MojAndroid

S príchodom technológie 5G sa pomaly blíži koniec staršieho 3G. Kým slovenskí operátori zatiaľ vypínanie 3G siete neplánujú, v susednom Česku sa pre tento krok rozhodol ďalší operátor, T-Mobile. Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy.

Operátor začne s vypínaním 3G siete na Morave, a to už 1. októbra. Prevádzka bude v celej krajine kompletne ukončená koncom novembra.

Drvivá väčšina zákazníkov používa v dnešnej dobe 2G alebo 4G

Môže sa zdať, že 3G sieť je neoddeliteľnou súčasťou sveta mobilných služieb, v skutočnosti ju však využíva len veľmi malé percento používateľov. Väčšina zákazníkov českého T-Mobile využíva 2G sieť na telefonovanie alebo 4G a 5G na dátovanie. Ukončenie prevádzky sa teda podľa operátora dotkne menej ako 1 % používateľov, ktorí boli na zmenu upozornení prostredníctvom SMS správy alebo e-mailu.

Huawei Mate 20X 5G
Foto: Redakcia

3G navyše beží na 2 100 MHz frekvencii a jej uvoľnenie je veľmi dôležité pre ďalší rozvoj najnovšej technológie 5G.

3G odštartovalo používanie internetu v mobile

Český T-Mobile spustil 3G sieť v roku 2009, pričom išlo o prvú mobilnú sieť schopnú preniesť dáta vo vysokej rýchlosti (14,4 Mb/s pre sťahovanie a 5,7 Mb/s pre nahrávanie). Tento pokrok odštartoval éru mobilných internetových služieb, neskôr však bol nahradený modernejším 4G a v posledných rokoch aj vysokorýchlostným 5G.

3G sieť na Slovensku zatiaľ nekončí

Pokles využitia 3G siete vnímajú aj slovenskí operátori, no jej vypínanie v blízkej budúcnosti neplánujú. Orange však časť frekvenčného pásma, ktoré bolo predtým obsadené technológiou 3G, uvoľnil pre 4G sieť.

Náš tip
Aplikácie pre smart hodinky. Toto je výber tých najlepších

28.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+