MojAndroid

Pre mnohých z nás bol rok 2020 jedným z najhorších, aký sme zažili kvôli celosvetovej pandémii. Nie však pre svet smartfónov, tých sa totiž predalo viac než 225 miliónov, čo je viac ako rok predtým. Avšak trh nových smartfónov klesol, tak ako je to možné?

telefony 2020

Predalo sa viac než 225 miliónov smartfónov – aj použitých

Nakoľko sa takéto údaje ťažko zhromažďujú, IDC vytvorilo projekciu, z ktorej im vyšiel približný počet predaných smartfónov na úrovni 225,4 milióna. To znázorňuje 9,53 % nárast oproti roku 2019. Ďalej predikuje IDC, že trh naďalej porastie a okolo roku 2024 by mal dosiahnuť 351,6 miliónov kusov. Správa zahŕňa aj repasované a použité smartfóny.

Veľkú časť správy tvoria aj odkúpené smartfóny. Ide teda aj o kusy, ktoré sa predajcom vrátia pri akciách starý za nový. U nás sa nimi preslávil Samsung. Inými slovami, prehovárajú zákazníkov ku kúpe najnovšieho modelu, zníženým jeho ceny za nie až tak starý mobil.

Aj napriek vysokému počtu predaných smartfónov, Gizmo China spomína, že nejde o dosiahnutie plného potenciálu. Avšak je nutné dodať, že trhu s použitými zariadeniami sa darilo oveľa lepšie ako trhu s novými zariadeniami. Pri ňom predpovedá IDC za rok 2020 pokles asi 6,4 %, v porovnaní s rokom 2019.

Výskumný manažér IDC, Anthony Scarsella poznamenal:

„Na rozdiel od poklesu na trhu s novými smartfónmi, ako aj predpovede minimálneho rastu nových dodávok na najbližšie roky, trh s použitými smartfónmi nevykazuje žiadne známky spomalenia. Repasované a použité zariadenia naďalej poskytujú nákladovo efektívne alternatívy spotrebiteľom aj podnikom, ktoré sa snažia ušetriť peniaze pri nákupoch smartfónov.“

Náš tip
Desaťtísíce Slovákov sa opäť nechali nachytať. Na Facebooku zdieľali podvodnú súťaž

13.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+