MojAndroid

Trend zvyšovania nabíjacieho výkonu pokračuje. Kým minulý rok na trh začali prichádzať smartfóny s podporou 100 W nabíjania, tento rok sa objavili aj prvé zariadenia s ešte rýchlejším, 120 W nabíjaním. Tam to však nekončí. Podľa najnovších únikov sa čoskoro dočkáme smartfónu s podporou 150 W nabíjania. Novinku priniesol portál Android Authority.

Zatiaľ nie je známe, ktorý výrobca zariadenie s rekordným nabíjacím výkonom predstaví, no vraj naňho nebudeme čakať dlho. K dispozícii by malo byť už onedlho. Či už sa revolučný smartfón dostane na trh skôr alebo neskôr, predstava tak rýchleho nabíjania zostáva šialená. Xiaomi Mix 4 s podporou 120 W nabíjania a so 4 500 mAh batériou sa z nuly na sto dokáže nabiť za 21 minút v normálnom režime alebo za 15 minút prostredníctvom takzvaného Boost Mode. 150 W výkon teda túto hranicu porazí hravo pri rovnakej kapacite.

Xiaomi Mi Mix 4
Xiaomi Mix 4 | Zdroj: GSMarena.com

150 W znie fajn, no čo na to zdravie batérie?

Ultra-rýchle nabíjanie má však jednu veľkú nevýhodu. Urýchľuje nie len čas strávený na nabíjačke, ale aj proces degradácie batérie. To má za následok oveľa horšiu výdrž už po dvoch alebo troch rokoch používania smartfónu. Výrobcovia sa proti tomuto snažia bojovať, Xiaomi aj Oppo uviedli, že batéria ich smartfónov s podporou 120 W a 125 W nabíjania zdegraduje o 20 % počas 800 nabíjacích cyklov, čo predstavuje zhruba dva roky používania. Xiaomi rovnakú úroveň degradácie potvrdilo aj pre svoju technológiu 200 W nabíjania.

Pre používateľov, ktorí dlhšie ako dva roky s jedným smartfónom nevydržia, to nemusí byť problém. Horšia výdrž však potrápi tých, ktorí si kupujú staršie zariadenia z druhej ruky. A keďže výrobcovia Android smartfónov postupne predlžujú softvérovú podporu svojich zariadení, v budúcnosti bude rásť počet používateľov, ktorí si smartfón plánujú nechať aj dlhšie ako dva roky.

Mať možnosť nabiť svoj smartfón za niekoľko minút sa zíde v niektorých prípadoch, no v bežných situáciách sa stále viac oplatí nabiť ho pomalšie.

Náš tip
Google zabil najlepší hudobný prehrávač pre Android Auto

18.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+