MojAndroid

Za posledný rok sa toho až tak veľa nezmenilo v súvislosti s rýchlosťou prenosu dát. Stále nám dominuje 4G, ktoré neprekračuje hranicu 50 Mbps. Dobrou správou je však to, že 4G pokrytie sa rozšírilo a podľa poslednej analýzy OpenSignal sa dostávame k zaujímavým dátam:

  • Najväčšie LTE rýchlosti sa za uplynulú dobu príliš nepohli: Dlhodobejšie dosahujú strop zhruba 45 Mbps.
  • Priemysel sa zameriava na budovanie LTE: Globálny mobilný priemysel rozširuje dostupnosť LTE na nových miestach. Dochádza aj k nárastu LTE dostupnosti.

  • V 5 krajinách je dostupnosť 4G siete vyše 90 %. Skvelé pokrytie si tak užijete pri návštevách krajín ako Južná Kórea, Japonsko, Nórsko, Hong Kong a USA.
  • Rýchlosť 4G sa zvyšuje v Európe a Severnej Amerike. Nárast zaznamenali krajiny ako Holandsko, Španielsko, Kanada. Najrýchlejšie 4G pripojenie však nájdete v Singapore (44,31 Mbps), Holandsku, Nórsku, Južnej Kórei a dokonca aj u našich južných susedov, teda v Maďarsku (39,18 Mbps).
Náš tip
Telekom pokrýva 4G sieťou už 88,3 % populácie Slovenska
  • Zaujímavosťou je aj tento graf, ktorý porovnáva priemernú rýchlosť pripojenie k bezdrôtovým sieťam. Do 2G kategórie patrí GSM a CDMA 1X a do 3G patrí UMTS, HSPA, CDMA EV-DO. 4G zahŕňa len technológie LTE.

  • Na Slovensku je podľa analýzy priemerná rýchlosť 4G pripojenia vyše 26,58 Mbps. Nie je to však najhoršie – za nami sa umiestnili krajiny ako Japonsko, Estónsko, Francúzsko či Poľsko. Z dát tiež vyplýva, že priemerná dostupnosť 4G siete je v našich končinách 78,96 %. Predbehli sme tak aj krajiny ako Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko či Nemecko.
Náš tip
Orange plní svoj sľub: 4G sieť dostupná pre 90 percent populácie Slovenska

Analýza prebiehala z vyše 50 miliárd meraní v 4G sieťach, ktoré sa v poslednom kvartáli vykonali v 88 krajinách.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+