MojAndroid

Určite každý z vás má doma aspoň jeden starší mobil. Ak sa vám len tak povaľuje v šuplíku alebo v skrinke, mám pre vás pár rád, ako využiť starý mobil v aute. Sám používam mobil v aute viacerými spôsobmi a dnes vám ich predstavím. K niektorým budete potrebovať dodatočné príslušenstvo, k iným možno len nejakú aplikáciu. Základ je, aby bol funkčný (ak ho nezapnete tak ho ani nepoužijete).

Starý mobil môže poslúžiť aj ako GPS v aute.

Starý mobil v aute ako GPS

Stačí vám držiak na mobil a nejaká GPS aplikácia. Je na vás, aký využijete držiak, ide však aj o to, aké máte auto. Môj Renault Thalia odmieta držiaky na palubnej doske aj na skle – držiaky spadli aj s mobilom. Rovnaká situácia bola pri bežnom držiaku do klimatizácie. Nakoniec som si raz požičal magnetický držiak na mobil do klimatizácie a som spokojný, mobil ani držiak nespadnú. Nižšie nájdete odkaz na to, čo myslím.

Pri výbere GPS aplikácií sa rozhodnite, či chcete mať moderné a pokročilé funkcie, ako napríklad sledovanie dopravnej situácie v reálnom čase. Pretože ak áno, mali by ste v starom mobile spojazdniť dáta alebo aspoň vo vašom súčasnom aktivovať hotspot. Bez pripojenie na internet to však nepôjde. Najznámejšie online navigácie sú Waze a Google Mapy.

Waze: navigácia a premávka
Waze: navigácia a premávka
Developer: Unknown
Price: Free

Ak tieto funkcie nepotrebujete, vystačíte si s offline navigáciou. Google Mapy ponúkajú aj offline navigáciu, ak si stiahnete danú oblasť vopred. No jednoduchšie offline navigácie sú Sygic a HERE mapy (v minulosti známe ako Nokia mapy). Navigácie vyberám podľa osobných skúseností, ak preferujete nejaké iné, kľudne ich spomeňte v komentároch, pomôžete ostatným. Tieto sú zrejme aj najznámejšie a najsťahovanejšie. Následne si pred výletom stiahnite oblasti do režimu offline.

Sygic GPS Navigation & Maps
Sygic GPS Navigation & Maps
Developer: Unknown
Price: Free

HERE WeGo mapy a navigace
HERE WeGo mapy a navigace
Developer: Unknown
Price: Free

Ak pôjdete na dlhšiu trať, mali by ste si zaobstarať aj nejaký zdroj energie. Tu máte na výber medzi autonabíjačkou a power bankou. Power banka je mobilnejšia a môžete ju využívať aj mimo auta, kým autonabíjačku len v aute. Ja mám aj power banku aj autonabíjačku, nakoľko tie nestoja veľa.

Xiaomi Redmi 18 W 20000 mAh Power Banka
mp3.sk affiliate Xiaomi Redmi 18 W 20000 mAh Power Banka
datart affiliate Xiaomi Redmi 18 W 20000 mAh Power Banka
hej sk affiliate Xiaomi Redmi 18 W 20000 mAh Power Banka
alza affiliate Xiaomi Redmi 18 W 20000 mAh Power Banka

Nakúpil som si aj magnetické nabíjacie káble – ich výhodu pocítite, ak má váš starý mobil staršiu koncovku microUSB. Pri USB-C štandarde sa jednoducho a rýchlo zapája kábel no pri microUSB sa musíte sústrediť na to, ktorou stranou ho zapájate. Pri magnetických nabíjacích kábloch máte koncovku, ktorú si strčíte do telefónu a následne už len pripájate magnet o magnet, kedy len potrebujete.

mp3.sk affiliate Magnetický microUSB kábel 1,2 m

Starý mobil v aute ako dash cam (palubná kamera)

Hlavne na Slovensku sa vám zíde, nakoľko z neznámych príčin sú naši vodiči veľmi agresívni a nepredvídateľní. Taktiež v prípade nehody máte dôkazový materiál priamo na palube. Opäť budete potrebovať držiak na mobil, ale teraz je dôležité, aby videl von oknom. Pri tomto spôsobe využitia si však dávajte pozor na prehrievanie, nakoľko neustále zapnutá aplikácia, ktorá sníma dianie cez fotoaparát je náročná na výkon zariadenia. Tu bude ideálne aj ak si zadovážite nabíjačku na mobil do auta, neustále snímanie totiž žerie veľa batérie.

datart affiliate Magnetický držiak na sklo FIXED
hej sk affiliate Magnetický držiak na sklo FIXED

Môžeme odporučiť napríklad túto, ktorá podporuje rýchle nabíjanie s výkonom do 18 W.

