MojAndroid

Huawei Mate 20 lite nám ešte pred predstavením vlajkových lodí radu Mate 20 naznačuje, čo môžeme od novej generácie očakávať. Dostupnejšia verzia lite pritom prináša obrovské množstvo vylepšení oproti predchádzajúcemu radu smartfónov Mate 10. Softvér v telefóne je tiež jednou z oblastí, v ktorých Huawei nerobí oproti drahším vlajkovým lodiam prakticky žiadne kompromisy a na používateľov čaká plnohodnotný zážitok.

Android Oreo so šikovnými extra funkciami

Huawei Mate 20 lite prichádza s predinštalovaným systémom Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2. Tešiť sa tak môžete na všetky fičúry a užitočné funkcie, ktoré Huawei ponúka aj vo svojich oveľa drahších zariadeniach. Prítomnosť aktuálnej verzie Androidu Oreo znamená, že sa môžete tešiť na tie najnovšie funkcie, vlastnosti a bezpečnostné prvky, ktoré so sebou tento systém prináša. Nadstavba EMUI vo svojej najaktuálnejšej verzii zasa prináša obrovské množstvo extra funkcií, ktoré by ste v čistom Androide hľadali iba márne.

Ako prvé si všimnete grafické zmeny v systéme. Zamknutá obrazovka je minimalistická, zobrazuje iba dátum, čas a upozornenia. Veľmi príjemným doplnkom sú dynamicky sa meniace pozadia, ktoré pri každom odblokovaní telefónu navodzujú dojem, že v rukách držíte nové zariadenie. Tieto obrázky sú vyberané zo špeciálneho katalógu, do ktorého môžete doplniť aj vaše vlastné fotky a celý zážitok si tak ešte viac prispôsobiť.

Ďalšie zmeny nájdete priamo na domovských obrazovkách. Tu si môžete vybrať, či chcete mať zobrazené menu s aplikáciami, alebo sa vám ikony budú ukladať postupne na jednotlivé obrazovky. Obrovskou pridanou hodnotou je aj plne prispôsobiteľná lišta s rýchlymi nastaveniami. Tu si môžete vybrať a roztriediť oveľa viac funkcií ako v čistom systéme Android. Navyše, pekná čierno-modrá farebná kombinácia pôsobí štýlovo.

Samostatnou kapitolou je kompletné menu s nastaveniami. To je zorganizované veľmi prehľadne a intuitívne do čo najmenšieho množstva záložiek. Ak by ste ale aj tak niektoré nastavenie nenašli hneď, pomôže vám výkonné vyhľadávanie v nastaveniach, ktoré nájde aj tú najdetailnejšiu funkciu. Potešia napríklad gestá na skeneri odtlačkov, ktorými môžete ovládať notifikačnú lištu, prepínať fotografie v galérii či zhotoviť fotografiu. Veľmi užitočné sú aj pokročilé nastavenia pre správu aplikácií na pozadí, vďaka čomu môžete ešte výraznejšie predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie.

V telefóne tiež hneď po prvom spustení nájdete všetky potrebné aplikácie na to, aby ste zariadenie mohli naplno využívať. Užitočné aplikácie pre správu e-mailov, fotografií, videí či dokumentov vám ušetria zastávku v obchode Play. Šikovný nástroj s témami pre prispôsobenie sa zasa postará o to, že vzhľad systému môžete upraviť ešte podrobnejšie podľa vlastných predstáv.

Perfektné odladenie = vynikajúci používateľský zážitok

Množstvo špeciálnych funkcií oceníte iba vtedy, keď bude telefón reagovať rýchlo a práca s týmito funkciami bude pohodlná. V spoločnosti Huawei to dobre vedia a Huawei Mate 20 lite tak okrem praktickej nadstavby prináša aj naozaj vynikajúce odladenie. Telefón reaguje extrémne rýchlo aj vďaka modernému čipu Kirin 710. Ten je vyrobený novou 12nm technológiou. Aj vďaka tomu je telefón extrémne rýchly a zároveň pracuje výnimočne úsporne.

Rýchlosť telefónu je doslova návyková. Iste, možno aj o vašom telefóne si myslíte, že neseká a reaguje plynulo. Tu je však oproti predchádzajúcej generácii citeľný krok vpred. Uvidíte to pri otváraní aplikácií, prepínaní medzi nimi či pri práci s náročnejším obsahom. Na telefóne si bez problémov zahráte najnovšie hry a bez problémov z neho spravíte vaše multimediálne centrum.

Plynulosť reakcií systému však oceníte aj v dlhodobom horizonte. Systém EMUI je prispôsobený na dlhodobé používanie a ani po mesiacoch aktívnej práce s telefónom nepocítite spomalenie systému. Všetky skvelé vlastnosti systému si tak budete môcť užívať počas celej doby životnosti zariadenia.

Predchádzajúce časti seriálu 5 dní s Huawei Mate 20 lite:

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Dizajn vlajkovej lode [1. časť]

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Batéria, ktorá vydrží všetko [2. časť]

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Vynikajúci inteligentný fotoaparát [3. časť]

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

28.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+