MojAndroid

Slovenskí operátori sa pravidelne chvália zvyšovaním rýchlosti svojho mobilného internetu a jeho pokrytím. Realita ale býva často iná a hlavne mobilný operátor 4ka býva svojimi zákazníkmi kritizovaný za slabé pokrytie. Teraz ale oznámil, že dokončil úpravy v sieti a pre časť zákazníkov zrýchlil LTE sieť na úroveň takmer 150 Mbit/s. Informáciu o zrýchlení priniesol v rámci rozhovoru s technickým riaditeľom 4ky Patrikom Kollarocim portál živé.aktuality.sk.

Zrýchlenie prebieha cez nové vysielače

Navýšenie rýchlostí si  vyžiadalo úpravu v celej sieti a nové vysielače 4ka má totiž obmedzené množstvo frekvenčného pásma. Konkrétne 15 MHz blok, ktorý delí pre 4G a 2G sieť (v pomere 10 a 5 MHz). Operátor tak bez ďalších frekvencii nemôže spájať pásma a prinášať vyššie rýchlosti a kapacitu ako jeho konkurenti. Zrýchľovanie ale realizuje cez nové vysielače.

Urobili sme celoplošný softvérový upgrade siete a hardvérovú zmenu tam, kde nám to dáva zmysel. Umožnilo nám to zlepšiť aj kvalitatívne parametre siete, ktoré sa prejavili aj v P3 teste. Keď máme nasadenú technológiu 2T2R pri LTE, máme tam teoretickú rýchlosť 73 Mbit/s. Ak rovnaké spektrum využijem pri 4T4R, teoretická rýchlosť sťahovania dát je dvojnásobná.

Patrik Kollaroci, technický riaditeľ 4ky

To znamená, že sú na jednej základňovej stanici využívané štyri vysielače a štyri prijímače namiesto dvoch. Kým teoretická rýchlosť je necelých 150 Mbit/s, zástupca 4ky hovorí, že tá reálna by mohla byť pri menšom vyťažení okolo 100 – 110 Mbit/s.

Pre vyššiu rýchlosť bude potrebný lepší smartfón

Živé.aktuality.sk. uvádza, že pre takúto prenosovú rýchlosť je ale potrebný smartfón s podporou technológie, čo sú najmä vlajkové lode. Operátor očakáva, že v nasledujúcom období sa podpora výraznejšie rozšíri aj medzi lacnejšie zariadenia. Keď zákazníkov telefón nepodporuje technológiu, ale je v lokalite nainštalovaný 4T4R vysielač, jeho rýchlosť sa zvýši podľa 4ky približne do 10 percent. Dôvodom je, že telefón si vyberie dva najsilnejšie kanály zo štyroch. Ak napríklad máte 4G s reálnou rýchlosťou približne 30 Mbit/s, po novom by to malo byť približne 33 Mbit/s.

Už len nové vysielače a snaha o spoluprácu s konkurentmi

Operátor nainštaloval a sprístupnil asi 50 vysielačov s technológiou 4T4R a tvrdí, že už neplánuje kupovať ďalšie 2T2R vysielače. Zatiaľ chce zrýchlené 4G inštalovať najmä do lokalít s väčším vyťažením – primárne má ísť o mestá.

Všetky nové objednávky sú 4T4R, už nekupujeme 2T2R. Už teraz ich ale máme desiatky dodaných od dodávateľa. V prípade, že v centre mesta treba sieť posilniť, demontujeme 2T2R a nasadíme tam 4T4R. 2T2R následne použijeme inde, kde ešte nie je taká potreba.

Patrik Kollaroci, technický riaditeľ 4ky

Technický riaditeľ 4ky potvrdzuje, že sa s konkurentmi rozpráva o spolupráci. Zmieňuje napríklad zdieľanie stožiarov. V minulosti 4. operátor hovoril, že ho ďalší hráči na svoje stožiare pustiť nechceli.

Zatiaľ je to za štandardných komerčných podmienok. Operátori si medzi sebou do istého množstva navzájom umožňujú prístup na stožiare. To sa už deje. Ak by ale prišlo k spúšťaniu 5G , tak by to malo byť v masovejšej miere

Patrik Kollaroci, technický riaditeľ 4ky

To 4ke otvára cestu do lokalít, kde je nerentabilné stavať samostatný stožiar.

VoLTE áno, vypínanie národného roamingu zatiaľ nie

Mobilný operátor hovorí, že na všetkých telefónoch, ktoré majú čipy od Qualcommu, by malo fungovať VoLTE. Čipy majú podporovať profil pre volania cez 4G od 4ky. Fungujú ale aj v zariadeniach od Huawei, ktoré využívajú Kirin. Služba je ale dostupná už aj pre iPhony. Apple totiž povolil VoLTE aj pre operátorov, ktorí o certifikáciu nepožiadali. Čo sa týka vypínania národného roamingu, s tým zatiaľ 4ka nepočíta ani v lokalitách, kde má silné vlastné pokrytie.

Náš tip
Aktuálne: 4ka spúšťa komerčnú prevádzku prvej 5G siete na Slovensku
22.12.2019
Zdroj: zive.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+