MojAndroid

Podvodné telefonáty pokračujú. Mobilný operátor 4ka včera zaznamenal doteraz najmasívnejší pokus o podvodné volania zo zahraničia. Kým doteraz podvodníci razili cestu prezváňaním, aktuálne si našli sofistikovanejší spôsob. Hrajú na city, a to dokonca v českom jazyku. 4ka však útok včas odhalila a okamžite zablokovala hovory z krajín, odkiaľ tieto podozrivé telefonáty prichádzali.

Podvodníci prišli s novým spôsobom útoku. Po zodvihnutí hovoru sa ozve ženský hlas, ktorý komunikuje v českom jazyku. V telefonáte odzneje nasledovné: „Ahoj. Toto je volanie od rodiny a priateľov, prosím, pozorne počúvajte. Rodina alebo priateľ požiadali o tento hovor. Táto služba je zdarma na použitie. Budeme vás teraz prepojovať, prosím, neskladajte tento hovor. Ďakujem.“ Za tento hovor, keďže je prichádzajúci, zákazník neplatí. 

Telefonát je následne akoby prerušený, čím podvodníci “vyzývajú” dôverčivých ľudí, aby zavolali späť. Nájde sa stále mnoho takých, ktorí veria a majú teda obavy, kto z rodiny či známych sa s nimi snažil skontaktovať. V tomto prípade už ide o telefonát z vašej strany, dokonca do exotických krajín, často na čísla v 4. zóne. Minúta hovoru sa tak môže vyšplhať až na 4 eurá.

4ka podvodne telefonaty

„Hneď ako sme zaregistrovali tento útok, keď v pondelok 11.11. večer automaty obvolávali tisíce našich zákazníkov, sme okamžite zablokovali hovory z krajín, odkiaľ útok prichádzal. Ide o bezprecedentne najmasívnejší útok v histórii operátora,“ hovorí technický riaditeľ 4ky Patrik Kollaroci

Po okamžitom zákroku operátora boli zablokované hovory z nasledujúcich krajinách: Gabon, Guyana, Zimbabwe, Nauru, Cookove ostrovy, niektoré regióny Bosny a Hercegoviny 

4ka aj napriek rýchlemu zásahu upozorňuje všetkých zákazníkov, aby boli obozretní, najmä ak sa na displeji telefónu objaví číslo s inou zahraničnou predvoľbou. „Ak podobný hovor neočakávate, navyše je z exotickej krajiny, nedvíhajte ho a najmä nevolajte naspäť. Upozornite na podobné prípady aj svojich rodinných príslušníkov, najmä deti, ak majú už mobilný telefón,“ dodáva P. Kollaroci. 

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+