MojAndroid

Projekt Európskej únie, na ktorý bolo vyčlenených 65,4 milióna eur, zabezpečí notebooky alebo tablety s klávesnicou pre slovenských študentov. Nárok budú mať prváci na stredných školách, vybrané skupiny žiakov základných škôl a ostatných ročníkov stredných škôl, informoval portál Teraz.sk.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie týmto reaguje na zvyšujúcu sa potrebu digitálnych zručností žiakov základných a stredných škôl:

“Z tohto dôvodu prichádzame s projektom Digitálny žiak, vďaka ktorému sa aj žiaci z chudobnejších rodín budú môcť zapojiť nielen do vyučovania, ale aj do bežného života dnešnej digitálnej doby.”

Veronika Remišová, dočasne poverená ministerka MIRRI

Dôvodov, prečo je príspevok určený najmä prvákom na stredných školách, je viacero. V porovnaní so základnými školami ide najmä o vyššiu mieru využívania počítača, ale aj slabšie študijné výsledky z dôvodu dištančného vyučovania kvôli pandémii COVID-19. Zatiaľ ide o pilotný projekt. Ak sa osvedčí, v budúcnosti budú žiaci prvých ročníkov stredných škôl dostávať takéto zariadenia bežne.

Nárok na príspevok nemajú len prváci

Nárok na príspevok nemajú len žiaci prvých ročníkov stredných škôl, ale aj ostatní, ktorí pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia, informoval Teraz.sk. Cieľom tohto projektu je uľahčiť žiakom prístup k zariadeniam, ktoré im výrazne pomôcť so vzdelávaním. Keďže žijeme v digitálnej dobe, je preto logické, že takým zariadením môže byť notebook aj tablet.

Pre koho je projekt určený:

  • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima)
  • žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
  • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% mediánu príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti, napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe)
  • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre školský rok 2022/2023)

Do projektu Digitálny žiak má byť zapojených 3500 škôl, 165 komunitných centier a určený je pre približne 152-tisíc žiakov.

Náš tip
Súťaž: Vyhrajte PlayStation 5, 4K QLED TV Samsung a ďalšie hodnotné ceny

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+