MojAndroid

Hoci pripojenie k mobilnému internetu je čoraz bežnejšie, ešte stále nie je pre všetkých úplnou samozrejmosťou. Okrem toho, mnohí používatelia majú v predplatenom balíčku iba niekoľko stoviek MB predplatených dát a po väčšinu mesiaca sú aj tak odkázaní na pripájanie k Wi-Fi sieťam. Oplatí sa to ale pri cene, s akou prichádza paušál SLOBODA ∞ + od operátora 4ka?

Náš tip
https://www.mojandroid.sk/4ka-sloboda-europa/

Prečo stále využívame verejné Wi-Fi?

Odpoveď je jednoduchá – lebo sú zadarmo. Táto kvalita je najmä pre Slovákov veľmi dôležitá a na tom nie je nič zlé. V priebehu rokov však naše nároky na pripojenie k internetu postupne stúpali. Už nám nestačí pripájať sa niekoľkokrát do dňa, ale chceme byť online vždy a všade.

Našťastie pre fanúšikov verejnej Wi-Fi, postupne rástol aj počet miest s dostupnými hotspotmi. Dnes tak naozaj nie je vôbec náročné nájsť kaviareň či reštauráciu s Wi-Fi sieťou, ku ktorej sa môžete zdarma pripojiť. To však so sebou nesie množstvo nepríjemností, ba dokonca aj rizík.

Nevýhody pripájania k verejným Wi-Fi sieťam

Tou najväčšou je určite obmedzovanie – jednoducho ste odkázaní na to, že v mieste vášho výskytu bude k dispozícii sieť, budete sa k nej vedieť pripojiť a spojenie bude dostatočne kvalitné a rýchle na vašu prácu. K tej istej sieti sú totiž často pripojené aj desiatky ďalších používateľov, pričom tieto siete často nie sú prispôsobené na takúto záťaž.

Okrem toho, keďže v skutočnosti nič nie je zadarmo, ani pripojenie k verejnej Wi-Fi sieti sa väčšinou nezaobíde bez nejakých prekážok. Reštaurácie a podniky majú často siete zabezpečené heslom a keď sa chcete k sieti pripojiť, musíte byť zároveň na danom mieste zákazníkom.

Okrem toho, mnohé siete vyžadujú dodatočné prihlásenie cez prehliadač, kde sa chtiac-nechtiach napríklad prihlásite na odber newsletterov. Druhou prekážkou môže byť napríklad fakt, že k niektorým sieťam sa prihlásite iba ak máte účet na Facebooku. Kapitolou samou o sebe sú absolútne nezabezpečené verejné Wi-Fi siete bez hesla, ktoré sú ľahkou korisťou pre hackerov. Tí tu môžu spúšťať škodlivý softvér a sledovať nezabezpečené dáta, ktoré sa v rámci siete prenesú.

Prečo dať prednosť dostupnému paušálu SLOBODA ∞ +?

Výhody či nevýhody verejných Wi-Fi sietí sa nezmenili, no zmenila sa ich váha pri rozhodovaní o tom, či si radšej zaplatíte za mobilné dáta, alebo budete odkázaní na pripájanie k Wi-Fi hotspotom. Okrem toho, že rapídne narástli naše nároky na to, aby sme boli pripojení vždy aj všade, k dispozícii dnes máme oveľa dostupnejšie riešenia pre predplatené mobilné dáta.

Paušál SLOBODA ∞ + od 4ky ponúka niečo, čo bolo ešte pred pár rokmi, ale aj mesiacmi, priam nepredstaviteľné. Za 20 EUR mesačne totiž máte k dispozícii neobmedzený internet, s ktorým odpadajú všetky starosti spojené s verejnými Wi-Fi hotspotmi. Vďaka rýchlemu 4G pripojeniu budete mať k dispozícii internet vhodný napríklad aj na uploadovanie videa a už vôbec nebudete obmedzovaní verejnými miestami s Wi-Fi pripojením.

Okrem toho, za 20 EUR dostanete aj neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí na Slovensku, takže nejde iba o dátový balíček. K dispozícii tiež máte 1 GB dát pre surfovanie mimo siete 4ky, pričom tu využijete už aj kompletnú infraštruktúru 3G siete od Orange. Všetky tieto podmienky pritom platia aj bez viazanosti, takže si môžete na vlastnej koži vyskúšať slobodu, ktorú prináša dátovanie s vlastnou kartou bez toho, aby ste museli brať ohľad na verejné Wi-Fi siete.

Článok vznikol v spolupráci s operátorom 4ka.

21.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Erik Vontorčík

  To vôbec nie je pravda slovo neobmedzený. Predtým to Vážení nazývali nekonečný internet a hovory. Dosť bolo zavádzania klamstva a peknej nepravdivej reklamy. Tu mate ich slobodu a nekonečno podľa 4ky https://uploads.disquscdn.com/images/7f9990035019ef0ee752359492a3280f93b53050603942d2e2edc753e0e891d3.jpg končí v 300. Matematici nemáte šancu. Dole to máte

  • Jakub

   to prvé je obmedzené to je jasné a 4ka to jasne deklaruje … Dáta v sieti 4ky sú obmedzené ale je to FUP, ktoré zabraňuje sťahovaniu nelegálneho obsahu resp. zbytočnému preťažovaniu siete … reálne si zodpovedz pre seba otázku či prečerpeš 300 GiB za mesiac na dátach … a musíš uznať, že oproti iným operátorom je to neobmedzené ;) …. a minúty a hovory su tiež prakticky nekonečné … samozrejme najdu sa výnimky napr. pri dátach ak máš Netflix a pozeráš obsah v 4K ale to nemyslí že na to sú dáta a pri telefonovaní taktiež sú ľudia, ktorí dajú viac minút aj sms správ ale to je veľmi málo si myslím … 4ka mala jeden čas, že fakt neobmedzene ale po asi roku alebo pol roku dala tieto “limity”, ktoré aj tak bežný slovák neprekročí :) … ale v pohode nemusíš používať služby 4ky ak ti nevyhovujú ale zjavne ich používaš resp. si to aspoň vyskúšal ;)

  • Peter Pepo Čapkovič

   Tak toto už nie to je moc aj na mna to neminiem za mesiac ani doma na optike… nieto ešte v mobile… A tie minuty, tak to si ani neviem predstaviť, ved pol mesiaca stráviš telefonovaním.. ?

  • Peter

   A ako by si teda pomenoval tento produkt? Bezny clovek to za mesiac neminie tak aky je problem?

 • MircoK

  Ja by som hlavne rád vedel ako je na tom 4ka reálne s pokrytím keďže mám prácu kde nie som v jednom meste ale cestujem v rámci krajov a dáta využívam denno denne. 6 GB v Telekome mi nestačí a nemienim im už platiť 30€, teraz mi ponúkajú 8GB ale cena je rovnaká takže nič moc, výhodou je ale stabilná sieť.

  • Frankjozef

   Reálne veľmi dobre … tiež som stále na cestách a zatiaľ som mal 4g asi všade … aj v dedinách

  • pedro

   Realne dosť zle z mojich skusenosti… prepinanie do 3g Orange prakticky neustale (asponze v ramci tejto siete slape ok, ale co, ked tam mas zase data obmedzene) A rychlosti v LTE sieti 4ky velmi nizke, vyrazne nizsie ako roaming.

 • Erik Vontorčík

  Ide o to nech sa to nevola nekonecno, ale hned nech je jasne ze je to 300gb/3500min-sms takto je to zavadzajuce nemyslite?

+