MojAndroid

Len dnes ráno sme vás informovali o tom, že na internet uniklo viac ako 272 miliónov prihlasovacích údajov do rôznych e-mailových služieb. Medzi nimi sa nachádzalo aj približne 24 miliónov kont zo služby Gmail, a tak sme sa rozhodli, že vám prinesieme návod, ako si nastaviť 2-stupňovú autentifikáciu, aby ste boli voči takýmto únikom dát chránení. Je to veľmi jednoduché a zaberie to iba niekoľko minút z vášho času. A prihlásenie do služby Gmail bude bezpečnejšie.

Gmail prihlásenie: Čo je 2-stupňová autentifikácia?

Dvojstupňová autentifikácia (verifikácia) je spôsob, akým si môžete ochrániť svoje konto okrem hesla. Vyžaduje si 2 veci – niečo, čo viete (heslo) a niečo, čo máte (smartfón). Po tom, ako do svojho konta zadáte heslo, Google vám pošle druhý kód na vaše telefónne číslo, prípadne priamo do špeciálnej aplikácie. To zadáte do počítača a ste prihlásení do svojho konta. Je to ako kombinácia PIN kódu a odtlačku prstov, ktoré vidíte vo filme. Na prihlásenie sa do svojho účtu jednoducho budete potrebovať 2 bezpečnostné prvky. A keď hacker získa vaše heslo, do e-mailu sa nedostane, pretože nebude mať prístup k vášmu smartfónu, ktorý generuje druhé heslo.

gmail prihlasenie

Ako nastaviť 2-stupňovú autentifikáciu pre Gmail

Nastavenie 2-stupňovej verifikácie je jednoduché. Stačí otvoriť tento odkaz a s nastavením môžeme začať. Najprv sa prihláste do Gmail účtu, pre ktorý chcete nastaviť dodatočné overenie. V ďalšom kroku zadajte svoje telefónne číslo v tvare 09** *** *** a zvoľte overenie cez SMS (nie hovor). Následne obdržíte na vašom mobilnom zariadení správu s potvrdzujúcim kódom. Zadajte ho v ďalšom kroku nastavení. Potvrďte, že dôverujete svojmu počítaču, cez ktorý nastavujete 2-stupňovú autentifikáciu. V poslednom kroku už len potvrďte, že chcete zapnúť 2-stupňovú verifikáciu pri prihlasovaní do vášho Gmail účtu.

Po tom, ako úspešne ukončíte nastavenia, vás vyzvú všetky vaše zariadenia, aby ste sa opätovne prihlásili, tentokrát však s 2-stupňovým overením. O úspešnosti vašich nastavení vás bude informovať aj e-mail od Googlu, ktorý vám oznámi, že je 2-stupňové overovanie pre váš účet zapnuté. V PC si potom môžete nastaviť aj 2-stupňovú autentifikáciu cez aplikáciu Google Authenticator, prípadne si pridať záložné telefónne číslo alebo vytlačiť náhradné kódy pre 2-stupňovú autentifikáciu. Vytlačenie a ukrytie týchto kódov vám vrelo odporúčame, vďaka nim sa do Gmailu dostanete aj po tom, ako vám ukradnú smartfón, prípadne zmeníte číslo a zabudnete si ho zmeniť v nastaveniach Gmailu. Tieto kódy môžete nosiť napríklad v peňaženke. Jedným zo spôsobov, ako si môžete nastaviť 2-stupňovú autentifikáciu, je aj overovanie pomocou USB kľúča. To nájdete na tomto odkaze.

Verzia: 5.00
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.00
Aktuálna cena: Zdarma

A čo iné služby ako Gmail?

2-stupňová autentifikácia nie je výsadou Gmailu. Ponúkajú ju všetky solídne internetové služby. Patria tu aj tieto služby a produkty:

To, či 2-stupňovú autentifikáciu podporuje služba, ktorá nie je v tomto zozname, si môžete overiť na webstránke twofactorauth.org.

Hoci je 2-stupňová autentifikácia možno pre niekoho otravnou a zdá sa mu zbytočnou, práve pri úniku citlivých informácií vám môže zachrániť krk a vaše dáta. Ak cez internet posielate najmä citlivé dáta, dokumenty, či iné súbory, ktoré by ste nikomu nikdy nedali do rúk, mali by ste sa nad použitím 2-stupňovej autentifikácie zamyslieť. Keď si na ňu raz zvyknete, nebudete ju pokladať za príťaž.

Náš tip
APLIKÁCIE | Authy – výborná aplikácia na dvojfaktorovú autentifikáciu
5.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+