MojAndroid

Huawei Mate 20 lite nám ešte pred predstavením vlajkových lodí radu Mate 20 naznačuje, čo môžeme od novej generácie očakávať. Dostupnejšia verzia lite pritom prináša obrovské množstvo vylepšení oproti predchádzajúcemu radu smartfónov Mate 10. Jednou fantastickou výhodou je aj vynikajúca výdrž batérie, ktorá poteší aj tých najnáročnejších používateľov.

Výdrž aj na viac dní

Batéria v Huawei Mate 20 lite má kapacitu 3750 mAh. Ide o vysoko nadpriemernú hodnotu, ktorá už dopredu dáva tušiť, že Mate 20 lite len tak ľahko nevybijete. A presne tak je to aj v skutočnosti. Huawei spravil fantastickú prácu a okrem veľkej batérie telefónu prospieva aj výborné odladenie softvéru.

Huawei už dlhšie vo svojich zariadeniach ponúka umelú inteligenciu, ktorá okrem iného monitoruje návyky používateľov. Tomu potom prispôsobuje správu aplikácií na pozadí, čo sa v konečnom dôsledku pretaví do lepšej výdrže batérie.

Pri testovaní Huawei Mate 20 lite sa nám ani raz nestalo, že by sme telefón museli dobíjať počas dňa. Pravidelne sme večer mali ešte viac ako 50 % batérie, a to aj pri náročnejších dňoch, keď sme telefón aktívne používali počas viac než troch hodín. Pre bežných a stredne náročných používateľov to znamená len jedno – konečne ide o telefón, ktorý nebudete musieť nabíjať každý deň. Ak budete mať na prácu s mobilom menej času, vydržíte s ním dokonca aj dlhšie než dva dni.

Huawei nezabudol ani na tých, ktorí telefón často vyšťavia na maximum a potom sa musia spoliehať na niekoľko zostávajúcich percent batérie. Do systému pribalil hneď dva šetriace režimy batérie. Štandardný úsporný režim obmedzuje aktivitu aplikácií na pozadí, vypne automatickú synchronizáciu e-mailov a zredukuje systémové zvuky a vizuálne efekty.

Ultra úsporný režim potom kompletne prepne telefón do módu, keď sú k dispozícii iba základné funkcie, ako telefonovanie či SMS, no v prípade potreby si sem môžete pridať aj vlastné aplikácie.

Veľká batéria bez zbytočných kompromisov

Batéria s nadpriemernou kapacitou však so sebou často prináša viacero kompromisov – zbytočne veľké rozmery zariadenia, vyššiu hmotnosť či dlhé nabíjanie. Ani jeden z týchto neduhov sa však pri Huawei Mate 20 lite neprejavuje.

Telefón má v pomere k svojmu displeju skutočne skvelé rozmery. Práve svojou hrúbkou 7,6 mm patrí telefón medzi tie najtenšie, ktoré sú na trhu dostupné, a to aj napriek vysokej kapacity batérie. Tá sa neprejavila ani na hmotnosti – 172 gramov je hodnota, ktorá je oproti podobne veľkým zariadením nižšia aj o 20 a viac gramov.

Čo sa týka rýchlosti nabíjania, tiež sa nemáte čoho obávať. Telefón je totiž dodávaný s certifikovanou nabíjačkou Super Charge od Huawei s výstupom 18W. Okrem skutočne rýchleho nabíjania sa môžete tešiť aj na podporu ostatného príslušenstva, ktoré Huawei ponúka k svojim zariadeniam. Sem patrí napríklad externá power banka s podporou Super Charge či nabíjačka do auta, ktorou telefón tiež nabijete maximálnou možnou rýchlosťou.

Predchádzajúce časti seriálu 5 dní s Huawei Mate 20 lite:

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Dizajn vlajkovej lode [1. časť]

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

26.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+