Nabíjačka do auta Xiaomi

Následne potrebujete aplikáciu do mobilu. Vyskúšal som jednu slovenskú, ale tá nie je dobre navrhnutá a jej prvky sú chaotické. Ak sa vám páči nájdete ju nižšie, ale aplikácia, ktorá vyzerá a funguje podľa mojich predstáv sa volá AutoBoy Dash Cam Black Box. Ak si zapnete GPS bude zaznamenávať aj miesto natáčania záznamu. Viete vykonať fotografiu podľa potreby a ukazuje aj vašu rýchlosť v danom momente. Skrátka funguje presne tak ako dash cam. Má aj pokročilé funkcie ako napríklad úprava kvality videa, senzor havárie, odosielanie videa na YouTube, kopu rôznych nastavení a pod. Jediné čo mi chýba, sú hlasové povely, ktoré podporujú niektoré drahšie palubné kamery.

AutoBoy Dash Cam - BlackBox
AutoBoy Dash Cam - BlackBox
Developer: Unknown
Price: Free

DashCam Travel: Kamera do Auta
DashCam Travel: Kamera do Auta
Developer: Unknown
Price: Free

Diagnostika vozidla

Ak máte staršie vozidlo, podobne ako ja pravdepodobne nemáte moderné displeje ukazujúce spotrebu, napätie akumulátora a iné. Práve kvôli prvej metrike som si zaobstaral malý diagnostický nástroj, ktorý sa pripája do OBD 2 portu vozidla. Obsahuje Bluetooth a je možné ho spárovať s mobilom. Okrem bežnej diagnostiky umožňuje aj prečistenie chýb, ak vám vaše vozidlo ukazuje nejaké. Pre overenie kompatibility s vašim vozidlom navštívte prosím tento odkaz. Existuje viacero modelov na diagnostiku vozidla, niektoré podporujú Bluetooth, iné aj Wi-Fi a tie najdrahšie, ktoré používajú mechanici aj USB pripojenie s PC. Vlastne aj toto malé zariadenie spárujete s PC ak máte kompatibilný softvér, ktorý by mal byť obsahom balenia.

Bluetooth diagnostika do auta.

K nej budete potrebovať aplikáciu. Najznámejšia je asi aplikácia Torque, ktorá vám zobrazí vami nastavené hodnoty. Aké hodnoty vám zobrazí, záleží od modelu, ktorý si kúpite a aj od vozidla, ktoré máte. Zvyčajne zvykne ukazovať otáčky, rýchlosť, spotrebu, emisie, napätie akumulátora, momentálne zaradený prevod a iné. Pri autách s turbom by mala ukazovať aj tlak turba a rôzne iné ukazovatele. Aplikácia je zadarmo, avšak existuje aj platená verzia.

Torque Lite (OBD2 & Car)
Torque Lite (OBD2 & Car)
Developer: Unknown
Price: Free

Ďalšia skvelá aplikácia, ktorá umožňuje zobrazovať údaje ako na modernom palubnom počítači sa volá RealDash. Podporuje aj češtinu a veľkú dávku úprav prostredia. Zobrazí vám rôzne hodnoty alebo ju môžete využívať ako palubovku. Taktiež umožňuje navigovanie a prehrávanie hudby, čiže si z mobilu urobíte malý infotainment systém. Ak má niekto rád závody, aplikácia dokáže merať aj akceleráciu vozidla na 100 metrov a podobne. Väčšina funkcií je dostupná zadarmo, avšak niektoré skiny paluboviek môžu stáť peniaze.

RealDash
RealDash
Developer: Unknown
Price: Free

6.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+