MojAndroid

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR predstavilo novú aplikáciu 155.sk, ktorá má potenciál zachrániť životy. Aplikácia je určená na jednoduchšiu a rýchlejšiu komunikáciu s operátorom záchrannej služby, ktorý navyše okamžite získa množstvo užitočných informácií.

Rýchlejšie poskytnutie informácií je kľúčové

Hlavnou výhodou aplikácie je, že okamžite po odoslaní tiesňového signálu sa operátor o vás dozvie množstvo dôležitých informácií. Niektoré z nich si môžete nastaviť priamo v aplikácií, napr. meno, pohlavie, dátum narodenia, informácie o zdravotnom stave, užívaných liekoch či alergiách. Toto všetko sú často kľúčové informácie, ktoré môžu záchranárom pomôcť podať tú správnu pomoc.

Extrémne dôležitý je však fakt, že aplikácia automaticky poskytuje operátorovi informácie o vašej polohe. Stačí, keď máte zapnuté lokalizačné služby a dátové pripojenie a po spojení s operátorom bude ten ihneď vedieť vašu presnú polohu. To môže pomôcť v prípade, že dôjde k nehode na neznámom území, ale zároveň to urýchľuje komunikáciu v napätých prípadoch, kedy môže byť každá sekunda dôležitá.

“Je to významná pomôcka na záchranu života pre ľudí, ktorí sa ocitnú bezprostredne v jeho ohrození. Stlačením jedného tlačidla si privolajú pomoc, spoja sa s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby a následne posádka záchrannej zdravotnej služby je k nim okamžite vyslaná,” uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Pre operátorov tiesňovej linky 155 je hlavným benefitom to, že aplikácia je priamo prepojená so systémom, s ktorým pracujú. Operátor tak má potrebné informácie o pacientovi vopred, vidí ich a vie s nimi pracovať. Som rád, že vďaka moderným technológiám sa k pacientom dostane adekvátna pomoc rýchlejšie a efektívnejšie,” povedal riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Juraj Hrehorčák.

Aplikácia pre Android aj iOS

Aplikácia 155.sk je už teraz dostupná pre dve najväčšie mobilné operačné platformy a fungovať bude na drvivej väčšine všetkých súčasných smartfónov. Nájdete ju v obchode Play, resp. v App Store. Po jej stiahnutí je potrebné udeliť jej všetky prístupové práva – v tomto prípade ide o skutočne dôležité oprávnenia, ktoré môžu zachrániť život. Po stiahnutí aplikácie je potrebné ešte overiť vašu identitu zaslaním overovacieho kódu na vaše telefónne číslo.

Následne je dôležité vyplniť v aplikácii čo najviac informácií o vás a vašom zdravotnom stave. Zaberie vám to iba niekoľko minút, ktoré ale môžu byť v prípade nehody či úrazu kľúčové pre záchranu vášho života. Generálnym partnerom aplikácie je Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má s podobnou aplikáciou skúsenosti: “Produkt 155.sk má veľa spoločného s SOS kartou prvej pomoci, ktorú už využívajú poistenci VšZP. Podporujeme každú novú možnosť, ktorá smeruje k záchrane života, resp. k zmierneniu následkov poškodenia zdravia rýchlym poskytnutím odbornej pomoci,” uzavrela generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma
16.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+