MojAndroid

Spoločnosť Lenovo predstavila novú líniu smartfónov Moto G5 na februárovej konferencii MWC v Barcelone. Dostupnejší model Lenovo Moto G5 má všetky parametre pre to, aby sa stal u nás bestsellerom. Okrem výbornej cenovky zaujme aj vynikajúco spracovaným systémom s drobnými, no extrémne užitočnými vylepšeniami.

Náš tip
5 dní s Lenovo Moto G5: Konštrukcia – dotyk praktického luxusu [1. časť]

Zážitok čistého Androidu

Lenovo Moto G5 je na prvý pohľad telefón fungujúci s čistým Androidom. Toto tvrdenie neplatí na 100 %, no v praxi zažijete iba tie najväčšie výhody čistého systému. To znamená elegantný a jednotný dizajn, ktorý sa snaží so svojim systémom ponúknuť Google. Všetky ovládacie prvky a možnosti sú presne tam, kde by ste ich očakávali.

To isté platí aj o reakciách systému. Ten je dokonale vyladený a Moto G5 tak ponúkne dokonalý používateľský zážitok. V ceste skvelému výkonu nebude stáť žiadna robustná nadstavba a vy budete doslova cítiť prepojenie so systémom.

Náš tip
Lenovo Moto G5: Legenda pokračuje | RECENZIA

Veľkou výhodou je v tomto prípade aj fakt, že Lenovo Moto G5 sa spolieha na balíček aplikácií od Google. Nenájdeme tu žiadne duplicitné aplikácie, iba štandardné a skutočne dôležité predinštalované tituly. Vďaka tomu nie je pamäť telefónu zbytočne zaťažovaná aplikáciami, ktoré by ste aj tak pravdepodobne nepoužívali a iba by vám sťažili prácu s telefónom.

Užitočné vylepšenia pod povrchom

Nenechajte sa ale oklamať – napriek štandardne pôsobiacemu systému tu nájdete niekoľko funkcií a nastavení, ktoré v čistom Androide nie sú. Spravidla ale ide o veľmi užitočné rozšírenia, ktoré sú iba vylepšením základných funkcií a nie zbytočnými položkami v menu s nastaveniami.

Tešiť sa tak môžete na všetky Moto akcie, ktoré poznáte z predchádzajúcich smartfónov Moto. Pri dvojitom zatrasení telefónu sa zapne baterka, čo vám poslúži najmä pri orientácii v tme, kedy nemáte chuť hľadať ikonu pre rozsvietenie blesku. Dvojitým otočením zápästia sa zasa spustí aplikácia fotoaparátu, a tak vám neunikne žiaden dôležitý záber.

Potiahnutím prsta nahor vľavo alebo vpravo sa zasa zmenší zobrazenie na obrazovke a všetky ovládacie prvky tak budú dostupné aj pre používateľov s menšími rukami. Ďalšie gesto prepne vyzváňanie na vibrovanie potom, ako zdvihnete telefón do ruky. Ak chcete rýchlo aktivovať režim Nerušiť, stačí, keď telefón obrátite na stole displejom smerom nadol a vy sa môžete nerušene sústrediť na prácu.

Veľmi zaujímavá je aj možnosť ovládania jednou rukou, kedy sa skener odtlačkov pod obrazovkou zmení na plnohodnotné tlačidlo pre komplexnú navigáciu v systéme. Softvérové tlačidlá na obrazovke zmiznú a vy si tak môžete naplno vychutnávať celú veľkosť displeja.

Aktuálne funkcie po dlhý čas

Tu ale výhody tohto systému ešte nekončia. Hoci vzhľad čistého Androidu a spomenuté špeciálne funkcie určite mnohí používatelia ocenia, najväčšia sila spočíva v možnosti rýchlych aktualizácií. Smartfóny značky Moto je možné aktualizovať na novú verziu systému Android oveľa jednoduchšie ako v prípade zariadení s robustnými nadstavbami od výrobcu. Tešiť sa tak môžete na skvelú podporu zo strany výrobcu a stále aktuálne funkcie.

Systém v Lenovo Moto G5 tak patrí určite medzi najväčšie prednosti tohto telefónu. Zaujímavé tiež je, že Lenovo tu nerobilo žiadne kompromisy oproti svojim drahším modelom a systém v Moto G5 je totožný napríklad aj s drahším modelom Lenovo Moto G5 Plus. Aj tu je vidieť, že výrobcovi záleží na svojich zákazníkoch a chce im ponúknuť to najlepšie, čo má aktuálne k dispozícii, a to bez ohľadu na cenu telefónu.

7.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+