MojAndroid

Xperia XZ3 od Sony prináša oproti predchodcom viacero noviniek. Jednou z tých hlavných je nový, lepší displej, ktorý je po bokoch zahnutý. So zahnutím prichádzajú aj nové možnosti ovládania. Xperia XZ3 od Sony prichádza s úplne novou funkciou s názvom Side Sense.

Side Sense uľahčí prácu so smartfónom

Jedná sa o akési bočné menu, ktoré vyvoláte pomocou gesta. Tým gestom je dvojité poklepanie po hrane displeja. Môžete tak urobiť na pravej, ale aj na ľavej strane. Funkcia sa poklepaním automaticky aktivuje, špeciálne vyskakovacie menu s rôznymi možnosťami. Umelá inteligencia automaticky vyberie 8 aplikácií. Vyberá ich na základe zvyklostí používateľa a tiež polohy GPS, čiže ponuka je personalizovaná pre konkrétneho používateľa, mení sa podľa miesta, kde Side Sence použijete. Môžete si napevno nastaviť, aké aplikácie tu chcete mať a odtiaľto k nim získate rýchly prístup. Je ich tu celkom 8. Ak si však nevyberiete 8 aplikácií, ale napríklad len 5, umelá inteligencia v smartfóne automaticky doplní ďalšie 3. Okrem vami zvolených aplikácií tu nájdeme aj prepínač WiFi a mobilných dát, rovnako aj rýchly prístup k baterke. Úplne na spodnej strane tohto menu sa ešte nachádza zapnutie režimu ovládania jednou rukou, prístup k notifikáciám a nechýba tu ani tlačidlo nastavení.

Funkciu si upravíte presne podľa seba

Keď na toto tlačidlo kliknete, dostanete sa rovno do nastavení funkcie Side Sense, po slovensky Bočný snímač. Hneď na začiatku môžete funkciu jednoducho vypnúť alebo zapnúť. Následne si môžete vybrať aplikácie, ktoré budú v tomto režime zobrazené. Zmeniť si môžete aj rýchlosť dvojitého ťuknutia, ktoré Side Sense zapína. V nastaveniach je možné zvoliť aplikácie, v ktorých bude dvojité ťuknutie po krajoch displeja fungovať a v ktorých nie. Tým pádom sa vám nemôže stať, že Side Sense zapnete omylom.

Z nášho pohľadu sa jedná o veľmi užitočnú funkciu, ktorá uľahčí každodenné používanie novej Xperie XZ3. Rýchlo si na ňu zvyknete a nedáte na ňu dopustiť. My sme ju používali veľmi radi, potešila nás hlavne možnosť rýchleho prístupu k vybraným aplikáciám. Nachádzajú sa tu však ešte dve veľmi zaujímavé funkcie Side Sense. Posunutím prsta zhora nadol či už na jednej alebo druhej strane sa dostanete o krok späť. Toto gesto funguje priamo v systéme, ale aj v samotných aplikáciách. Veľmi pohodlne je teda možné listovať web na stránkach späť. Krok späť funguje aj v každej aplikácii, ak si to nenastavíte inak. Druhá šikovná funkcia je dvojité poklikanie bočnej strany pri spustenom fotoaparáte. Dvojklik slúži ako spúšť fotoaparátu.

Tento článok vznikol v spolupráci so Sony.

Ďalšie články zo seriálu 5 dní s Xperiou XZ3 od Sony:

25.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+