MojAndroid

Mobilný malvér sa stáva čoraz populárnejším najmä vďaka trendu trhu, ktorý je nastolený tak, že ľudia si kúpia radšej výkonnejší mobil alebo tablet namiesto počítača. V minulom roku bol počet mobilných vírusov o 25% vyšší, než tomu bolo v roku 2013, pričom sa celkovo infikovalo až 16 miliónov mobilných zariadení. V pomere k niečo viac ako miliarde predaných mobilov a tabletov v minulom roku však ide o zanedbateľné percento. Štatistiky o počte mobilných vírusov priniesla francúzska spoločnosť Alcatel-Lucent a ich výskumné stredisko Motive Security Labs.

Niekoľko faktov o mobilných vírusoch v roku 2014:

  • počet vírusov na Android a Windows Phone zariadeniach bol rovnaký,
  • Android zariadenia napadol vírus takmer rovnako často, ako Windows počítače,
  • BlackBerry a iOS zariadenia napadlo menej ako 1% vírusov,
  • až 65% používateľov sa v minulom roku spoliehalo na to, že ich ochranu zabezpečí operátor alebo poskytovateľ internetu,
  • celkovo vírusy v minulom roku napadli 13,6% domácností,
  • viac vírusov sa vyskytlo na lokálnych platobných termináloch ako na obchodoch s online platbami.

Zatiaľ čo mobilné vírusy slúžili najmä na zachytávanie citlivých dát z SMS, hovorov, GPS polohy či internetovej komunikácie, ostatné vírusy patrili do kategórie tradičných – DDoS útoky na DSL modemy a Wi-Fi Hotspoty, ransomware či chargerware, čo je vírus prenášaný káblom pri nabíjaní z USB portu. Stretli ste sa v minulom roku s nejakým typom vírusu aj vy? Ak áno, ako ste ho odstránili?

Zdroj: AndroidCommunity

17.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+