MojAndroid

Huawei Mate 20 lite nám ešte pred predstavením vlajkových lodí radu Mate 20 naznačuje, čo môžeme od novej generácie očakávať. Dostupnejšia verzia lite pritom prináša obrovské množstvo vylepšení oproti predchádzajúcemu radu smartfónov Mate 10. Mate 20 lite so sebou prináša množstvo skrytých fičúr, ktoré vám ešte viac spríjemnia či uľahčia život.

Zobrazte alebo skryte menu s aplikáciami

Pri prvom spustení vášho nového Huawei Mate 20 lite uvidíte domovské obrazovky so všetkými nainštalovanými aplikáciami. Tie môžete ukladať do priečinkov a lepšie si tak zorganizovať plochy, no ak chcete, môžete si nechať zobraziť aj plnohodnotné menu s aplikáciami. Všetky nainštalované aplikácie sa potom zobrazia tu a vy si na domovskej obrazovke môžete nechať odkazy iba na tie aplikácie, ktoré používate najčastejšie. Zobrazenie zmeníte v nastaveniach v časti Zobrazenie – Štýl domovskej obrazovky.

Spravte si selfie pohodlne pomocou skeneru odtlačkov prstov

Umiestnenie skeneru odtlačkov na zadnej strane má hneď niekoľko výhod. Displej môže vďaka tomu zaberať celú prednú stranu a pri vyberaní telefónu z vrecka vám ukazovák automaticky padne priamo na skener a telefón tak vyberáte prakticky odomknutý. Má to ale aj ďalšie výhody, ktoré Huawei prakticky skĺbil do šikovných gest na čítačke odtlačkov. Potiahnutím prsta môžete napríklad zrolovať lištu s upozorneniami či prechádzať fotografie v galérii, jednoduchým stlačením a podržaním zasa môžete zdvihnúť hovor či zastaviť vyzváňanie budíka. Azda najužitočnejšou funkciou je však možnosť nasnímať fotografiu podržaním prsta na čítačke, čo oceníte najmä pri fotení selfie. Nemusíte sa krkolomne načahovať za spúšťou na displeji, ale fotk spravíte pohodlne ukazovákom, ktorý máte prirodzene v blízkosti čítačky. Tieto nastavenia nájdete v časti Bezpečnosť & ochrana súkromia – ID odtlačku prsta.

Zmeňte si rozloženie ikon na domovských obrazovkách a prechody medzi nimi

Väčšina nastavení telefónu sa ukrýva v tradičnom menu s aplikáciami. Tu si môžete prispôsobiť všetky časti systému, okrem jednej – domovskej obrazovky. Tá má svoje vlastné menu s nastaveniami. Aktivujete ho podržaním prsta na prázdnom mieste na ploche, teda nie na nejakej ikone alebo widgete. Zobrazí sa základné menu s možnosťami pre zmenu tapety, widgetov, ale napríklad aj prechodov. Ide o animácie pri posúvaní medzi jednotlivými domovskými obrazovkami, vďaka čomu si môžete ľahko prispôsobiť aj tento prvok systému.

Ak kliknete na možnosť Nastavenia, môžete si prispôsobiť ďalšie zaujímavé prvky domovskej obrazovky. Môžete napríklad zmeniť rozloženie pre ikony na ploche, uzamknúť aktuálne rozloženie či aktivovať automatické vyrovnanie po odobratí niektorej ikony. Zároveň tu môžete konfigurovať štítky s upozorneniami, ktoré môžete nechať zobraziť iba pri vami vybraných ikonách aplikácií. Prostredníctvom tohto menu môžete tiež zobraziť alebo skryť kanál Google, ktorý sa zobrazuje na celkom ľavej domovskej obrazovke.

Predĺžte výdrž na jedno nabitie správou aplikácií na pozadí

Systém EMUI 8.2 ponúka aj skutočne pokročilé možnosti pre správu aplikácií a ich správania na pozadí. Nastavenia pritom môžete aplikovať na každú aplikáciu zvlášť a dramaticky tak predĺžiť výdrž na jedno nabitie bez toho, aby ste museli hromadne obmedziť funkcionalitu dôležitých aplikácií. Stačí, keď prejdete do nastavení batérie a vyberiete možnosť Spustenie aplikácie. Tu nájdete zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií. Štandardne je správa aplikácií na pozadí automatická, no keď chcete správanie aplikácie na pozadí obmedziť, stačí, keď zapnete ručné spravovanie. Tu môžete vybrať, či sa môže aplikácia automaticky spustiť pri zapnutí zariadenia alebo na pozadí, či sa môže spustiť sekundárne s inou aplikáciou a či je možné ponechať ju spustenú na pozadí, keď s ňou prestanete aktívne pracovať.

Využívajte skratky v ikonách aplikácií

Už je to nejaký čas, čo Google do svojho systému pridal šikovnú funkciu pre efektívnejšiu prácu s aplikáciami. Tie teraz obsahujú skratky, ktorých zoznam zobrazíte pri dlhom podržaní prsta na ikone aplikácie. Napríklad ak podržíte prst dlho na ikone fotoaparátu, ďalším kliknutím môžete rýchlo aktivovať režim pohyblivej snímky, širokouhlej clony, videa či selfie. Podržaním prsta na ikone aplikácie telefónu sa objavia skratky najobľúbenejších kontaktov. Tieto skratky nájdete ako v aplikáciách od Google, tak aj v predinštalovaných tituloch od výrobcu, vďaka čomu bude ovládanie oveľa jednoduchšie a efektívnejšie.

Predchádzajúce časti seriálu 5 dní s Huawei Mate 20 lite:

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Dizajn vlajkovej lode [1. časť]

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Batéria, ktorá vydrží všetko [2. časť]

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Vynikajúci inteligentný fotoaparát [3. časť]

Náš tip
5 dní s Huawei Mate 20 lite: Praktický a výborne odladený systém [4. časť]

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

29.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+