníci vylákajú citlivé údaje na internete, je situácia zhodná s kontaktnými kartami – teda stále platí zásada, v žiadnom prípade nereagujte na žiadosti o oznámenie údajov karty, najmä PINu.
 4. Peniaze z karty sa mi strhnú pri náhodnom priblížení k terminálu
  Bojíte sa, že sa v obchode priblížite k pokladni, na ktorej bude akurát aktivovaný terminál, a peniaze sa vám omylom strhnú? Je to nezmysel. Karta musí byť pri transakcii skutočne najviac 5 centimetrov od terminálu a okrem toho musí v nehybnej polohe zostať niekoľko sekúnd. Omylom sa vám teda v obchode nič zaplatiť nepodarí.
 5. Čo keď mi niekto kartu ukradne a bude s ňou môcť platiť, ako sa mu zapáči?
  Stratu karty oznámte čo najrýchlejšie svojej banke. Kartu taktiež zablokujte v internetovom bankovníctve alebo v mobilnej aplikácii. Následne s ňou už nikto nič zaplatiť nemôže. Aj keď si stratu svojej karty hneď nevšimnete, možnosti jej zneužitia sú limitované. Banky obvykle majú nastavené určité bezpečnostné opatrenia a parametre karty. Tieto z bezpečnostných dôvodov nezverejňujú, aby neposkytovali návody pre potencionálne zneužitie.

Ako ste na tom vy? Preferujete platenie bezkontaktne alebo staromódne vsúvate platobnú kartu do terminálu a zadávate PIN aj pri menších transakciách. Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj Mbank

12.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+