MojAndroid

Keď si berieme svoj smartfón do rúk, zrejme si ani neuvedomujeme, čo vedie k tomu, aby sme ho mohli plne využívať. Ako sa konkrétne operátor 4ka, teda SWAN stará o pokrývanie mobilnou sieťou, na to sme sa boli pozrieť v Trnave. Na bytovom dome nám na jednej zo základňových staníc vysvetlili princíp jej fungovania dvaja špecialisti, páni Patrik Kollaroci, CTO – technický riaditeľ pre mobilné siete a Radoslav Polák, manažér sietí RAN. Konkrétne, SWAN využíva distribuované základňové stanice. Tie tvoria tri prvky – anténa, ktorá sa montuje na stožiar, druhou časťou je Remote Radio Unit (RRU), čo je samotný vysielač, ktorý posiela signál do antény. Treťou súčasťou systému je Base Band Unit (BBU), ktorý predstavuje modul chránený v kabíne pred poveternostnými vplyvmi. Má za úlohu kódovať a dekódovať signály, v tomto prípade GSM či LTE.

4ka_operator_zakladnova_Stanica (2 of 5)
BBU Jednotka
4ka_operator_zakladnova_Stanica (4 of 5)
BBU jednotka
4ka_operator_zakladnova_Stanica_35
RRU jednotka

Jednotlivé stanice sú rozmiestnené po meste a ich počet súvisí s členitosťou terénu, teda od rôznych budov či pohorí. Väčšie mestá potrebujú viac základňových staníc, menšie dediny si vystačia s jednou, dvoma či troma. Na pokrytie Trnavy potrebuje spoločnosť asi 18-19 takýchto staníc (závisí to i od frekvencie, ktorú operátor používa). Základňová stanica, na ktorej sme boli my, je klasická stanica, ktorá sa používa v typických slovenských mestách. Podobné nájdete aj na ďalších bytových domoch. Stretávame sa ešte so stožiarovými stanicami, ktoré môžu mať 25 m, 35 m ale aj 40 m, sú to objemné konštrukcie.

4ka_operator_zakladnova_Stanica (3 of 5)
BBU jednotka

Samotná výstavba základňovej stanice má niekoľko fáz. Všetko sa najskôr navrhne na oddelení rádového plánovania. Preberie sa, kde by chcelo mať rozmiestnené stanice a zadá požiadavku partnerom kolegom, ktorí sa majú postarať o vybavenie zmluvy na oprávnenia výstavby základňových staníc na rôznych strechách (trvanie niekoľko mesiacov). Neskôr nastupujú na rad legislatívne povolenia, teda napríklad ohlásenie drobnej stavby (trvanie niekoľko týždňov). Proces reálneho zostavenie základňovej stanice pritom nie je žiadnou extrémnou záležitosťou. Na streche budovy je všetko zmontované za 2-3 dni a “oživenie” stanice trvá pár hodín, či hodinu, ak všetko klape. Výhodou najmladšieho operátora 4ky je fakt, že svoju sieť, teda základňové stanice budovali len nedávno, a tak ju rovno realizovali v súlade s najnovšími technológiami. Summa summárum, celý proces výstavby trvá aj niekoľko mesiacov.

4ka_operator_zakladnova_Stanica_65

V rozhovore nám Patrik Kollaroci vyvrátil aj mýty o škodlivom žiarení základňových staníc. Väčšina obáv ľudí je neopodstatnená. Všetky základňové stanice musia spĺňať hygienické parametre, sú tu stanovené normy. SWAN je hlboko pod limitmi, teda ani nedosahujú nejaké hrnaice škodlivého vyžarovania. Ľudia sa tak nemusia báť a práve v bytovkách s takouto základňovou stanicou je žiarenia najmenej. Je to akoby “hríbový efekt”. Zaujímavosťou je, že spravidla pri telefonovaní na vás vysiela oveľa väčšie žiarenie ako to, čo prichádza zo základňovej stanice.

4ka_operator_zakladnova_Stanica_334

Základňové stanice, teda jej jednotky RRU, BBU sú vonku počas celého roka a užijú si tak rôzne poveternostné podmienky. Veľmi nízka a vysoká teplota nemajú pozitívny vplyv na jednotlivé komponenty, preto je výhodou distribuovaného riešenia základňových staníc od SWAN fakt, že tá vysielacia jednotka, ktorá vyžaruje teplo do okolia je oddelená od citlivej elektroniky. Vysielacia jednotka RRU má ďalej pasívne chladenie a nepotrebuje žiadnu ventiláciu alebo klimatizáciu. Vydrží pritom od asi -40 do +55 (60) stupňov. BBU má svoje miesto zase vo vodotesnom kabinete. Okrem toho sa tu nachádza záložný zdroj, slúžiaci v prípade výpadkov elektrickej energie, aby mohla základňová stanica ďalej fungovať aspoň pár hodín. Chladenie nie je v tomto prípade potrebné, v prípade distribuovanej stanice stačí len pasívne ventilovanie, cez rekuperačný výmenník vymieňať vonkajší vzduch za vnútorný. Doležité je chrániť baterkovú časť, záložný zdroj pred nízkymi teplotami, na čo slúži vykurovacia jendotka v dolnej časti základňovej stanice. Tá sa zapína, keď teploty klesnú na mínus, aby sa uchránili baterky pred mrznutím. To môže totiž znížiť životnosť.

4ka_operator_zakladnova_Stanica_33

Čo sa týka zabezpečenia z pohľadu “ľudského narušiteľa”, každá základňová stanica je vybavená príslušnými čidlami na dvierkach. V prípade servisného zásahu sa musí teda technik ohlásiť na dohľadové centrum, že tu ide otvoriť daný kabinet. Ak to nespraví – alebo ak sa naozaj snaží niekto narušiť BBU, čidlá nahlásia alarm a centrum môže volať políciu kvôli prevereniu.

4ka_operator_zakladnova_Stanica (5 of 5)

Ako sme už informovali nedávno v článku, technológia LTE prináša vďaka mobilnej sieti štvrtej generácie vysoký štandard dátovania na vysokorýchlostnom internete. 4ka aktívne buduje svoju sieť a do konca roka plánuje 4G sieťou pokryť viac ako 60% populácie.

„Tímy našich technikov intenzívne pracujú na čo najkvalitnejšom pokrytí. Každý týždeň pribudne na našej mape pokrytia niekoľko nových vysielačov. Okrem nových miest sa aktuálne sústredíme aj na zahusťovanie tých, kde už máme čiastočné pokrytie, napríklad ako v hlavnom meste Bratislave,“ povedal riaditeľ divízie obchodu a marketingu SWAN Mobile, a. s., Peter Helexa.

4ka_operator_zakladnova_Stanica_23

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Zdroj: Rozhovor, Press trip

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+