MojAndroid

Sony je spoločnosť známa tým, že dokáže aj z batérie s nižšou kapacitou vyťažiť čo najviac. Jej smartfóny sú dôkazom toho, že keď sa chce, dá sa. Najnovšie zariadenia od spoločnosti Sony nikdy neponúkali batérie s ohromujúcou kapacitou, no aj napriek tomu patrili medzi tie, ktoré vydržali na jedno nabitie viac. Výnimkou nie je ani najnovšia Xperia XZ3.

Vyššia kapacita batérie nemusí znamenať lepšiu výdrž

Výrobcovi sa do tela novinky podarilo vtesnať batériu s kapacitou 3300 mAh. Na dnešné pomery to nie je nijako ohromujúce číslo, no nie je ani najhoršie. Hneď na úvod musíme povedať, že batéria s takouto kapacitou toho tiež dokáže vydržať veľa. V prvom rade za to môže výborná optimalizácia systému. Všetko je rýchle a plynulé. Procesor je menej namáhaný, čo má za následok veľmi dobrý vplyv na batériu. Keď už sme pri procesore, Qualcomm Snapdragon 845 je nielenže výkonný, ale aj úsporný. Pri bežnej práci so smartfónom sa jeho potenciál nenaplní ani zďaleka, zabrať mu však veľmi nedá ani náročnejší multitasking či nejaká tá hra.

Nový úsporný displej

Ďalším dôležitým faktom solídnej výdrže novej Xperie XZ3 je jej displej. OLED technológia je úspornejšia ako klasické LCD panely, no má ešte jednu nespornú výhodu. Pokiaľ si nastavíte čierne pozadie, môžete si byť istí, že výdrž sa o trochu predĺži. OLED panely totiž dokážu v prípade čiernej farby pixely úplne vypnúť, to znamená, že spotrebujú menej energie.

S týmito režimami sa výdrž Xperie XZ3 značne predĺži

Pokiaľ však potrebujete výdrž batérie výraznejšie predĺžiť, máte ešte dve možnosti. V nastaveniach po zvolení batérie si môžete všimnúť položku s názvom šetrenie energie. V nej sa nachádzajú dve úrovne šetrenia, režim STAMINA a režim Ultra STAMINA. Začneme tým prvým a menej obmedzujúcim.

Režim STAMINA

Režim STAMINA dokáže obmedziť výkon zariadenia a niektoré jeho funkcie kvôli šetreniu batérie. Vypne sa prenos údajov na pozadí, funkcie polohy a GPS, rovnako v tomto režime nebudete môcť používať ani dynamické vibrovanie a always on režim. V neposlednom rade sa zníži aj jas displeja. Tento úsporný režim môžete zapnúť manuálne alebo automaticky. V prípade automatického spustenia si len nastavíte úroveň nabitia batérie, pri ktorom sa režim zapne automaticky. Pokiaľ nemáte poruke nabíjačku a budete ešte váš smartfón potrebovať, tento režim dokáže predĺžiť výdrž batérie o niekoľko hodín.

Režim Ultra STAMINA

Ďalšou úrovňou a agresívnejším režimom šetrenia batérie je Režim Ultra STAMINA. Tento režim využijete v prípade, že potrebujete byť dostupní na vašom telefónnom čísle, no internetové funkcie používať neplánujete. Smartfón sa vám za to odvďačí naozaj výrazným predĺžením výdrže batérie. Vypne sa totižto WiFi, nebudete môcť používať ani mobilné dáta. Toto je zoznam aplikácií, ktoré je v tomto režime možné používať:

  • Telefón
  • Kontakty
  • Správy
  • Fotoaparát
  • Album
  • Kalendár
  • Hodiny
  • Nastavenia
  • Hudba
Režim Ultra STAMINA

Okrem týchto aplikácií nebudete môcť využívať žiadnu inú funkciu vašej Xperie. Vaša domovská obrazovka bude značne zjednodušená, pričom sa zabalí do čiernej farby (kvôli šetreniu energie). Menu aplikácií zmizne, na domovskej obrazovke máte prístup len k tým, ktoré sme popísali vyššie. Ponuka nastavení je taktiež značne oklieštená.

S výdržou Xperie XZ3 od Sony sme spokojní

My Xperiu XZ3 od Sony používame denno-denne a s výdržou sme spokojní. Pri náročnom používaní, ktoré zahŕňa neustále pripojenie na internet pomocou WiFi aj mobilných dát, nejaké hranie, kontrola mailov a odpisovanie na ne, telefonovanie a prezeranie internetu, nám telefón bez problémov vydrží celý deň. Xperia XZ3 je jednoducho dôkazom toho, že aj z batérie s relatívne nižšou kapacitou sa dá vyťažiť naozaj veľmi dobrá výdrž.

Ďalšie články zo seriálu 5 dní s Xperiou XZ3 od Sony:

Náš tip
RECENZIA SONY XPERIA XZ3: Na toto sme čakali
27.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+