MojAndroid

Podobne ako na Štedrý deň aj počas Silvestra a na Nový rok mobilným operátorom láme prevádzka mobilných sietí rekordy. Mobilný operátor 4ka zaznamenal počas Vianočných sviatkov už druhýkrát nárast hovorov a prenesených dát. Od polnoci za prvú hodinu nového roka 2023 mu vzrástol počet hovorov viac ako trojnásobne oproti priemeru za tento deň. Rekordná bola však spotreba dát.

Rekordný počet prenesených dát

Zákazníci 4ky preniesli rekordný počet gigabajtov, keď dátová spotreba za 24 hodín presiahla hodnotu 208 TB. Oproti minulému roku tak ide o nárast o 39,25%. Stúpol aj objem dát prenesený v zahraničnom roamingu a to na dvojnásobok (nárast o 96%).Podľa technického riaditeľ pre mobilné služby 4ka, Patrika Kollarociho, využili zákazníci lacné mobilné dáta v paušáloch Sloboda, ktoré operátor ponúka.

Šťastný Nový Rok od 4ky | Zdroj: 4ka

Využili ich na zdieľanie vianočných zážitkov na sociálnych sieťach, počúvanie hudby alebo pozeranie filmov a videí, ktorých sledovanie na smartfónoch je dnes štandardom. Počas Silvestrovskej noci a prvých hodín Nového roku sa tiež v sieti 4ky prenieslo takmer milión SMSiek.  Navyše si Štvorkári volali takmer 2,5 milióna minút.

Volania a SMS oproti pandemickým rokom zaostali

Napriek tomu to nie sú pre operátora rekordné čísla v porovnaní s pandemickými rokmi. Podobne ako počas Štedrého dňa, aj na Nový rok oproti minulému roku klesol počet prenesených SMS o približne štvrtinu. Počet prevolaných minút klesol len mierne o 11%, pričom priemerná dĺžka hovoru bola takmer identická, ako po minulé roky a to približne 2 minúty (115 sekúnd). .

Ukazuje to skutočnosť, že ľudia slávili príchod nového roku v širšom kruhu rodiny či priateľov. To v minulých dvoch kvôli pandémii nebolo možné a ľudia so svojimi blízkymi museli komunikovať hlavne pomocou mobilných telefónov a komunikačných aplikácií. Práve tie sú tiež dôvodom, že používatelia využívajú klasické SMS správy v menšom počte.

Presné čísla prevádzky mobilného operátora 4ka počas Silvestra a Nového roka:

  • Zákazníci prevolali 2,46 milióna minút
  • Štvorkári poslali až 991 888 SMS
  • Zákazníci 4ky predátovali rekordných 208 TB dát
Náš tip
5G sieť je dostupná už aj pre klientov operátora Juro
3.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+