MojAndroid

Ďalšia verzia Androidu s kódovým označením Ice Cream Sandwich je podľa vyjadrení Mike Clerona  doposiaľ najambicioznejšou. Vieme, že Android tím plánuje jeho vydanie už čoskoro a už dlhšie sa šíria rôzne špekulácie o tom, čo všetko nové prinesie. Aj preto vám prinášame  zoznam 13 najočakávanejších funkcií, ktoré by podľa Android portálu androidandme, mohli byť jeho súčasťou.

1. Jeden Android všetkým vládne

„Ak by som mal vybrať jedno slovo, ktorým by som opísal fenomenálny rast Androidu za posledný rok, bola by ním voľba.“

Tak to sú slová Mike Clerona z Google I/O konferencie, za ktorými nasledoval opis Android telefónov, tabletov a iných zariadení všetkého druhu, rôznej veľkosti a tvaru. Práve tento fakt však robí Androidu aj najväčšie problémy. Každé Android zariadenie, či už sú to tablety, telefóny alebo TV, fungujú s vlastnou verziou Androidu a preto je ťažké vytvoriť aplikácie, ktoré by fungovali všade bezproblémovo.

Minulý rok musel Google rozdeliť tím pracujúci na vývoji Androidu na dva. Dôvod bol jednoduchý – Google potreboval vytvoriť vlastný operačný systém pre tablety, ktorý by mohol konkurovať tabletom s iOS, iPadu a Ipadu 2. Tak sa rozdelili sily na dve časti, jeden tím pracoval na vydaní Androidu 2.3 Gingerbread pre telefóny a druhý na Androide 3.0 Honeycomb. Po vydaní verzie Gingerbread v decembri a Honeycomb vo februári, začal Google pracovať na Androide, ktorý by spojil oba systémy do jedného a nazval ho Ice Cream Sandwich.

2. Moderné používateľské prostredie

Ako bude Ice Cream Sandwich vyzerať sme  mali možnosť vidieť na uniknutom videu a screenshotoch z pripravovaného smartfónu Nexus Prime.

3. Open Source

Ak ste fanúšikom custom ROMiek, potom budete radi počuť, že Google planuje vydať nový Android ako AOSP (Android Open Source Project). Google zdrojový kód normálne vydáva  niekoľko mesiacov po jeho debute. To však nebol prípad Honeycombu, ktorý ostáva naďalej uzavretý.

4. Vitaj Android 4.0

Google  priradzuje číselné označenia vždy až na poslednú chvíľu a ani teraz tomu nie je inak. Keďže ide o veľkú zmenu, ktorá bude znamenať úplne prepracovaný systém, môžeme počítať s číselným označením 4.0.

5. Linux Kernel 3.0

Ice Cream Sandwich by mal používať Linux kernel 3.0.

6. Kupovanie hudby v Android Markete

Už dlho sa očakáva, že Google konečne spustí predaj hudby cez Android Market – zatiaľ sa tak nestalo. Zistilo sa, že nová verzia Androidu už túto funkciu podporuje, ale Google ju ešte nespustil a pravdepodobne počká až na predstavenie ICS.

7. Optimalizácia pre viacjadrové procesory

Android Honeycomb verzie 3.x ako prvý priniesol podporu multiprocesorových architektúr. Android 2.x síce takéto procesory podporuje, ale ani zďaleka nevyužíva ich plný potenciál. To by sa v ICS malo zmeniť.

8. 1,8x rýchlejší ako Honeycomb?

Čo sa týka rýchlosti v porovnaní s Androidom Honeycomb, tak podľa zdroja portálu Androidandme by mal byť ICS 1,8x rýchlejší.

9. Integrácia Google TV, Chrome OS a dokovacích staníc

Jednou z možných funkcií nového Androidu je aj integrácia platforiem Google TV a Chrome OS. To znamená, že napríklad po pripojení smartfónu s ICS k dokovacej stanici televízoru, sa sktivujú funkcie a aplikácie podobné tým na platforme Google TV alebo napríklad aj cloudovému operačnému systém Chrome OS.

10. Oficiálna podpora tém

Android ICS by mal podporovať témy podobné tým, na ktoré sme zvyknutí pri alternatívnych launcheroch akými sú napríklad Go Launcher Ex, Launcher Pro a podobne.

11.Konkurent pre Apple Game center

Android už v súčasnosti pritiahol na svoju stranu sociálne herné siete ako OpenFeint a Scoreloop. Teraz by mohol Google prísť s vlastnou službou.

12. Podpora pre existujúce zariadenia

ICS bude možné spustiť aj na súčasných telefónoch. Takže ak máte Galaxy SII alebo iný smartfón s Android Gingerbread, je možné, že sa dočkáte aj Androidu Ice Cream Sandwich. To však záleží už aj od samotnej podpory zo strany výrobcov.

13. Nové funkcie kamery

Integrované budú nové vývojárske API, ktoré by okrem iného mali priniesť aj kamerové triky – niektoré boli demonštrované aj na konferencii Google I/O 2011.

Záver

Predstavenie ICS sa blíži a s ním aj nový Google smartfón Nexus Prime. Až oficiálne odhalenie nám však prinesie všetky potrebné informácie a uvidíme, čo všetko sa z tohto zoznamu skutočne vyplní.

Zdroj: androidandme.com

12.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+